Národnú cenu za dizajn 2017 získal študent STU

Študent STU Ján Forgáč
Študent STU Ján Forgáč / Zdroj: STU

Ekologická stolička SENO, inšpirovaná hornatou krajinou Slovenska, je určená pre krátkodobé sedenie do verejných priestorov kultúrnych centier, galérií, coworkingov, či iných spoločenských priestorov. Sedacia časť stoličky je vyrobená z biodegradovateľného a 100 % recyklovateľného materiálu. Jej autor - Ján Forgáč, študent Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, získal so stoličkou Národní cenu za studentský design 2017 * GRAND.

Cieľom bolo navrhnúť minimalistický čistý tvar, ktorý bude funkčný, ale zároveň bude odkazovať na harmóniu človeka s prírodou. Prvotný dôraz bol kladený na sedaciu časť, ktorá je vyrobená zo sušenej trávy a ekologického celulózového lepidla. Oblúkový tvar nesie inšpiráciu v hornatej krajine s pasienkami. Sedacia časť sa nesie na oceľovom drôte, symbolizujúci kovové nástroje, ktoré boli potrebné na kosenie lúk. Spojenie kovového podstavca (predstavujúceho človeka) a biodegradovateľného sedáku (prírody), má vytvárať akúsi symbiózu medzi človekom a prírodou,“ vysvetľuje Ján Forgáč.

 

Zdroj: STU

 

Do súťaže sa tento rok prihlásilo 256 autorov s 231 prácami z 12 univerzít a vysokých škôl a 16 stredných odborných škôl. Práce študentov hodnotili tri nezávislé poroty zložené celom z 53 pedagógov, dizajnérov a architektov. Víťazný projekt zaujal porotu nielen po technickej stránke, ale najmä svojim experimentálnym prístupom k nábytkovému dizajnu.

Primárnym materiálom na výrobu stoličky bola sušená tráva a seno zmiešané s celulózovým lepidlom. Zmes bola lisovaná za vysokého tlaku vo forme. Podstavec z ohýbaného drôtu a sedacia časť sú vzájomne prepojené dômyselne navrhnutým tvarovým spojom bez ďalších prídavných súčiastok. Konštrukcia stoličky pozostáva len z dvoch častí, ktoré spája napätie medzi doskou a drôtom, ktorý z oboch strán zapadá do vyfrézovaných drážok sedacej časti.

Ergonómia sedenia bola navrhnutá na sedenie po dobu kratšiu ako 20 minút. Pri sedení kolmom na šírku sedacej časti je poloha sedenia určená prioritne na odpočinok. Pri sedení pozdĺž oblúku sedacej časti v rozkročnej polohe (ktorá bola inšpirovaná spôsobom sedenia na koni) umožňuje tento spôsob správnejšie držanie chrbtice a väčšiu koncentráciu napríklad pri diskusii alebo počúvaní rečníka.

Jednoduchá manipulácia vďaka nízkej hmotnosti a možnosti stohovania stoličky umožňujú toto sedenie použiť tam, kde bude potrebná častá manipulácia a spratnosť stoličky. Stolička je ľahko stohovateľná, nechá vyniknúť inovatívny materiál, ktorý rozpráva príbeh lokálnej prírody.

Autor riešil aj otázku životnosti. Áno, seno v prírode dlho nevydrží, ale to vnímam ako pozitívnu vlastnosť. Pri použití v interiéri, správnom postupe a lisovaní, je možné zo sena  vytvoriť homogénny a pevný materiál, ktorý vykazuje prijateľnú mechanickú a tvarovú stálosť. Pokiaľ by však po nejakom čase došlo k poškodeniu sedacej časti, je možné ju veľmi jednoducho vymeniť za novú a tú starú s čistým svedomím vyhodiť na kompost,“ hovorí Ján Forgáč.

 

Viac  o víťazoch českej Národnej ceny za dizajn: www.studentskydesign.cz

 

Ján Forgáč
Koncept 100% biodegradovateľného sedenia Seno
100% biodegradable seating concept Hay Chair
2017
Fakulta architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, SR
Vedúca pedagogička: Mgr. Art. Michala Lipková, ArtD.
Čítajte viac o téme: Ocenenia, Dizajn | Moderné školy
Zdieľať na facebooku