Bratislava 12. marca (TASR) - Maturitný týždeň tento rok absolvuje 43.123 žiakov na 706 stredných školách. V utorok to pri príležitosti začiatku písomných maturít uviedla ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová (nominantka SNS). Maturity ministerka slávnostne otvorila na Strednej odbornej škole pedagogickej na Bullovej ulici v Bratislave.
"V utorok 12. marca sa začína testovanie a slohová práca zo slovenského jazyka a literatúry. Všetky testy zo slovenčiny budú tento rok hodnotené elektronickým softvérom," predstavila Lubyová tohtoročnú novinku. Ministerstvo si od zmeny sľubuje väčšiu objektivitu a zníženie záťaže slovenčinárov. "Dúfame, že v školskom zákone sa od budúcej maturity priemetne aj externý dozor, takže na celý proces budú dohliadať učitelia z iných škôl," dodala riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní (NÚCEM) Romana Kanovská.
Ďalšou tohtoročnou zmenou je, že žiaci zo škôl s vyučovacím jazykom národnostných menšín majú v teste zo slovenského jazyka a slovenskej literatúry aj počúvaciu časť. "Žiaci pracujú so zvukovou nahrávkou, overuje sa aj počúvanie s porozumením," priblížila Kanovská. Témy slohových prác Lubyová vyžrebuje na poludnie, popoludní ich budú žiaci písať.
V stredu 13. marca žiakov čakajú testy a slohové práce z cudzieho jazyka na úrovni B1 alebo B2, pre žiakov bilingválnych stredných škôl bez medzinárodnej zmluvy externý test a písomná práca na úrovni C1. "V tomto roku si anglický jazyk zvolilo až 36.249 žiakov a táto tendencia stále stúpa, angličtinu si z roka na rok volí väčší počet žiakov," konštatovala ministerka.
Lubyovú klesajúca diverzita jazykového vyučovania znepokojuje. Kým v roku 2008 podľa štatistík ministerstva z angličtiny maturovalo 65 percent žiakov a z nemčiny takmer tretina, v roku 2019 90 percent žiakov maturuje z angličtiny a sedem percent z nemčiny. "Nachádzame sa v takom priestore, kde majú svoje opodstatnenie aj ďalšie jazyky," myslí si Lubyová, ktorá pripomenula svoj zámer liberalizovať výber prvého cudzieho jazyka na prvom stupni ZŠ.
Vo štvrtok (14.3.) bude maturita z matematiky. "Tento rok sa nám prihlásilo 5995 žiakov. Sme veľmi radi, že je to nárast oproti minulému roku, aj v absolútnom aj percentuálnom vyjadrení," poznamenala Lubyová. Z matematiky sa tento rok rozhodlo maturovať 14 percent maturantov, minulý rok to bolo 13, rok predtým 12 percent.
Lubyová pri tejto príležitosti oznámila zámer zaviesť pre niektoré školy povinné testy z matematickej gramotnosti. "Tento modul by mal byť na dvoch úrovniach: akademickej pre gymnáziá alebo školy, ktoré pripravujú na technické štúdium a nižšej aplikačnej úrovni pre niektoré iné druhy škôl," opísala. Zdôraznila, že nepôjde o celoplošnú povinnosť a zavedeniu by malo predchádzať skvalitnenie výučby matematiky na stredných školách.
V piatok 15. marca budú žiaci z národnostných menšín písať testy a slohové práce z ukrajinského a maďarského jazyka. Na maďarský jazyk a literatúru sa podľa Lubyovej tento rok prihlásilo 1786 žiakov, na ukrajinský jazyk a literatúru 18 maturantov. Elektronickú maturitu si zvolilo 90 škôl, týka sa teda asi 1500 žiakov.
Výsledky riadneho termínu externej časti maturitnej skúšky si všetky školy môžu prevziať 2. mája elektronickou formou. Výsledky žiakov v papierovej forme budú školám doručené od 3. do 6. mája. Náhradný termín písomných maturít určený pre žiakov, ktorí sa zo zdravotných dôvodov nemôžu zúčastniť na riadnom termíne, je naplánovaný na 9. až 12. apríla. Opravný termín písomných maturít sa uskutoční od 3. do 6. septembra.
Maturitu organizačne zabezpečuje NÚCEM ako priamo riadená organizácia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.