Príroda nás potrebuje a my ju tiež! 5 jarných predsavzatí, ktoré vám určite urobia radosť

Aj vy môžete príchodom jari urobiť niečo pre prírodu vo svojom okolí.
Aj vy môžete príchodom jari urobiť niečo pre prírodu vo svojom okolí. / Foto: Bigstock

Všetci by sme chceli žiť v príjemnom prostredí. Mať lepší svet pre seba i pre naše deti. Väčšina z nás nemá zlé úmysly, len akosi zabúdame, že to, v akom stave je prostredie okolo nás, je aj naším pričinením. K tomu, aby sme niečo zmenili, nepotrebujeme veľa. Stačí prebudiť svoj zmysel pre zodpovednosť a uvedomiť si, že aj malá drobnosť, ktorú dnes urobí každý z nás vo svojom okolí, môže na konci predstavovať veľkú viditeľnú zmenu. Príchodom jari môžete spraviť hrubú čiaru za svojím nezáujmom a dať si osobnú jarnú výzvu, ktorá pozostáva zo splnenia 5 predsavzatí. Zlepšia život vám i ľuďom vo vašom okolí.

 

1 | Vyčistite okolie vášho domu od odpadkov

Nemôžete sa už pozerať na odpadky okolo vášho domu? Príroda nie je smetisko. A hoci to tak smutne niekedy vyzerá, nemusíme čakať so založenými rukami a pozerať z okna, kto dá prostredie okolo nás do poriadku. Len málo ľudí sa vyberie cielene zbierať smeti kamsi do lesa, ale to, čo môžeme urobiť hneď, je zveľadenie prírody vo svojej bezprostrednej blízkosti. Môžeme si vyhrnúť rukávy, vziať vrece na odpadky a pustiť sa do toho. Alebo osloviť rovno celú komunitu, ktorá žije v našej blízkosti. Možností je neúrekom. Povhadzujte do schránok susedov oznam, kedy sa upratovanie bude konať, aby sa pridali, alebo ho napíšte na Facebook do skupiny vášho mesta, obce alebo mestskej časti. Kedysi boli takéto plánované upratovania sídlisk bežnou záležitosťou a zúčastňovali sa ho dospelí i deti. Prečo túto milú tradíciou opäť neobnoviť? Nie je nad dobrý pocit z vlastnej poctivo vykonanej práce.

 

Foto: Bigstock

Predsavzatie #1: Do konca marca sa zúčastním čistenia okolia, kde žijem.

 

2 | Zasaďte pri svojom dome aspoň jednu okrasnú rastlinu a starajte sa o ňu 

Prečo si pestovať okrasné rastliny len za múrmi svojej obývačky? Urobte si radosť z peknej trvalky či kríku priamo pri vchode do vášho obytného domu alebo pri najbližšej lavičke, kde ľudia oddychujú, čítajú a tešia sa zo slnečných dní. Okrasný krík môže roky tešiť nielen vás ale aj mnohých okoloidúcich. Vďačnou voľbou sú vždyzelené kry ako napríklad Krušpán, Vavrínovec lekársky alebo farebnejší Bršlen japonský s tmavozelenými listami a žltozeleným prúžkom v strede. Ak máte radi vínovočervenú farbu, potom vám radosť môže urobiť aj krásne tvarovateľný ker Červený dráč.

 

Foto: Bigstock

Predsavzatie #2: Do konca marca zablúdim do záhradníctva a investujem pár eur do okrasnej rastliny, ktorej nájdem vhodné miesto v blízkosti svojho bydliska a budem sa o ňu pravidelne starať.

 

3 | Vybudujte si vlastnú bio záhradku

Ak máte v okolí vášho bydliska priestor a možnosť vybudovať si vlastnú bio záhradku s jahodami, paradajkami, paprikou a pár bylinkami, neváhajte. Lepšiu chuť zeleniny a čerstvých byliniek v jedle v lete nezažijete. S veľkou pravdepodobnosťou takouto myšlienkou nadchnete aj susedov, ktorí sa radi zapoja. Ako inšpirácia vám môže poslúžiť aj komunitná záhrada Šafran, ktorú si minulý rok vybudovali obyvatelia Svitu s finančnou podporou filantropického programu Raiffeisen banky Gesto pre mesto.

 

Komunitná záhrada vo Svite / Zdroj: Raiffeisen banka

Predsavzatie #3: V polovici marca zasadím do kvetináčov semienka zeleniny, sadenice neskôr presadím a budem ich pestovať počas leta pri dome, alebo ak to nebude možné, tak si ich dopestujem na balkóne.

 

4 | Zahlasujte za projekt vo vašom okolí, ktorý potrebuje finančnú pomoc

Nie všetko je vždy v našich silách. Občas potrebujeme aj pomoc silnejších. Preto Raiffeisen banka už vyše 4 roky finančne podporuje projekty, ktoré zlepšujú naše okolie prostredníctvom filantropického programu Gesto pre mesto. Tentokrát do 31. marca môžete zahlasovať za najlepšie prihlásené projekty v oblasti skvalitňovania prírodného a sociálneho prostredia vo vašom okolí. Ak chcete podporiť projekt, ktorý zlepší prostredie vo vašom meste, pošlite mu svoj hlas. Zaberie vám to len pár sekúnd, no aj takto dokážete priložiť ruku k dielu a byť nápomocný pozitívnej zmene.

 

Hlasovať môžete priamo na stránke www.gestopremesto.sk.

 

Víťazné projekty, ktoré získajú najviac hlasov, budú známe 2.4.2019. Každý víťazný projekt získa 1000 eur na jeho realizáciu.

 

Predsavzatie #4: Do 31. marca zahlasujem v rámci programu Gesto pre mesto za projekt vo svojom meste, ktorý ma najviac zaujme.

 

5 | Namiesto auta si sadnite pravidelne na bicykel alebo sa vozte MHD

Ak jazdíte autom, ročne vyprodukujete enormné množstvo emisií. Ak sadnete na bicykel šetríte tým nielen životné prostredie, ale aj svoje vlastné zdravie. Odborníci hovoria, že sa zbavíte stresu, budete v práci produktívnejší a ako bonus aj štíhlejší.

Ak si jazdu na bicykli do práce alebo do školy z nejakého dôvodu nemôžete dovoliť, ani MHD nie je na zahodenie. Ak ste teda zvyknutí celoročne chodiť autom, vymeňte ho príchodom jari za zdravší a pre planétu šetrnejší variant.

 

Foto: Unsplash

Predsavzatie #5: Do konca marca začnem chodiť do práce či do školy ekologickejšie.

 


Článok vznikol v spolupráci s Raiffeisen bankou.
Zdieľať na facebooku