B. Gröhling: Na nové miesta v materských školách vyčleníme päť miliónov eur

Rezort školstva na pomoc rodičom a samosprávam vyhlási rozvojový projekt \"Predškoláci\" v hodnote dva milióny eur.
Rezort školstva na pomoc rodičom a samosprávam vyhlási rozvojový projekt "Predškoláci" v hodnote dva milióny eur. / Foto: Bigstock

Bratislava 20. mája (TASR) - Sumou päť miliónov eur chce Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR pomôcť samosprávam so zabezpečením miest v materských školách pre päťročné deti, ktoré v septembri nastupujú do škôlok. TASR o tom informoval odbor komunikácie ministerstva. Šéf rezortu Branislav Gröhling (SaS) považuje povinné predprimárne vzdelávanie detí od piatich rokov za správne a aj takto ho chce podporiť.
      

Rezort ozrejmil, že na pomoc rodičom a samosprávam vyhlási rozvojový projekt "Predškoláci" v hodnote dva milióny eur. Financie budú môcť podľa jeho slov zriaďovatelia použiť na vybavenie nových tried a priestorov pre povinné predprimárne vzdelávanie. "Pôjde najmä o učebné pomôcky a didaktické hračky, ale tiež nábytok či vybavenie kúpeľní a spální. Na jednu novú triedu vyjde približne 10.000 eur," poznamenalo ministerstvo.
      

Ďalšie tri milióny eur chce rezort poskytnúť samosprávam na pokrytie personálnych nákladov v približne 200 nových triedach v období od septembra do decembra 2021. Ministerstvo poznamenalo, že vzhľadom na spôsob výpočtu podielových daní totiž mestá a obce ešte nebudú mať na účtoch dostatočné zdroje na zabezpečenie povinného predškolského vzdelávania.
      

Minister tvrdí, že povinné predprimárne vzdelávanie znižuje mieru opakovania ročníka, znižuje predčasné ukončenie školskej dochádzky a deťom napomáha. "Taktiež im pomôže pripraviť sa a uspieť na základnej škole, zlepšuje ich sociálne a emocionálne zručnosti. Preto jeho zavedenie vo veku od piatich rokov dieťaťa podporujeme a považujeme za správne," zdôraznil Gröhling.
      

Rezort pripomenul, že povinné predprimárne vzdelávanie schválila ešte predošlá vláda v roku 2019 a samosprávy mali dva roky na prípravu budovania kapacít. "Napriek tomu si je ministerstvo školstva vedomé, že niektoré mestá a obce by mohli mať problém s potrebnými kapacitami pre predškolákov," dodal.

Zdieľať na facebooku