Bude váš priateľ dobrým otcom?

 

Bude  váš  priateľ dobrým otcom?

 

Keď ste mladí, bez záväzkov, nemáte za nikoho zodpovednosť, pozeráte sa na partnerov trošku inak. Prehliadate veci, ktoré sú v skutočnom manželskom živote dôležité a rozhodujú či bude vaše manželstvo šťastné. Užívate si spoločne voľnosť, pohodu a zábavu. Ak vám však vzťah vydrží dlhšie, začnete sa pohrávať s myšlienkou posunutia vzťahu do vyššieho levelu. Vtedy by ste mali pribrzdiť a začať premýšľať, čo dobrého chlapa robí skvelým manželom. Aké vlastnosti by ste si mali všímať, aby ste vedeli, či vám chlap po vašom boku bude pri výchove detí a všetkých ťažkostiach, ktoré vás postretnú, skutočnou oporou?

 

Je trpezlivý?

Dnešná doba poznačená rýchlosťou a rýchlou dostupnosťou čohokoľvek a kdekoľvek nás veru trpezlivosti neučí. Ale pri výchove detí je práve trpezlivosť veľmi dôležitá. A preto je dobré si všímať, ako váš priateľ komunikuje s rodičmi, súrodencami, priateľmi, ale aj s čašníčkami v reštaurácii či predavačmi v obchode. Často ich napomína a kritizuje? Stále sa na niečo sťažuje? Chce všetko hneď a keď sa tak nedeje, vie sa rýchlo nahnevať? Ak je to tak, nastal práve čas, aby ste sa o tom porozprávali. Na trrpezlivosti sa dá tiež pracovať. Pomáhajú v tom rôzne relaxačné techniky a dychové cvičenia. A možno niekedy stačí, keď sa nad tým všetkým spoločne viac zamyslíte a porozprávate sa. Veď prvý krok ku zmene vedie práve cez uvedomenie si nedostatku.

 

Je obetavý?

Dobrí otcovia sú pripravení obetovať sa. Ich život sa točí okolo ich detí a manželky. Všetko ostatné je druhoradé, dokonca aj oni sami. Ak nie je váš partner pripravený obetovať sa v malej miere, keď spolu chodíte, je nepravdepodobné, že sa tento vzorec zmení, keď prídu povinnosti súvisiace s rodinným životom a s výchovou detí. A tak si nezabudnite všímať aj túto stránku osobnosti vášho partnera. Zamýšľajte sa nad tým, či dokáže nezištne pomáhať kolegom v práci, svojim kamarátom, či sa vie zapáliť aj pre vyššie ciele. To sú prvé signály obety, ktorá má šancu sa rozvinúť aj pri výchove detí. Pod obetou sa tu nemyslí to, že si z niekoho urobíme svojho poslušného otroka, ide tu o druh obety, ktorá súvisí s rozumným rozložením síl v rodine takým spôsobom, aby boli spokojné obidve strany.

 

Vie počúvať?

Takmer každý v dnešnej dobe rád rozpráva. Niekedy to hraničí až s chválenkárstvom či exibicionizmom. Mnoho ľudí si totiž zdravé sebavedomie pletie s egocentrizmom. A ak sa svet  netočí práve  okolo neho, cíti sa zle a upadá do depresie. Keď si založíte rodinu, nebude viac stredom vesmíru. Dokáže to zvládnuť? Nájsť ľudí, ktorí s otvoreným srdcom dokážu počúvať, je niekedy skutočným umením. Vie vás váš partner sústredene počúvať? Zaujíma ho skutočne váš svet? Tak, ako dnes dokáže počúvať vaše veľké či malé zážitky, tak raz bude počúvať plač dieťatka, jeho prvé slabiky, slová a neskôr celé vety. Nie nadarmo sa hovorí, že dobrí otcovia sú skvelí poslucháči. Počúvanie je zručnosť, nie talent.Takže aj počúvanie sa dá krásne nacvičiť.

 

Má zmysel pre humor?

Vie sa smiať na sebe? Vie odľahčiť ťažké situácie? Díva sa na svet s nádejou a pozitívne? Toto sú dnes naozaj dôležité postoje. Doba sa rýchlo mení a do života vám môžu kedykoľvek vkĺznuť vážne či menej vážne problémy. Len sa pozrite navôkol, koľko zachmúrených tvárí každý deň na nás hľadí. Pozitívny pohľad na svet je zárukou šťastnejšieho života. Veď koľko aj nádherných chvíľ pokazili veční dudroši svojím neustálym kritizovaním? Pozitívni otcovia so zmyslom pre humor vedia lepším spôsobom povzbudzovať svoje deti v učení. Na nedokonalosť sa pozerajú ako na novú výzvu, ktorá zaručuje ďalší rast.

 

Dokáže usilovne pracovať?

Asi nikto by nechcel za manžela lenivca, ktorý celé dni sedí pred televízorom a nechodí do práce. Je jedno, či je váš partner šofér alebo lekár, všímajte si, aký má vzťah k práci. Má zodpovedný prístup? Je motivovaný byť tým najlepším, akým vo svojom odbore dokáže byť? Dokáže v práci vytrvať aj vtedy, keď sa objavia prekážky? Je naozaj usilovný alebo len vymýšľa a hľadá rôzne prefíkané taktiky ako zbohatnúť? Usilovnosť a  pracovitosť predstavujú ďalšiu skupinu vlastností, ktoré charakterizujú skutočného muža a skvelého otca. Keď vidíte, že váš priateľ tvrdo pracuje vo svojom povolaní,  v škole alebo na vašom vzťahu, sú vysoké šance, že bude tiež tvrdo pracovať aj na tom, aby bol aj vzorným otcom.

 

 

Spomenula som len niekoľko charakteristík, ktoré robia mužov dobrými otcami. Sú známe už niekoľko rokov a väčšinou  na ne upozorňujú mamy svoje dcéry pri výbere vhodných partnerov. I keď je dnes iná doba, mnohé  z týchto znakov stoja za povšimnutie určite aj dnes.

 


Foto: Bigstock

 

Zdieľať na facebooku