Štát prideľuje dotácie na výstavbu 100 detských ekologických ihrísk bez bariér. Vyčlenili na to 4,5 mil. eur

Rezort práce pridelil prvé dotácie na vybudovanie detských ihrísk bez bariér „RODINKA“.
Rezort práce pridelil prvé dotácie na vybudovanie detských ihrísk bez bariér „RODINKA“. / Zdroj: MPSVaR SR

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR v rámci svojich dotačných kompetencií vyčlenilo v tomto roku 4,5 mil. eur na výstavbu 100 ekologických detských inkluzívnych ihrísk „RODINKA“ (RODinný INKluzívny Areál). Nové bezbariérové hracie areály pre deti a rodiny tak vyrastú v obciach a mestách po celom Slovensku.  

 

„Od môjho nástupu na post ministra sme chceli vytvoriť moderné, ekologické a bezbariérové rodinné miesta, ktoré na Slovensku chýbajú. Areály, kde sa môžu stretávať všetky generácie a kde sa môžu hrať všetky deti spolu, teda zdravé deti a deti so zdravotným znevýhodnením. Preto som veľmi rád, že môžem verejnosť informovať o výstavbe takýchto nových rodinných zón po celom Slovensku,“ priblížil hlavnú myšlienku výstavby inkluzívnych ihrísk minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

 

Rezort práce pridelil prvé dotácie na vybudovanie detských ihrísk bez bariér „RODINKA“ 63 žiadateľom vo výške 2 781 828 eur. „Dotáciu sme pridelili naozaj každému, kto splnil stanovené podmienky. Nerobili sme žiadne politické rozdiely. Keďže neboli vyčerpané všetky finančné prostriedky vyčlenené pre tento rok, rozhodli sme sa vyhlásiť druhé kolo. Otvoríme novelu zákona o dotáciách v našej pôsobnosti a navrhneme v nej nový termín na predkladanie žiadostí o túto dotáciu. Pretože chceme, aby detské ihriská bez bariér boli v každom kúte Slovenska,“ uzavrel minister Krajniak.  

 

100 detských ekologických ihrísk bez bariér

 

Obce, neziskové organizácie, občianske združenia či registrované cirkvi, ktoré nesplnili podmienky pre udelenie dotácie v prvom kole, ale aj noví žiadatelia, sa tak do výzvy budú môcť zapojiť v lete. Podmienkou poskytnutia dotácie je o. i. zabezpečenie terénnych úprav zo strany žiadateľa a 10 % finančná spoluúčasť. Výška dotácie pre jedného žiadateľa je maximálne 50 000 eur.

 

Nové bezbariérové ihrisko pre deti vyrastie aj v obci Veľká Paka. „Som nesmierne rád, že po dlhých rokoch, čo sme sa snažili získať peniaze na nové detské ihrisko v našej obci, sa nám to konečne podarilo. Súčasné ihrisko, ktoré máme, je ešte z 90tych rokov. Doba sa mení, menia sa potreby našich detí a čo oceňujem najviac je, že nový rodinný areál bude obsahovať inkluzívne prvky, vďaka čomu sa deti so zdravotným znevýhodnením budú mať kde hrať so svojimi zdravými rovesníkmi,“ povedal starosta obce Ivan Seňan.

 

„RODINKA“ predstavuje viacgeneračný priestor s prvkami pre deti od 0 do 9 rokov a oddychovou zónou pre dospelých. Jednotlivé komponenty bezbariérového ihriska sú z prírodných materiálov a vytvoria zázemie pre zmysluplné trávenie voľného času rodiny.Hlavný projekt detského inkluzívneho ihriska tvorí 10 prvkov. Z toho 3 základné prvky (pieskovisko, kolotoč a hojdačka) sú inkluzívne, čo ponúka možnosť trávenia času pri hre s rovesníkmi aj deťom s hendikepom.

 

100 detských ekologických ihrísk bez bariér

 

Všetky prvky sú kombinovateľné a adaptovateľné na rôzne plochy. Jednoducho sa prispôsobia priestoru, ktorý má na vytvorenie ihriska k dispozícii prijímateľ dotácie. Komponenty sú navrhnuté tak, aby detské ihrisko bolo skutočne pre všetkých členov komunity, vytvorilo príjemný a bezpečný priestor pre rozvoj zručností detí, zábavu, oddych či zdieľanie zážitkov.

               

Viac informácií o poskytovaní dotácie na podporu plnenia funkcii rodiny, v rámci ktorej  možné požiadať o dotáciu na inkluzívne detské ihriská, nájdete tu: Dotácia na podporu plnenia funkcií rodiny - MPSVR SR.

Zdieľať na facebooku