Miera úspechu je vždy len vo vašich rukách

  

Takmer všetci  študenti túžia po tom, aby boli v škole spokojní a aby učenie malo pre nich zmysel. Samozrejme, okrem tých, ktorí do školy chodia z donútenia alebo preto, lebo nemali  možnosť výberu. V dnešnej dobe však väčšina študentov študuje to, po čom túžili, lebo výber vysokých či stredných škôl je bohatší ako kedykoľvek predtým. A keď už študent chodí do školy, určite túži po úspechu. Uspieť chce predsa  každý, či si to už uvedomuje alebo nie. Čo urobiť preto, aby škola nebola pre študenta trápením, ale radosťou, naplnením a zmyslom života? Viem, že niektorí z vás sú nastavení tak, že školu si s radosťou a úspechom akosi vôbec nespájajú, lebo možno už ako prváčikov vás niekto nasmeroval k inému vnímaniu školy. Všetko sa však dá zmeniť. Stačí dodržať niekoľko pravidiel a školu začnete vidieť v inom svetle.

 

1. Vytvorte si úspešné návyky

Vedci zistili, že každý nový návyk sa formuje 21 dní. Takže nepodliehajte panike, keď sa vám niečo nepodarí uskutočniť za pár dní. Chce to čas. Vytvorte si systém, ktorý vás udrží na vašej ceste k cieľu. Hneď od septembra si  začnite budovať svoju vlastnú cestu k úspechu, na ktorej vás nikto nedokáže zastaviť. Ako to urobiť?

 • Zaznamenajte si každú jednu informáciu, ktorá vám môže pomôcť. Robte si pravidelne poznámky.
 • Najdôležitejšie úlohy a povinnosti si uložte aj do telefónu.
 • Odkladajte  si všetky články a webové stránky ako inšpiráciu na neskoršie použitie.
 • Vytvárajte si zoznam úloh a povinností na nasledujúci deň.
 • Začnite s úlohou, ktorej sa najviac obávate a všetko ostatné vám bude pripadať ako relax.
 • Robte aj rôzne úlohy navyše. Nielenže si vás všimnú vaši vyučujúci a zaradia vás medzi ambicióznych študentov, ale urobíte niečo navyše aj pre seba. Ani jedna informácia navyše nie je na zahodenie.

 

Odporúčam začať zľahka s jednou alebo dvoma zmenami. Postupnými krokmi sa určite dopracujte k úspechu.

 

2. Robte správne rozhodnutia

Rozhodovanie je obrovským kľúčom k úspechu. Každý deň robíte veľa rozhodnutí a všetky vás posúvajú buď bližšie k cieľom, alebo ďalej od nich. Hlavne buďte sami sebou, nenechajte sa odradiť a zlákať spolužiakmi na iné cesty. Len vtedy, keď robíte to, čo naozaj sami chcete robiť, cítite radosť a šťastie. Ak robíte niečo nasilu, určite to v sebe cítite, pretože necítite pohodu a radosť. Sledujte svoje pocity, riaďte sa nimi a k cieľu prídete skôr.

 • Všetky rozhodnutia si premyslite. Čím lepšie rozhodnutia spravíte, tým viac úspechu získate. Nezaoberajte sa zbytočnosťami. Silné emócie držte bokom. Konečné rozhodnutie urobte vtedy, keď od prvotného impulzu ubehne nejaký čas.
 • Pri stanovení každého, aj malého cieľa, majte vždy pred sebou svoj SEN. Smerujú vaše postupné kroky k vášmu snu? Posúvajú vás alebo brzdia?
 • Učte sa zo svojich chýb. Pýtajte sa samých seba, čo vás táto skúsenosť naučila. Chyba nie je na škodu. Často vás posunie ďalej, ako ste si pôvodne mysleli.
 • Neustále sa poznávajte. Zamýšľajte sa nad sebou. Nebojte sa ticha a premýšľaniu v ňom. Len dôkladné  poznanie vášho JA vás posunie ďalej. Nenechajte sa ovplyvňovať okolím, učte sa čeliť manipulácii.
 • Naučte sa prijímať kritiku, ak je opodstatnená. Poďakujte za ňu. Správna kritika v správnom čase je nástroj vášho rastu. Je jedno či je to kritika od učiteľa, rodičov alebo spolužiakov. Ak je opodstatnená, je darom pre vás, pretože vás môže správne nasmerovať v prípade, ak ste skĺzli z pôvodnej cesty.
 • Rozvíjajte kľúčové schopnosti, ktoré vám pomôžu dosiahnuť váš cieľ. Buďte aktívni.
 • Sledujte si svoje výsledky. Zamýšľajte sa nad tým, či sa posúvate ďalej, stojíte na jednom mieste alebo ste hodili spiatočku. Ak narazíte na prekážku, nezastavujte sa pri nej. Po jej prehodnotení sa posuňte ďalej. Nemajte strach z veľkých zmien, ak sú potrebné.

 

3. Zbavte sa zlozvykov

Dnes už naozaj nie je moderné podliehať závisti, nenávisti, intrigovať, ohovárať či nedopriať iným. Toto úspešní ľudia jednoducho už nerobia. Nemajú totiž dôvod. Tým, že sa zameriavajú na svoj sen a  svoje ciele, ktoré opierajú o pozitívne hodnoty, nemajú dôvod podliehať týmto vlastnostiam, pretože sa naučili pozitívne zamerať svoju myseľ. Oni dobre vedia, že negatívne vlastnosti či pocity ich len brzdia vo vlastnom napredovaní. A dobre vedia aj to, že úspešní ľudia v súčasnosti nie sú len  tí, ktorí majú milióny na účte, ale hlavne tí, ktorí sú  nositeľmi nových nápadov, myšlienok, povzbudzujú iných v ich živote, slúžia im ako príklad a šíria dobro okolo seba. Skúste si aj vy brať príklad práve z týchto ľudí. A tak namiesto intrigovania, ohovárania, klebetenia a nenávidenia, druhým ľuďom doprajte, tešte sa z ich úspechov, ďakujte za dary, ktoré vám život dáva, zdieľajte svoje progresívne myšlienky, viac oceňujte ako kritizujte, nepripomínajte iným ich zlyhania a radšej im odpúšťajte.

Čas v škole ubieha veľmi rýchlo. Ak necháte vaše dni voľne plynúť, vhupnete  do ich prázdnoty skôr, ako si to uvedomíte. Najjednoduchšie je  splynúť s davom, nevnímať reálne čas,  plynúce dni a potom sa prebrať, keď je už neskoro. Tak to robí väčšina. Ale vy chcete byť predsa iní, chcete uspieť a pripraviť sa na život tak, aby vás moc neprekvapil. Na takéto vnímanie reality sa však musíte naučiť nachádzať vlastnú silu, stanoviť si vlastné ciele a predovšetkým odhaliť svoj vlastný veľký sen, za ktorým chcete kráčať. Čím skôr si tieto skutočnosti uvedomíte, tým skôr nastúpite na cestu produktívneho života, ktorý vás skôr privedie k pozitívnemu koncu ako iné formy vnímania sveta. Vlastná aktivita je na nezaplatenie. Aktívny však môže byť človek len vtedy, keď pozná sám seba a vie, čo vlastne chce nielen pre seba, ale hlavne to, čo chce odovzdať svetu on. A ak sa aj úspech dostaví, nezaspite na vavrínoch. Snívajte a kráčajte ďalej. Úspech je naozaj len vo vašich rukách. Ak naozaj niečo chcete dosiahnuť, dnes vám už nič a nikto v tom nebráni. Možno iba jedno – vlastná lenivosť.


úspech-citáty-eduworld.sk


 

Foto: Shutterstock, Deviantart

Čítajte viac o téme: Efektívne učenie, Úspech
Zdieľať na facebooku