Ministerstvo zdravotníctva chce zlepšiť podmienky rodiacich žien, pripravuje štandardy

Ministerstvo zdravotníctva pripravuje štandardný diagnostický a terapeutický postup v oblasti pôrodníctva.
Ministerstvo zdravotníctva pripravuje štandardný diagnostický a terapeutický postup v oblasti pôrodníctva. / Foto: Vidal Balielo Jr./Pexels

Bratislava 15. júna (TASR) – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pripravuje štandardný diagnostický a terapeutický postup v oblasti pôrodníctva. Zameria sa na tehotenstvo, pôrod a šestonedelie. Pre TASR to v reakcii na stretnutie ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) s verejnou ochrankyňou práv Máriou Patakyovou povedala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová. Ombudsmanka poukázala na závažné zistenia vyplývajúce z jej správy o dodržiavaní práv žien počas pôrodov. Rezort sa zameria na riešenie tohto problému.
      

Patakyová informovala, že v rámci prieskumu sa jej podarilo vyzbierať 3164 výpovedí žien o skúsenostiach z pôrodov. "Zdravotnícky personál ženám napríklad stále vykonáva rutinné nástrihy hrádze, nezabezpečuje dostatočnú anestéziu pri šití, nerešpektuje intimitu a právo žien na súkromie a podobne. Vítam, že minister je naklonený presadzovať v tejto oblasti zmeny, dôležité bude ich premietnutie do praxe," povedala.
      

Ombudsmanka podľa Michaely Pavelkovej z Kancelárie verejného ochrancu práv odporúča, aby sa v pôrodníctve zaviedli jednotne aplikované štandardy zohľadňujúce vedecký a lekársky vývoj pri plnom rešpektovaní práv žien. Žiada školenia pre zdravotnícky personál. Poukázala na rešpektovanie práva na súkromie a intimity žien.
      

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR tvrdí, že systematicky pracuje na tom, aby podmienky v pôrodniciach boli dôstojné a adekvátne pre matku a jej dieťa. Zvýšiť kvalitu poskytovania zdravotnej starostlivosti má podľa neho práve aj reforma nemocníc.
      

Ombudsmanka žiada aj o zmenu legislatívy s cieľom, aby ženy mali pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti právo na prítomnosť osoby blízkej alebo osoby určenej pacientom alebo pacientkou.
      

Eliášová reagovala, že pripravujú memorandum o porozumení a novom prístupe k zdravotnej starostlivosti. Jeho súčasťou je časť venujúca sa zdravotnej starostlivosti zameranej práve na propacientsky prístup. Rezort zároveň spustil diskusiu o legislatívnom ustanovení nároku pacientov na prítomnosť sprevádzajúcej osoby v nemocnici.
      

MZ ďalej uviedlo, že edukácia sprevádzajúcej osoby pri pôrode a prípravy na účasť pri pôrode sú zahrnuté tiež v minimálnom štandarde určenom pre pôrodné asistentky. V súčasnosti pripravuje inováciu obsahov ďalšieho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov.  Štandardy chce doplniť o témy ako dodržiavanie práv žien pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti pri pôrodoch, o odstránenie diskriminačného zaobchádzania a o tému sprevádzajúcej osoby pri pôrode.
      

Eliášová dodala, že v šiestich pôrodniciach pôsobia zároveň komunitní asistenti, ktorí sprevádzajú ženy z marginalizovaných komunít v rámci pôrodu. "Od roku 2018 MZ SR v spolupráci so Slovenskou pediatrickou spoločnosťou zabezpečilo vyškolenie takmer 250 zdravotníckych pracovníkov pod vedením lektorov s medzinárodným odborným IBCLC certifikátom, lektorov z oblasti psychológie, psychiatrie a lekárskej etiky či práva v zdravotníctve," doplnila.
      

Pracovníci ministerstva postupne navštívia všetky nemocnice a vykonajú klinický audit.

Čítajte viac o téme: Pôrod
Zdieľať na facebooku