Ministerstvo zdravotníctva plánuje reformu v oblasti starostlivosti o duševné zdravie

Ministerstvo zdravotníctva plánuje reformu v oblasti starostlivosti o duševné zdravie.
Ministerstvo zdravotníctva plánuje reformu v oblasti starostlivosti o duševné zdravie. / Foto: Bigstock

Bratislava 10. októbra (TASR) – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pripravuje reformu psychiatrickej starostlivosti. Ako pre TASR pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová, postupné odstraňovanie nesystémových krokov v oblasti starostlivosti o duševné zdravie a jej zefektívnenie v prospech pacientov je jednou z priorít rezortu.
      

Šéf rezortu Marek Krajčí (OĽANO) v tejto súvislosti uviedol, že v tejto oblasti je rovnako potrebná optimalizácia ambulantnej siete. Sľubuje si od toho lepšiu dostupnosť psychiatrickej a psychologickej zdravotnej starostlivosti a tiež skrátenie čakacej doby. Ambíciou MZ SR je tiež zvýšenie komfortu pacientov na oddeleniach tak, aby Slovensko dosiahlo európsky štandard. "V súvislosti s COVID-19 aj Svetová zdravotnícka organizácia varuje, že v mnohých krajinách bude narastať počet pacientov, ktorí si budú vyžadovať starostlivosť v oblasti duševného zdravia. Potrebujeme nastaviť kvalitne systém poskytovania zdravotnej starostlivosti aj v tejto oblasti," komentoval.
      

Ministerstvo poukázalo tiež na to, že plánuje vznik centier duševného zdravia, tie sú aktuálne vo finálnej fáze prípravy spracovania. Plánuje tiež zabezpečiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti v rôznych typoch domovov sociálnych služieb, takisto pre deti a dospievajúcich. "Chceme podporiť fungovanie denných psychiatrických stacionárov nielen pre dospelých, ale aj pre deti a adolescentov," doplnil Krajčí.
      

MZ SR tiež doplnilo, že starostlivosť o duševné zdravie je medzirezortnou prierezovou témou. Od júla tohto roka funguje na ministerstve oddelenie nadrezortnej koordinácie a aj v oblasti reformy duševného zdravia zohráva kľúčovú úlohu.
      

"V súlade s programovým vyhlásením vlády sa zároveň dokončuje štatút Rady vlády pre duševné zdravie, ktorý v dohľadnej dobe vstúpi do procesu pripomienkovania. Pracovala na ňom pracovná skupina zložená zo zástupcov siedmich rezortov - zdravotníctva, práce, sociálnych vecí a rodiny, školstva, spravodlivosti, vnútra, obrany a dopravy," doplnila Eliášová s tým, že medzirezortná komunikácia je v oblasti duševného zdravia neodmysliteľná, keďže v tejto sfére pracujú lekári, liečební pedagógovia, logopédi, sociálni pracovníci a psychológovia, pre ktorých pracovná skupina pod vedením oddelenia nadrezortnej koordinácie pripravuje nový zákon o psychologickej činnosti a psychoterapii.

Čítajte viac o téme: Duševné zdravie
Zdieľať na facebooku