Prečo by ste mali používať LinkedIn?

Linkedln je najväčšia sociálna sieť, na ktorej sa združujú profesionáli a priaznivci rôznych odborov. Ako vám môže pomôcť pri hľadaní práce?
Linkedln je najväčšia sociálna sieť, na ktorej sa združujú profesionáli a priaznivci rôznych odborov. Ako vám môže pomôcť pri hľadaní práce? / Foto: Pexels

Čo je Linkedln?

Linkedln je sociálna sieť, na ktorej sa združujú profesionáli a priaznivci rôznych odborov. Umožňuje svojim členom hľadať odovede na odborné témy, komunikovať s rôznymi profesnými skupinami, hľadať zamestnancov na mieru alebo naopak hľadať zamestanie. Mnohí využívajú Linkedln na to, aby sa dozvedeli viac o ľuďoch, s ktorými sa stretávajú na profesionálnej úrovni. Linkedln je obľúbeným miestom personalistov a zamestnávateľov, ktorí si na tejto sociálnej sieti môžu preskúmať  váš doterajší profesionálny život, čo pre vás môže znamenať zaujímavé ponuky práce aj v období, keď to práve nečakáte

 

Linkedln bol založený v decembri 2002 a spustený v máji 2003. Od decembra 2007 bola návštevnosť približne 3,2 miliónov návštevníkov za mesiac. V auguste 2008 mala približne 25 miliónov členov, z toho viac ako 20-tisíc zo Slovenska. V marci 2011 sieť prekonala métu 100 miliónov registrovaných užívateľov, čím ďalej viac získava popularitu v Česku a na Slovensku. Medzi užívateľov patria manažéri, konzultanti a odborníci z najrôznejších odborov. Taktiež niektoré firmy majú svoje účty na Linkedln.

 

Profil používateľa

V profile používateľa sa nachádza jeho životopis obsahujúci položky kariéra, pracovné miesta a vzdelanie. LinkedIn ponúka najrôznejšie skupiny a aplikácie. Je možné vyhľadať bývalých a súčasných kolegov, spolužiakov z univerzít alebo nájsť nových obchodných partnerov vďaka možnosti zverejnenia podrobností spolupráce. Linkedin ponúka už pri registrácii vytvorenie svojho profesionálneho profilu, s tým, že do neho vložíte informácie o sebe podobne ako v životopise. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o medzinárodnú sociálnu sieť, je potrebné vytvoriť si profil v anglickom či inom svetovom jazyku. Starostlivo uveďte  všetky potrebné údaje, predovšetkým tie, čo sa týkajú získaného vzdelania, predchádzajúceho zamestnania a praxe. Rovnako ako u klasického životopisu platí, uviesť všetko, čo by mohlo zlepšiť vaše uplatnenie na pracovnom trhu. Potom, čo ste sa zaregistrovali a vytvorili si svoj profil, vám nič nebráni prehliadať si profily ostatných užívateľov a vyhľadávať potenciálneho zamestnávateľa. Máte aj možnosť i kedykoľvek po vytvorení profilu ľubovoľne meniť všetky vložené údaje a aktualizovať ich, napr. keď sa zmení skutočnosť, že už nehľadáte zamestnanie. Vtedy uvediete vo svojom profile meno zamestnávateľa, pre ktorého pracujete a tým uchováte svoj profil pre prípadné ďalšie použitie. Je dobré si účet po nájdení práce hneď nedeaktivovať, pretože Linkedin je využívaný personalistami spoločností a môže sa stať, že práve budete zodpovedať profilu na hľadanú pozíciu a personalista vás sám osloví s ponukou lepšej pozície, než na akej sa práve nachádzate. A samozrejme zostanete prostredníctvom Linkedin v kontakte s kolegami z predošlých zamestnaní a môžete s nimi nielen komunikovať, ale aj sledovať, akým smerom sa ďalej vyvíja ich kariéra.

Vďaka funkcii Linkedln Answers možno klásť rôzne otázky, na ktoré možno očakávať vzhľadom k zameraniu celej siete takmer vždy spoľahlivú odpoveď. Otázky môžu byť ako odborného, tak obchodného charakteru.

 

Prečo teda používať LinkedIn?

  • Môžete získať vysnenú prácu a ponuky z celého sveta.
  • Môžete získať vysnívaných zamestnancov.
  • Môžete sa zoznámiť s ľuďmi z vášho odboru.
  • Môžete bližšie spoznať vašich kolegov.
  • Môžete nájsť odpovede na odborné otázky.
  • Môžete si naštudovať, ako si úspešní ľudia vybudovali svoju kariéru a inšpirovať sa.
  • Môžete nájsť kontakty na bývalých spolužiakov a kolegov.
  • Môžete si zistiť potrebné informácie o svojich potenciálnych obchodných partneroch.

 


ZDROJ: wikipedia.sk
Čítajte viac o téme: Kariéra
Zdieľať na facebooku