Leto som strávila na stáži v Indii, kde je približne 287 miliónov analfabetov. To je zároveň najvyšší podiel v celosvetovom meradle. Príčinou však podľa mňa nie je len chudoba.
Na Slovensku je vzdelanie samozrejmosť. V šiestich sme nadšení zo školy a po pár mesiacoch snívame o škôlke a voľnom čase strávenom s kamarátmi. V pätnástich sa nám zdá byť stredná škola celá večnosť a výška je niečo, čo trápenie ešte predĺži. Dvadsaťroční nadávame na kvalitu slovenských univerzít a nekompetentnosť pedagógov. No a potom príde čas, kedy máme nastúpiť do práce a za svoje neúspechy v tomto smere obviňujeme školstvo.
Áno, má svoje chyby a neobhajujem ho. Ale zamysleli ste sa niekedy nad tým, aké máme šťastie? Že vo svete žije takmer 122 miliónov negramotných mladých ľudí? Kvôli obyčanej túžbe po vzdelaní napríklad Taliban nedávno postrelil len pätnásťročnú Malalu.
Leto som strávila na stáži v Indii, kde je približne 287 miliónov analfabetov, čo je zároveň najvyšší podiel v celosvetovom meradle. Možno Vás tento fakt neprekvapil, lebo India je predsa chudobná krajina. Ja by som to povedala inak. India je extrémna krajina. Neskutočná chudoba v kontraste s obrovským bohatstvom a rastúcou ekonomikou. Taká naozaj je. Ich univerzity každoročne opúšťa veľké množstvo kvalifikovaných absolventov, po ktorých je dopyt aj v iných krajinách sveta. Hoci sa v roku 2012 žiadna z indických vysokých škôl neocitla v rebríčku 200 najlepších univerzít sveta, vo vzdelávaní na tomto stupni štúdia nezaostáva. Tesne pod hranicou 200 totiž nájdeme Indian Institute of Technology (IIT) v New Delhi, IIT Mumbai a IIT Kanpur. Technické a IT smery sa tu tešia popularite. Štúdium v Indii je dostupné aj pre Slovákov. Viac informácii o týchto možnostiach a vízovom procese nájdete na stránke indickej ambasády na Slovensku.
Študovať môže každý, kvalitne málokto
Množstvo negramotných ľudí je napriek tomu alarmujúci. Kde je problém? Môj osobný názor je, že práve chudoba, systémy ale aj kultúra nesú svoj podiel viny. Indická vláda kladie dôraz na základné vzdelanie a prístup k nemu majú všetci bez rozdielu kasty. Kvalita v súkromných školách je vyššia ako v štátnych, ktoré sú pre väčšinu obyvateľov dostupnejšie. Čo si myslia Indovia? „Základným problémom je veľká populácia. V chudobnejších rodinách sa stáva, že zarába len jeden člen, ktorý zároveň živí zvyšok rodiny. Zarobené peniaze nestačia na pokrytie nákladov na rodinu a už vôbec nie na pomôcky, ktoré žiaci potrebujú. Deti preto pracujú a nemôžu sa venovať škole,“ hovorí Shikha Valecha žijúca v metropole Indie New Delhi.
Študovanie je výsadou mužov
V štatistikách o negramotnosti vedú dievčatá. V Indii, ako aj v mnohých iných ázijských krajinách, sú v tomto smere diskriminované a považované za menejcenné. Ak je rodina chudobná, radšej investuje do vzdelania chlapca. Gaurav Sharma, v súčasnosti žijúci a pracujúci v Českej republike, hovorí: „Podľa môjho názoru je to chudoba a ignorancia, čo zapríčiňuje súčasný stav negramotnosti takej obrovskej časti indickej populácie. Najmä na dedinách. Na druhej strane môžem povedať, že časy sa menia a veci sa hýbu vpred. Vláda, mnohé neziskové organizácie ale aj IT spoločnosti venujú veľa energie a peňazí práve do tejto oblasti.“
Nielen v Delhi ale v celej Indii je mnoho neziskových organizácií, ktoré pomáhajú deťom z ulice alebo najchudobnejších rodín a sprostredkovávajú im vzdelanie. Sama som v jednom centre pre dievčatá zachránené z ulice prednášala o problematike HIV/AIDS. Všetka česť ľuďom, ktorí tieto organizácie a centrá zakladajú, venujú im svoj čas a energiu. Aj vďaka nim sa vzdelanie dostáva deťom, ktoré by naň šancu inak nemali a chráni ich pred nútenou prácou či horším osudom. Svojimi peniazmi alebo dobrovoľnou prácou im môžete pomôcť aj vy. Viac informácii nájdete napríklad na indiaonline, butterflies alebo na stránkach iných organizácií, ktoré sa venujú deťom z ulice.
Človek si neváži, čo má, kým to nestratí. Nemusia nás vyhodiť zo školy na to, aby sme si uvedomili dôležitosť vzdelania. Stačí len otvoriť oči a pozrieť sa okolo seba. Nemusíme ísť preto ani do Indie.