Nomádsky festival umenia spojí susedov a návštevníkov bratislavskej štvrte

Spoločná večera susedov zo Šancovej ulice a z okolia, ktorú organizovalo Susedenie na Šanci
Spoločná večera susedov zo Šancovej ulice a z okolia, ktorú organizovalo Susedenie na Šanci / Foto: Braňo Bibel

Bratislava, 7. september 2016

V Bratislave sa uskutoční prvý Nomádsky festival umenia. Ide o susedský festival, ktorý chce spojiť obyvateľov a návštevníkov štvrte okolo križovatky ulíc Šancová a Karpatská a obľúbeného Trhoviska Žilinská prostredníctvom tradičných i netradičných druhov umenia a komunitných aktivít.

„Nie je to festival pre festival. Dnes sa mnohí ľudia v susedstve často medzi sebou nepoznajú. Nevedia, kto žije v ich bezprostrednom okolí, akú históriu má ich štvrť a často sú im neznáme aj organizácie a iniciatívy, ktoré v ich blízkosti pôsobia. Festivalom chceme vytvoriť príležitosť, aby sa ľudia mohli stretnúť, spoznať viac miesto, kde žijú, ale aj nadviazali kontakty vo svojom okolí,” hovorí spoluorganizátorka Nomadic Arts Festivalu, architektka a placemakerka Dominika Belanská.

 

Návštevníci festivalu počas jedného víkendu, od piatka 23. do nedele 25. septembra, spoznajú zaujímavé miesta a lokality bratislavskej štvrte pod Hlavnou stanicou. Ľudia z okolia ulíc Šancová a Karpatská, ako aj Trhoviska Žilinská, sa neraz stanú priamymi účastníkmi festivalu, keď v uliciach narazia na zaujímavých domácich i zahraničných umelcov – performerov, ale aj tvorcov experimentálnej hudby. Budú sa môcť zúčastniť aj ďalších rozmanitých aktivít. V Mobilnej záhrade na Karpatskej ulici sa uskutočnia „dožinky“ - oslava prvej úrody s veľkým susedským piknikom a ulicami festivalu zasa bude putovať gauč, do ktorého si okoloidúci budú môcť kedykoľvek prisadnúť, porozprávať sa a pozrieť si známe miesta z nového uhla.

 

Nomadic Arts Festival je jedinečný putovný festival, ktorý sa mení vždy podľa miesta, na ktorom sa práve odohráva. Jeho iniciátorom je dánsky performer Mads Floor Andersen. „Prvý ročník festivalu na tému Telo a zem sme organizovali v roku 2014 na lúke na samote v Poľsku. O rok neskôr už festival experimentoval v mestskom prostredí v uliciach Ríma. Festival v Bratislave sa tento rok bude venovať téme Susedstvo a teritórium, aby spojil ľudí,“ vysvetľuje umelec Mads Floor Andersen, ktorý festival organizuje pod strechou A4 – priestoru súčasnej kultúry.

 

 

Súčasťou festivalu bude aj Divadlo bez domova. Svoje osobné príbehy a zážitky zo života v susedstve porozprávajú “živé knihy” v priestore galérie tranzit/sk. Medzi nimi napríklad miestna obyvateľka, dramaturgička a režisérka Anna Grusková alebo Sandra Tordová z organizácie Proti prúdu venujúcej sa ľuďom bez domova, ktorá tu sídli už 15 rokov. Ojedinelá výstava Susedenie v galérii umožní cez osobné predmety a artefakty od miestnych ľudí lepšie pochopiť, čo pre nich susedstvo znamená. Počas festivalu nebudú chýbať ani koncerty, divadlo a zaujímavé filmové dokumenty z Prahy a Lisabonu o rôznych podobách susedských vzťahov. Živo bude aj vo vnútrobloku u Susedov na dvore, kde sa bude hrať divadlo, čítať z kníh a veľa diskutovať.

 

Program festivalu vznikol v úzkej spolupráci s ľuďmi, ktorí v susedstve žijú. Zapoja sa do neho umelci, obyvatelia štvrte, galérie, ale aj neziskové organizácie ako Proti prúdu, Vnútroblok, Amnesty International Slovakia, Aliancia Fair-play, Vagus, Divadlo bez domova, Salónik a ďalšie iniciatívy, ktoré v okolí pôsobia. Festival bude oslavou vzájomného prepojenia ľudí, ktorí žijú blízko seba a naozaj sa máme na čo tešiť,“ dodáva Dominika Belanská.

 

Viac informácií o Nomadic Arts Festivale a jeho programe nájdete aj na webovej stránke Nomadicartsfestival.com.

Zdieľať na facebooku