Štúdium je boj. Nikdy sa však predčasne nevzdávajte

  

Určite to poznáte. Zrazu príde nápad, nadšenie pre vec, radosť z nových možností. Ale po čase možno aj prvé komplikácie, neúspechy. Nadšenie opadá, radosť nahrádza smútok a nechuť. Takto je to často so štúdiom, ale aj s našou prácou. Niekto svoju frustráciu nahrádza novým nápadom, niekto všetko nechá tak a venuje sa úplne iným veciam v úplne novej oblasti, ďalší upadá do beznádeje. Odborníci však upozorňujú na to, že sa ľudia vzdávajú predčasne a že často ide  len o  malú krízu, únavu alebo prechodný nedostatok nápadov. Keď sa naučíte tieto a podobné signály odlišovať, budete ich vedieť definovať, a tak sa skôr vyhnete úplnému zlyhaniu. Na čo si teda dávať pozor?

 

1. Problém je často len vo vašej hlave

Ak sa cítite, ako keby ste boli na konci cesty a už nemáte kam ísť, uvedomte si, že si to možno len nahovárate. Možno vás len prevalcovala únava a tá vás potom uväznila do deprimujúcich myšlienok.  Možno ste si  vo vašej hlave vytvorili nevhodný príbeh a začali ste veriť, že by to tak naozaj malo byť a nie ináč. Radšej sa rýchlo osloboďte od týchto myšlienok. Choďte von. Pozrite sa na oblohu a na oblaky. Svet, v ktorom skutočne žijete, je veľký. Nadýchnite sa a potom sa znova pozrite na vašu súčasnú situáciu. Malá prestávka vás môže nielen zbaviť zlých myšlienok, ale dokonca vás môže obdariť ešte lepšími nápadmi.

 

2. Jedno zlyhanie predsa nič neznamená

Najúspešnejší ľudia sú často tí najodolnejší. Je veľa tých, ktorí dlho putovali za svojím úspechom. Ich život sprevádzali roky driny. Nikdy sa však nevzdali, čo je dôvod prečo sú tam, kde práve sú. Vytrvalosť, silná vášeň pre nejakú vec a systematická práca predstavujú v živote oveľa viac ako niekoľko zlyhaní. Tí, ktorí skutočne idú za svojím snom, sa nenechajú odradiť prvým neúspechom. Milujte, čo robíte a výsledok sa dostaví. Ak študujete svoj vysnívaný odbor s radosťou, nebudete mať žiadny problém s tým, aby ste dotiahli každý detail do dokonalosti a skôr či neskôr zažili pocit úspechu aj v práci. Preto je veľmi dôležité vybrať si takú školu, po ktorej ste naozaj túžili. Študovať len pre titul alebo len preto, lebo to dnes robia všetci, nemá veľký zmysel.

 citáty- zlyhanie- eduworld.sk

3. Nemôže byť všetko ľahké

Dnes sa mnohí študenti často dostanú do vysnívanej školy jednoduchším spôsobom, ako tomu bolo v minulosti. Niekedy sú sami prekvapení, ako je to možné, že študujú, keď to až tak možno nechceli, lebo oni to vlastne chceli len skúsiť. Plávajú v študentských vodách a nevedia vlastne ani prečo. Pýtajú sa, ako je to možné, že to všetko tak dobre ide.

No existujú aj školy, kde nič nie je zadarmo, kde je potrebné vynaložiť na všetko väčšiu námahu. Keď sa títo študenti porovnávajú s tými prvými, často sa im to nepáči a strácajú chuť učiť sa. To je však chyba. Uvedomte si, že práve vy, ktorí musíte vynaložiť pri štúdiu väčšie úsilie, v skutočnosti rýchlejšie osobnostne aj profesionálne rastiete. Životné prekážky existujú nie  preto, aby vás nasilu potrápili, ony existujú preto, aby ste dostali šancu ukázať, ako veľmi niečo chcete a aby ste sa vďaka zvýšenému úsiliu dostali oveľa ďalej ako tí vaši rovesníci, ktorí všetko flákajú.

 

Kráčajte aj proti prúdu

Študentský život môže mladého človeka k výkonom motivovať, ale naopak aj strhnúť do dravých riek lenivosti, ničnerobenia, nikdy nekončiacej zábavy alebo k činnostiam, ktoré nemajú so školou takmer nič spoločné. Uvedomte si tak skoro ako sa len dá, kde je vaše miesto a kým vlastne v živote chcete byť. Nerobte niektoré veci len preto, lebo ich robia ostatní. Buďte vždy sami sebou. Pripomínajte si neustále hodnoty, ktoré uznávate a pevne stojte na svojich nohách. Ste to vy, kto rozhoduje o tom, čo budete robiť a čomu sa budete venovať. Keď sa nedáte zbytočne  vtiahnuť do činností, ktoré vás budú oberať o čas a energiu, máte väčšiu šancu nevzdať sa aj pri prekážkach a v konečnom dôsledku uspieť.

 

Nenechajte sa odradiť porovnaním s inými

„Cesta k úspechu vedie cez obrovské a odhodlané činy.” Tonny Robbins

Nepozerajte sa na úspešných študentov so závisťou a nemajte pocit, že vy nie ste dostatočne úspešní. Snažíte sa porovnávať s niekým, kto už dávno pred vami tvrdo pracoval na tom, aby sa zlepšil v štúdiu. Všetko čo môžete spraviť, je začať. Ak sa chcete stať v niečom dobrí, choďte si za tým. Podobné úspechy môžete dosiahnuť aj vy. Potrebný je na to základný krok, a to začať. Činy, činy, činy. Sú  naozaj dôležité. Ak niečo chcete, musíte sa chopiť činu. Plánujte, učte sa, absorbujte tak veľa, ako len chcete. Avšak bez činov sa nikdy nedostanete tam, kam chcete.

citáty-Abraham Lincoln - eduworld.sk

Zdieľať na facebooku