Aplikácia študentov STU Kill Bills číta bločky a sleduje, koľko míňate

Tím KillBills. Zľava: Pavol Ondrejka, Branislav Pecher, Michal Kováčik a Jozef Mláka
Tím KillBills. Zľava: Pavol Ondrejka, Branislav Pecher, Michal Kováčik a Jozef Mláka / Foto: STU

Vianoce a oslavy Nového roka je obdobie náročné pre peňaženky. V nákupnom ošiali niekedy zabudneme sledovať, koľko a na čo sme vlastne minuli.  Až príde studená sprcha v podobe mínusu na účte.  Tomu by mohla zabrániť aplikácia Kill Bills. Vyvinuli ju študenti Fakulty informatiky a informačných technológií STU. Vie čítať „bločky“ a kontrolovať vaše výdavky.

 

„Aplikácia Kill Bills vie zatriediť jednotlivé položky na bločkoch do kategórií a následne vytvárať rôzne grafy a tabuľky. Používatelia tak môžu sledovať výdavky v čase, porovnávať napríklad koľko minuli na potraviny či pohonné hmoty minulý týždeň oproti aktuálnemu týždňu a môžu informácie aj zdieľať.  Každý používateľ tak vie, koľko na čo minul,“ vysvetľuje jeden z autorov Pavol Ondrejka.

 

Aplikácia sa dokáže vysporiadať s rôznymi typmi bločkov i s rôznymi názvami nakupovaných produktov. Umožňuje jej to umelá inteligencia, ktorá sa priebežne učí, čo kam zaradiť.

„Bločky môžu byť rôzne, a ak náhodou nevie niektorý prečítať, pomôže jej používateľ a ona si to následne zapamätá. Rovnako je to pri jednotlivých položkách. Systém dnes už vie rozlíšiť množstvo druhov tovarov, ak  je napríklad na bločku slovo rožok, už vie, že má túto položku zaradiť medzi pečivo. Ak trebárs na Vianoce či na Silvestra nakupujete exotické ovocie, najskôr v databáze skontroluje, či sa s takýmto produktom už stretla a ak nie, položku nechá zatriediť po prvý raz používateľovi,“ hovorí ďalší študent FIIT STU Michal Kováčik.

 

Študenti pred spustením projektu zisťovali, či je podobná aplikácia na trhu a či by o takúto pomoc ľudia mali záujem. Prieskum ukázal, že veľa ľudí by svoje výdavky rado kontrolovalo, ale len málo z nich to robí a aplikáciu by privítali. Prieskum tiež ukázal, že na trhu sú konkurenčné riešenia, napríklad aplikácie Abacus, alebo Receipt Bank, ktoré však nevedia z bločku vytiahnuť položky a zatriediť ich do kategórií, prípade nefungujú dobre na slovenských bločkoch.

 

„Inšpiroval nás môj známy, podnikateľ, ktorý sa často sťažuje, že sa prehrabáva v množstve bločkov, keď potrebuje urobiť daňové priznanie, alebo zúčtovať služobné cesty. Tak sme si povedali, prečo takýmto ľuďom neodľahčiť prácu automatickou digitalizáciou bločkov. Stačí mať mobilný telefón, bloček odfotiť a systém s použitým počítačového videnia a optického rozpoznávania znakov dokáže obrázok previesť na digitálny text z ktorého už vie vybrať jednotlivé informácie o položkách, ktoré sa následne použijú pri tvorbe prehľadných grafov či tabuliek,“ vysvetľuje začiatky projektu ďalší zo študentov Jozef Mláka.

 

Aplikácia je zatiaľ dostupná v testovacej Beta verzií. Znamená to, že ju testuje úzky okruh ľudí, ktorých téma zaujíma. Študentom testovanie pomáha aplikáciu doladiť a vyriešiť prípadne problémy, ktoré môžu nastať pri používaní. Do testovania sa môže zapojiť aj verejnosť, stačí o prístup požiadať na kill-bills.sk. Plná verzia by podľa autorov mohla byť dostupná v priebehu roku 2018.

 

Cieľom je v prvom rade zamerať sa na bežné nákupy, ktoré robí rodina či jednotlivci a pomôcť s kontrolou rodinných účtov.  Študenti však majú aj ďalšie plány.

„Chceme odbremeniť ľudí od problémov  s bločkami, ale máme záujem ísť aj ďalej. Chceme aplikáciu postupne naučiť spracovávať aj faktúry a dlhé bločky s mnohými položkami a v druhom kole pomôcť malým podnikateľom a účtovníkom. Plánujeme však aj umožniť exportovanie dát do rôznych účtovníckych programov,“ uzatvára posledný člen tímu, študent FIIT STU Branislav Pecher.

 


Zdroj: STU
Čítajte viac o téme: Počítačové hry a aplikácie
Zdieľať na facebooku