Články: Pre študentov
O projekte

 

Budúci lekár spája medicínu s umením. Je autorom unikátnych kresieb

TS
Autor článku
Foto: archív M.Kajana
Nadaný medik Marek Kajan / Foto: archív M.Kajana

Marek Kajan je študentom medicíny, no od detstva ho lákalo i umenie. Práve ľudské telo sa stalo inšpiráciou jeho malieb, ktoré vystavoval už vo viacerých mestách Slovenska. Popri štúdiu stihol podporiť i vznik unikátneho projektu pre pacientov s ochorením skleróza multiplex.

 

Záujem o biológiu a chémiu na gymnáziu predurčil Marekov osud. Dnes navštevuje piaty ročník štúdia na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského, no vzťah k umeniu, ktorý u neho už v útlom veku začali rozvíjať jeho rodičia, nevymizol. Naopak, možno práve vďaka prírodným vedám „rozkvitol“ aj jeho umelecký talent. Mladý medik však opisuje návrat k tvorbe s úsmevom: „Neskôr som sa ku kresleniu dostal až v rámci prokrastinácie v učení v druhom ročníku a od vtedy začali moje výtvory pribúdať...“

 

Kresby 24-ročného rodáka z Komárna si všimli jeho bývalé pedagogičky, ktoré sa stali kurátorkami výstav v Hurbanove a Nových Zámkoch. Motívy ľudských orgánov v Marekovom prevedení dnes obdivuje i mnoho fanúšikov na sociálnych sieťach. Úspech však mladému medikovi nezmenil pokorný a triezvy pohľad na svet okolo – priložil ruku k dielu (doslovne) i pri vzniku projektu pre ľudí s neľahkou diagnózou skleróza multiplex.

 

Marek Kajan maľovankyIniciatíva „Spolu Môžeme“, ktorá podporuje práve pacientov s „esemkou“, ho oslovila s prosbou vytvoriť predlohy relaxačných maľovaniek. „Vymaľovávanie“, ktoré už dávno nie je považované len za zábavku pre deti, má jednoduchý základ -  pre ľudí s ochorením „SM“ je veľmi dôležité vyhýbať sa stresu a každá aktivita, ktorá k tomu prispeje, je vítaná. Abreaktívne techniky spolu s Marekom pripravili ďalšie dve autorky, ktoré majú so sklerózou multiplex i osobnú skúsenosť a celý kolektív sa teší, že už v priebehu niekoľkých týždňov sa dostanú k pacientom po celom Slovensku.

 

A čo Marekove plány do budúcna...? „Zatiaľ sa mi veľmi páči chirurgický odbor, kde by sa dala využiť jemná motorika,“ uvažuje budúci lekár, ktorý by možno vďaka svojmu nadaniu pomohol pacientom prekonať i strach zo samotných operácií či zákrokov. Veď kto by sa nechcel aspoň na chvíľu stať inšpiráciou pre umelecké dielo...?             

Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Si vysokoškolák? Prihlás sa do nášho newslettru a získaj novinky a zaujímavé informácie z oblasti vzdelávania.