Čo môžeme urobiť dnes, odkladáme na zajtra

  

Už dvakrát ste vydrhli celý byt, podlaha je ako vyleštené zrkadlo a ten šatník nikdy nevyzeral lepšie. Tvoríte umelecké diela v podobe počmáraných papierov a hry na mobile sa zdajú ako turnaje o život. Možno ste otvorili knihu, prečítanú najmenej päťkrát, opäť si trochu zdriemli, veď len na pár minút, a možno už celú večnosť obdarúvate stenu pred vami dlhými a hlbokými pohľadmi. Alebo ste jeden z tých známych surferov po sociálnych sieťach?

Učebnice nedotknuté, práca sa nepohla, no vy ste aj tak stále zaneprázdnení. Je vám to známe? Vitajte vo svete prokrastinácie, kde sú dôležité veci radené na koniec.

Zložitý pojem s ľahším vysvetlením

Pojem prokrastinácia sa v poslednej dobe skloňuje často. Mnohí už objavili skrytý význam a odvtedy veci neodkladajú ale inak povedané, prokrastinujú. Čo to teda vlastne je?

Prokrastinácia je odkladanie dôležitých úloh na neskôr. Tento jav môže nadobudnúť až charakter choroby, kedy jednoducho nie sme schopní nič dôležité urobiť hneď a po istom čase sa ocitneme v strese. Podstatné veci či prácu, ktorú treba urobiť, odkladáme vedome. Vieme, že sa musíme učiť, no nájdeme milión iných činností a dôvodov, prečo práve teraz nie. K čomu toto všetko smeruje? Čaká vás len zbytočný stres, výčitky, frustrácia, strata času a zlá nálada.

Prokrastinácia sa nerovná lenivosti

Viacerí ľudia si spájajú pojem prokrastinácia s lenivosťou. Aj keď sa nám môže zdať, že vystupujú v rovnakom kabáte, nemusí to tak vždy byť. Lenivý človek sa bude tváriť ako usilovný a vyhovárať sa na nedostatok času, zatiaľ čo pri prokrastinovaní ani tak leniví nie ste, keď upracete celú izbu do posledného zrnka prachu, však? Jednoducho sa vám psychicky nechce prinútiť k tomu, čo naozaj musíte urobiť.

Prečo to robíme?

Dôvodov odkladania toho dôležitého je viacero. Môže to byť aj naša fyzická lenivosť, keď sa nám jednoducho povedané vôbec do ničoho nechce. No v súčasnej dobe existuje veľké množstvo vecí, ktoré bombardujú našu pozornosť a odvádzajú ju od podstatných činností. Najmodernejšie technológie nám možno život uľahčili, no na skúšky sa za vás nenaučia a ani tú prácu vám nedopíšu. Na druhej strane si za tento jav môžeme aj sami. Niekedy sme samoľúbi a myslíme si, že práca, ktorá na nás čaká nie je až taká ťažká, že máme kopec času a všetko zvládneme. No realita môže byť iná, a preto by sme si mali dať pozor na to, aby sme sa nepreceňovali až príliš.

Dôvodom však môže byť aj strach, že nebudeme dostatočne dobrí a neuspejeme. Pripravujeme sa príliš dlho a ku konečnej činnosti často ani nedôjde.

Nie je všetko len čierne

Aj prokrastinácia môže byť dobrá. Pýtate sa ako? Nie je to len jav, ktorý prináša zbytočný stres a záťaž. Pri dnešnom dobre známom prokrastinovaní, môžete prísť na to, čo je pre vás dôležité a čo nie.

Uveďme si príklad. Máte skúšku z dvoch predmetov. Jeden vás zaujíma a tú tému máte radi, dokonca ste sedávali aj na prednáškach. Zatiaľ čo ten druhý je plný zvláštnych pojmov, dlhých nezáživných textov, celkovo pre vás nie je prínosom a vaša stolička v prednáškovej miestnosti zapadala prachom.

Čo sa dokážete naučiť skôr a lepšie? Ktorú knihu otvoríte ako prvú? Myslím, že sa zhodneme na prvom predmete. Pokiaľ vás niečo naozaj nebaví, nedokážete sa k tomu ani poriadne motivovať a môžete mať oceán žltých papierikov s povinnosťami, no keď v tom nevidíte zmysel, tak skoro sa k tomu ani nedostanete.

Prokrastinácia teda môže pomôcť zistiť, čo vám je blízke a čo naopak nie. Možno prehodnotíte svoju aktuálnu situáciu a  svoje zaužívané hodnoty.

Ak ste však v skupine tých, ktorých práca či štúdium aj celkom baví, len akurát vám nesadla téma, práve teraz nemáte chuť, nechce sa vám, alebo by ste sa radšej rozložili na horúcu pieskovú pláž na opačnom konci sveta... možno práve vám pomôžu nasledujúce rady.

Ako prokrastinovanie zastaviť?

Prokrastinácia1. Urobte to hneď!

Najjednoduchšia a priama rada, ktorá vás z tej nekonečnej situácie hneď dostanete. Povedzte si dosť a radšej si predstavte pocit, keď bude po tom. Voľný čas predsa príde a čím skôr svoje dôležité veci urobíte, tým skôr budete môcť robiť čokoľvek iné.

2. Motivujte sa

Obklopte sa vecami, ktoré vás prinútia na prácu stále myslieť. Zmeňte si plochu na počítači na nápis choď sa učiť, alebo si spíšte poriadny zoznam a majte ho stále na očiach. Tie učebnice neskrývajte a ani tú kopu papierov nehádžte preč.

3. Nájdite zmysel

Povýšte svoju činnosť na niečo ešte dôležitejšie. Dajte jej zmysel a význam. Povedzte si, čo vám to naozaj prinesie a naučte sa ju vnímať ako prínos, ktorý vás posunie ďalej.

4. Dajte červenú technológiám

Vypnite počítač, mobil aj televíziu. Zbavte sa na istý čas všetkého, čo ruší vašu pozornosť. Vytvorte situáciu, kde bude celkové ticho a pokoj.

Koniec prokrastinovania?

Pravdou je, že tento jav neskončí nikdy. Vždy príde situácia, keď sa vám nebude chcieť a budete odkladať, odkladať a odkladať... a tak stále dokola. Sme predsa len ľudské bytosti a nikto nie je dokonalý. Aj tí najúspešnejší určite vo svojich životoch prokrastinujú. Rozdiel však je, že vedia ako tomu predísť. Aj keď upadnú do bludného kruhu nepodstatných činností, vedia z neho vykročiť správnou nohou a svoju prácu plnohodnotne zvládnuť. Naučte sa to aj vy a nedovoľte tak komplikovanému slovíčku, akým prokrastinácia je, aby ovládlo váš život a prekazilo niekoľko skvelých možností na postup a úspech.

Známy rímsky filozof Seneca to vystihol v niekoľkých slovách: „Kým strácame svoj čas váhaním a odkladaním, život uteká.“ Preto nedovoľte aby vám život len tak rýchlo prebehol krátkym šprintom a zamával. Naučte sa využiť čas zmysluplnejšie a dôležité veci neodkladajte.

Ak náhodou aj teraz niečo odkladáte, pozrite si ešte na záver video s rôznymi podobami prokrastinácie, a potom sa už naozaj pustite do toho!


Zdroj:psychologytoday.compaulgraham.com / Foto: Deviantart by Psychara, by OhiouhandsomeDevil, by Chocktheclock

Čítajte viac o téme: Efektívne učenie, Produktivita
Zdieľať na facebooku