Jednou z najväčších zmien vo svete je bezpochyby internet. Ak sa chcete dozvedieť niečo, nemusíte si kúpiť encyklopédiu. Nemusíte dlhé hodiny sedieť v študovniach, ako to robili vysokoškoláci pred 30 rokmi. Pamätám si, ako sme v študovnicach presedeli celé dni a týždne, aby sme sa dostali k určitým informáciám. Na knihy, ktorých bolo žalostne málo, sa robi poradovník, aby sme všetko do skúšok stihli preštudovať. Dnes si informácie pozriete na Wikipédií alebo Youtube, či množstve ďalších stránok, ktoré sú online. Existujú tony programov, ktoré učia ľudí, ako sa efektívne učiť veci primeranou rýchlosťou. Predpokladá sa, že do roku 2020 bude viac ako miliarda ľudí pracovať z ich domovov. Čím ďalej, tým menej ľudí bude pracovať pre jednu spoločnosť. Svet potrebuje umelcov, kreatívcov a inovátorov. Potrebuje tvorivých a flexibilných ľudí, ktorí sa vedia prispôsobovať takmer denne meniacim sa situáciám. Vôbec nechcem jednotkárov odrádzať od toho, aby sa učili na jednotky. Len sa pekne učte. Len nezabúdajte pri tom na vlastné nápady a kreativitu a na niekoľko vecí navyše, ktoré vám pomôžu stať sa ešte úspešnejšími, ako ste si možno pôvodne mysleli. Vedci totiž zistili, že práve kvôli kreativite, odvahe experimentovať a tvrdohlavosti sú tojkári úspešnejší ako jednotklári, ktorí sa síce poctivco naučia predpísané učivo, ale často neurobia nič navyše. A práve to niečo navyše, vlastný postoj, názor a vlastná cesta sú tie najpotrebnejšie veci v dnešnom meniacom sa svete. A možno i niečo iné. Prečo sú teda trojkári v živote úspešnejší?
1. Spochybňujú akademický systém
Študentov s trojkami nezaujíma akademický systém. Vedia, že im niečo dá, ale neuctievajú ho. Vidia, že má veľa nedostatkov.Okrem toho vedia, že sa učiť dá aj iným spôsobom, ako ponúka systém a že študovať sa dá aj mimo neho. Akademický svet pre nich nie je jediným prístupom k učeniu. Využívajú množstvo ďalších zdrojov a neboja sa experimentovať.
2. O mnohých veciach rozhodujú sami
Myslia sami za seba. Radšej, než by im niekto iný povedal, ako žiť svoje životy, prichádzajú s vlastnými programami. Často robia veci ináč ak všetci ostatní.
3. Nesnažia sa potešiť a zapôsobiť na svojich nadriadených
Nemíňajú ohromné množstvo energie, aby zapôsobili na svojich nadriadených. Rešpektujú a milujú svojich učiteľov, ale niektoré veci si proste robia podľa svojich predstáv. Nevidia svojich učiteľov ako strážcov ich úspechu. Nie sú závislí na referenciách alebo životopisoch. Uvedomujú si, že v dnešnom svete ich práca hovorí sama za seba. Sú on-line, aby ich prácu všetci videli.
4. Nezaoberajú sa len známkami
Je iróniou, že ak ste posadnutí svojimi známkami, nepremýšľate dosť o svojej budúcnosti. Ľudia, ktorí dostanú aj trojky, často okrem učenia robia aj na svojich vlastných projektoch. Zatiaľ čo ich spolužiaci dávajú množstvo energie do toho, aby dostali čo najlepšiu známku, oni skutočne nasledujú svoje sny. Nečakajú na ukončenie školy, aby začali žiť.
5. Majú vlastnú definíciu úspechu
Jednotkári a dvojkári usilujú sami seba motivovať dobrým prospechom a budovať na ňom svoju budúcnosť, ale trojkári vedia, že len na prospechu sa úspech nezakladá. Oni vedia, kto sú. Nezaujíma ich, čo robia ostatní. Oni sa snažia robiť pokroky na vlastnej ceste.
6. Vedia, ako využiť schopnosti iných ľudí
Zatiaľ, čo jednotkári a dvojkári sa snažia robiť všetko sami, trojkári okolo seba sústreďujú talentovaných ľudí, ktorí kompenzujú ich nedostatky. Rovnako ako Henry Ford sa neboja priznať, že nevedia všetko. Pri jednej príležitosti bol Ford napádaný za to, že nebol inteligentný. V reakcii na útočnú líniu otázok ukázal prstom na vypytujúceho sa právnika a odpovedal:
“Dovoľte, aby som vám pripomenul, že na stole mám rad elektrických tlačidiel a stlačením toho pravého môžem privolať svojich pomocníkov, ktorí dokážu odpovedať na akúkoľvek otázku týkajúcu sa podnikania, ktorému venujem väčšinu mojich snáh. Teraz mi láskavo povedzte, prečo by som mal zahlcovať svoju myseľ všeobecnými vedomosťami za účelom byť schopný odpovedať na otázky, keď mám okolo seba ľudí, ktorí sú schopní poskytnúť mi akékoľvek znalosti, o aké požiadam?”
7. Dávajú prednosť nezávislému učeniu
Naozaj majú radi učenie sa. Dávajú však prednosť vlastnému skúmaniu a objavovaniu, aby preskúmali, čo ich prirodzene priťahuje. Nesnažia sa robiť veci nasilu, ale namiesto toho sa spoliehajú na svoje vášne.
8. Veľa snívajú
Kým jednotkári a dvojkári starostlivo počúvajú, aby pochopili, čo bude na skúške, trojkári sa pozerajú z okna na krajinu. Už načerpali to podstatné z prednášky. V dôsledku toho si uvoľnili niekoľko hodín každý deň na to, aby mohli snívať o lepšom svete. Premýšľajú o veľkých veciach, ktoré budú v živote robiť. Riešia dôležité problémy v ich mysliach.
Myslíte, že si zaznamenávajú poznámky z prednášky? Nie. Popisujú svoje nápady a plány. Keď prídu domov, spravia do školy toľko, čo musia a väčšinu svojho času trávia s priateľmi alebo prácou na svojich snoch.
9. A ešte jedna rada na záver
Musíte si vedieť správne rozvrhnúť svoj čas a energiu. Pracujte na sebe, robte to, čo máte radi, v čom ste dobrí a čo vás napĺňa.
Zdroje a odporúčaná literatúra:Robert T. Kiyosaki: Prečo jednotkári pracujú pre trojkárov a dvojkári pre štátlifehack.org