Rozprávkovú noc v knižnici zažije takmer 9000 slovenských detí

Noc v knižniciach je pre deti po celom Slovensku každoročne veľkým zážitkom.
Noc v knižniciach je pre deti po celom Slovensku každoročne veľkým zážitkom. / Zdroj: Hill Country Parents

Podujatie na podporu čítania detí sa koná vždy v piatok s dátumom blížiacim sa ku dňu narodenín rozprávkara Hansa Christiana Andersena.

 

Bratislava 23. marca (TASR) - Rozprávkovú noc na "spacích miestach" v takmer 210 verejných a školských knižniciach strávi v piatok takmer 9000 slovenských detí. "Vďaka čítaniu kníh majú oveľa bohatšiu slovnú zásobu, dosahujú lepšie výsledky v škole, a čo je to najdôležitejšie, v knihách nachádzajú aj vhodné vzory správania pre reálne životné situácie," upozorňujú organizátori 13. ročníka Noci s Andersenom na Slovensku.

V každej knižnici bude program iný, pre deti však bude silným zážitkom. Čítať rozprávky spoločne s knihovníčkami a knihovníkmi budú spisovatelia, herci, hudobníci, majstri ľudových remesiel a rôznych profesií. Na mnohých miestach bude súčasťou programu sadenie stromčekov "rozprávkovníkov", budú sa hľadať rozprávkové poklady, chýbať nebudú súťaže, karnevaly či pyžamové párty.

Noc s Andersenom prvýkrát zorganizovali v roku 2000 knihovníčky Mirka Čápová a Hana Hanáčková v Uherskom Hradišti, kedy v ich knižnici prespalo 20 detí. Počas 18 rokov sa z pôvodne komorného podujatia stalo medzinárodné, do ktorého sa zapájajú knižnice nielen v ČR a SR, ale aj Poľsku, Slovinsku, Chorvátsku, Srbsku, Bulharsku, Grécku, Veľkej Británii, Nemecku, Dánsku, Novom Zélande, Malte, Španielsku, Francúzsku, Taliansku, Saudskej Arábii. "Tento rok by sa malo podujatie konať aj v jednom kibuci v africkej Keni, kde strávi rozprávkovú noc 20 afrických detí," TASR informovala Silvia Stasselová, koordinátorka Noci s Andersenom na Slovensku.

Podujatie na podporu čítania detí sa koná vždy v piatok s dátumom blížiacim sa ku dňu narodenín rozprávkara Hansa Christiana Andersena. Tento rok by sa na ňom malo zúčastniť vo všetkých krajinách viac ako 95.000 detí na viac ako 1600 zaregistrovaných "spacích miestach". Na Slovensku ho od roku 2006 koordinuje Spolok slovenských knihovníkov a knižníc (SSKK). Každý rok sa doň zapájajú desiatky verejných a školských knižníc vo všetkých regiónoch Slovenska. Počas prvého ročníka sa na ňom zúčastnilo 1500 detí.

Čítajte viac o téme: Čítame s deťmi
Zdieľať na facebooku