KDH: Povinná predškolská dochádzka od 5 rokov siaha na slobodu detí a rodičov

Podľa členky predsedníctva mimoparlamentného KDH Miroslavy Szitovej nie je nutné zavedenie povinnej školskej dochádzky pre deti od 5 rokov.
Podľa členky predsedníctva mimoparlamentného KDH Miroslavy Szitovej nie je nutné zavedenie povinnej školskej dochádzky pre deti od 5 rokov. / Foto: Bigstock

Bratislava 18. novembra (TASR) - Ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS) chce siahať na slobodu detí a ich rodičov tým, že plánuje zaviesť povinnú predškolskú dochádzku pre deti od piatich rokov. Vyhlásila to členka predsedníctva mimoparlamentného KDH Miroslava Szitová s tým, že rezort školstva, ani žiaden iný inštitút doteraz nepredložili analýzu, na základe ktorej by bolo nutné zaviesť takúto povinnosť.
"Je skupina detí z osád, ktoré pomoc potrebujú. Lenže zákony majú byť prospešné celej spoločnosti a nemajú byť prijímané z dôvodu jednej skupiny obyvateľstva, v tomto prípade kvôli neprispôsobivým," povedala Szitová. Podľa nej ak chceme dať deťom z osád šancu pripraviť sa plnohodnotne na vzdelávanie, je nevyhnutné zapojiť do procesu matky a venovať sa deťom od ranného veku, teda skôr ako v piatich rokoch. "Zapojením matiek do procesu vzdelávania neohrozíme citovú väzbu medzi matkou a dieťaťom a zároveň budeme pomáhať deťom vo vzdelávaní," vysvetlila.
Ako tvrdí, poldenná alebo niekoľkohodinová starostlivosť v komunitnom centre, kde by boli dieťa a matka pod vedením sociálneho pracovníka, asistenta učiteľa či pedagóga, finančne nezaťaží štátny rozpočet tak, ako povinné vzdelávanie od piatich rokov. "Nepotrebujeme dobudovať kapacity a získame oveľa viac – matka sa vzdeláva spolu s dieťaťom v centre," konštatovala.
Szitová je presvedčená, že učitelia a odborníci v oblasti školstva vedia, že jeden rok prípravy deťom z osád nepomôže a situáciu nerieši. "Vyzývame preto pani ministerku, aby návrh povinnej predškolskej dochádzky od piatich rokov stiahla a spolu s kolegami na ministerstve pripravila koncepčné systémové opatrenie pre pomoc deťom z osád s aktívnou účasťou matiek," uzavrela Szitová.
Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz (Most-Híd) pred časom uviedol, že povinná predškolská dochádzka sa môže stať realitou už v roku 2019, ak sa potrebné kroky podniknú včas. "Skôr to nie je možné, keďže treba poskytnúť obciam a mestám čas na vytvorenie potrebných kapacít," povedal pre TASR. Chýbajúce kapacity je podľa rezortu školstva možné dobudovať prostredníctvom európskych fondov na ministerstvách vnútra a pôdohospodárstva cez viaceré operačné programy.
Ravasz podotkol, že o prínose povinnej predškolskej dochádzky sa hovorí už viacero rokov. "Pre deti z vylúčených komunít to znamená veľmi veľa. Konečne im bude poskytnutý priestor, kde sa budú môcť zoznámiť s novým prostredím a nikto od nich ešte nebude vyžadovať žiadne výkony, ako je to v škole. Deti budú nadväzovať nové priateľstvá a naučia sa základným spoločenským návykom," uzavrel splnomocnenec vlády.
Lubyová povedala, že s rozšírením povinnej predškolskej výchovy súhlasí. "Na implementáciu zmeny však bude potrebná novelizácia príslušnej legislatívy. Predchádzať tomu budú musieť aj intenzívne rokovania so zástupcami Združenia miest a obcí Slovenska ako zriaďovateľmi materských škôl," uviedol začiatkom novembra pre TASR komunikačný odbor rezortu školstva. Podľa nich realizácia tohto kroku ovplyvní ich rozpočty.

Čítajte viac o téme: Reforma školstva
Zdieľať na facebooku