Články: Pre študentov
O projekte

 

V rozpálenom aute pred nemocnicou v Trstenej umrelo dieťa, mama odišla na vyšetrenie

Zuzana Gránska
Autor článku
Ilustračná foto: Bigstock
V rozpálenom aute zomrelo ďalšie dieťa. Mama bola v tom čase na vyšetrení v nemocnici. / Ilustračná foto: Bigstock

Polícia dnes informovala o ďalšej tragédii, kedy matka nechala v zamknutom aute dieťa. Šancu na prežite nemalo už po pár minútach. Ako takýmto situáciám predchádzať?

Ďalšie dieťa pripravila o život nerozvážnosť matky, ktorá zaparkovala svoje auto pred nemocnicou v Trstenej, zamkla v ňom svoje 2,5-ročné dieťa a odišla na vyšetrenie do nemocnice. Informovala o tom dnes na svojom facebookovom profile Polícia SR.
Podľa zatiaľ dostupných informácií malo ísť o dievčatko vo veku 2,5 roka, ktorému už lekári po kolapse z prehriatia nedokázali pomôcť. Pri oživovaní mu namerali teplotu 40,6 stupňov Celzia.

Auto, v ktorom dieťa matka nechala, polícia zverejnila aj na svojom facebookovom profile.
"Po návrate k autu zobrala svoje dieťa ihneď do nemocnice, lebo nejavilo známky života. Jeho telesná teplota bola na hranici 40,6 stupňov. Dieťa, bohužiaľ, neprežilo," informovala polícia.

 

 

Aj pár minút môže znamenať smrť

Ak je dieťa zamknuté v aute a navyše nemá šancu vyslobodiť sa z autosedačky, kritické môžu byť v tropických horúčavách aj prvé minúty.
Polícia na svojom facebookovom profile zverejnila prehľad, ako radikálne teplota v uzavretom aute v letnom období rastie.

Nesúďme, ale upozorňujme ľudí okolo a buďme všímaví

Stále nie je známe, prečo matka konala tak, ako konala. Najľahšie je odsúdiť ju, že to urobila z nedbalosti. Alebo ju obviniť, že to bol jej zámer, lebo sa to stalo v dobe, keď sa o tom neustále v médiách hovorí. Dôvod, prečo to urobila, však môže mnohých prekvapiť.

Amber Rollins, riaditeľka organizácie KidsAndCars.org, ktorá sa detailne zaoberá touto problematikou, tvrdí, že moment zabudnutia sa stáva aj tým najláskavejším rodičom. Tento fenomén nazýva Forgotten Baby Syndrome (FBS).
„Ľudia si myslia, že sú to monštrá alebo hrozní rodičia, ale stáva sa to aj tým najvdzelanejším zodpovedným ľuďom, .... Prvá vec, ktorú ľuďom hovoríme je, aby si nikdy nemysleli, že im sa to stať nemôže,“ hovorí Rollins.

 

Tragickú udalosť zabudnutia dieťaťa v aute výstižne priblížil ľuďom pred pár rokmi aj novinár časopisu TIME Aaron Gouveia. V jednom zo svojich článkov sa po rokoch priznal, ako sa podobná tragédia takmer stala aj jemu. Každodennú starostlivosť o ich syna mal na starosti on, keďže jeho manželka mala lepšie príjmy. Staral sa o neho každý jeden deň okrem stredy. Vtedy chodieval vybavovať to, čo so synom nestihol. Chodil na nákupy, na poštu, aj si zacvičiť. Jedného dňa však opatrovateľka nemohla prísť, a tak mal Aaron svoj stredajší program zvládnuť so synom. Aaron zaparkoval pred obchodom a vybral sa na nákupy. Po chvíli však zistil, že si nákupný zoznam zabudol v aute. Keď prišiel k autu, zostal v šoku. Nemohol uveriť tomu, čo urobil. Prežil ten najhlbší strach, aký si do toho dňa ani nedokázal predstaviť. V aute bol zabudnutý i jeho 10-mesačný syn Will. Vtedy si uvedomil, ako ľahko sa človeku môže stať, že kvôli rutine a jej narušeniu dokážu ľudia urobiť fatálne chyby. Ak by si v aute nezabudol hlúpy zoznam podľa ktorého mal nakúpiť, už nikdy by sa možno svojmu synovi nepozrel do očí. Aron vo svojom článku odkázal ľuďom, že takéto nešťastné prípady sa stávajú aj normálnym ľuďom. Presne takým, ako ste vy. Aj tým, ktorí tvrdíte, že vám by sa to NIKDY nemohlo stať. A stáva sa to po celom svete každý rok.
Podobne sa vyjadril aj Gene Weingarten, nositeľ Pullizerovej ceny za článok o nešťastnom príbehu amerického podnikateľa Harisona, ktorý zapríčinil smrť svojho syna Chaesa, lebo ho ráno v pracovnom zhone zabudol spiaceho vyložiť v jasliach. Vo svojom článku píše: „...Stáva sa to bohatým, chudobným, aj strednej triede. Rodičom v rôznom veku, aj rôznych etník. Rovnako matkám ako aj otcom. Chronickým zábudlivcom i fanaticky zorganizovaným ľuďom. Ľuďom rôzneho vzdelania. Za posledných 10 rokov sa to stalo zubárovi, pracovníkovi na pošte, sociálnej pracovníčke, policajtovi, sestričke, asistentke riaditeľa,...Stalo sa to aj raketovému vedcovi.“

 

Stačí okamih, že sa zamyslíte alebo vám príde zle a urobíte len jeden krok inak ako zvyčajne...

Ako predchádzať zabudnutiu dieťaťa v aute?

1 | Buďte obzvlášť pozorní, ak viete, že vás čaká iný deň ako zvyčajne

Najviac chýb urobili ľudia pri takejto tragédii práve vtedy, ak narušili svoju dennú rutinu. Ak napríklad vyzdvihujete dieťa zo škôlky, ale dnes ho máte ráno do škôlky odviesť, opakujte si to niekoľkokrát aj počas jazdy autom. Vyhnite sa úplne telefonátom, aby vás nezahltili pracovné problémy. To sú najrizikovejšie situácie, ktoré vedú k fatálnym rodičovským zlyhaniam.

2 | Položte si hračku dieťaťa na predné sedadlo

Ak máte dieťa vzadu v autosedačke a zaspí, môže vás to zvádzať v tomto teple k tomu, že ste v aute sami. Položte si preto dostatočne veľkú hračku dieťaťa na predné sedadlo, aby ste ju neprehliadli.

3 | Na zadnom sedadle si nechajte niečo, čo budete iste potrebovať

Môžu to byť napríklad kľúče od bytu či kancelárie, peňaženka, telefón alebo aj ľavá topánka.

4 | Dieťa v autosedačke dajte vzadu na čo najviditeľnejšie miesto

Vyhnite sa sedeniu dieťaťa za vodičom. To je najrizikovejšia pozícia. Ak dieťa budete dobre vidieť aj v spätnom zrkadle, nezabudnete naň ani v prípade, že sa v ten deň budete cítiť roztržití alebo budete chorí.

5 | Hovorte o tom s každým, kto sa o vaše dieťa stará

Ak ste presvedčení, že vám sa čosi také nemôže stať, neznamená to, že sa toto nešťastie nemôže stať dedkovi, babke či opatrovateľke. Hovorte dôrazne a opakovane s nimi, že za žiadnych okolností nesmú opustiť auto a dieťa nechať v ňom.

6 | Vždy skôr ako opustíte auto, nazrite na zadné sedadlá.

 

7 | S partnerom či zodpovednou osobou si volajte

Môže sa stať, že aj partnerovi či dedkovi príde počas jazdy nevoľno, odstaví auto na okraji cesty a odpadne. Nikdy neviete, aký scenár prinesie život, ale zvyk, že si vždy po odovzdaní dieťaťa v škôlke, či príchode domov zavoláte, je veľmi užitočný.

Články na portáli Eduworld.sk nie sú zamknuté, pretože si uvedomujeme dôležitosť šírenia hodnotných informácií o vzdelávaní a výchove. Dokážeme ich ale tvoriť len vďaka dobrým ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. Budeme si nesmierne vážiť, ak sa k nim pridáte aj vy.
×
Píšeme len vďaka podpore dobrých ľudí. Chcem podporiť
Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Páčil sa ti tento článok? Zaregistruj sa a žiadny najčítanejší článok ti neunikne.