Slovenský jazyk a literatúra

Prečo máme v slovenčine ypsilon a kto ho zaviedol?

Už sme si zvykli na to, že súčasťou spisovnej slovenčiny je aj ypsilon. Mnoho ľudí si myslí, že za to môže Ľudovít Štúr alebo Anton Bernolák. Pravda je však iná.

Vo vyučovaní slovenčiny je nadpriemerných 20 stredných škôl

Vo vyučovaní slovenského jazyka a literatúry je podľa Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) dlhodobo nadpriemerných 20 stredných škôl.

NÚCEM: Kľúč správnych odpovedí k maturitnému testu zo slovenčiny bol konzultovaný s expertmi na slovenčinu

NÚCEM centrálne vyhodnocuje maturitné testy zo slovenčiny, kľúč správnych odpovedí k maturitnému testu bol konzultovaný s expertmi na slovenčinu.

Maturity 2019 - Testy zo slovenského jazyka a literatúry

Externý test a slohovú prácu zo slovenského jazyka a literatúry písalo v utorok viac ako 40 tisíc maturantov. Jeho znenie zvrejnil Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM). 

Kubovčíkov BAŠTRNG zábavným spôsobom pomáha študentom s tým, čo nemajú radi

Známy slovenský herec Michal Kubovčík sa snaží študentov pritiahnuť k učeniu prostredníctvom nového vzdelávacieho projektu Baštrng, kde zdanlivo ťažké a nudné učivá pretransformoval na príjemnú dávku zábavy.

Ako správne písať argumentačnú esej

Argumentačná esej je významnou reflexnou pomôckou, ktorej napísanie by malo nasledovať až po dôkladnom štúdiu problematiky, zodpovednej príprave, zozbieraním argumentov a protiargumentov, najlepšie po debate so spolužiakmi alebo nejakými odborníkmi.

Najčastejšie gramatické chyby, ktoré robíme

Zlá gramatika je niečo, čo sa skutočne neodpúšťa nielen v škole, ale aj neskôr v práci. Aké sú tie najčastejšie chyby, s ktorými sa bežne najčastejšie stretávame?