Články: Pre študentov
O projekte

 

Neúspešné písomné maturity si študenti opravia už v septembri

TASR
Autor článku

  

Nesúlad termínov vyriešil pozmeňujúci návrh poslancov Smeru-SD, ktorý dnes parlament schválil v rámci novely zákona o rodine.

 

Bratislava 22. mája (TASR)- Neúspešnú písomnú časť maturít si budú môcť maturanti opraviť už v septembri, a to rovnako, ako je to pri ústnej časti. Doterajší zákon to neumožňoval. S opravou písomnej časti museli neúspešní maturanti čakať rok do ďalších maturít, pričom ústnu si mohli opraviť už v septembri toho kalendárneho roku, v ktorom maturovali.Nesúlad termínov vyriešil pozmeňujúci návrh poslancov Smeru-SD, ktorý dnes parlament schválil v rámci novely zákona o rodine.

Jeden z predkladateľov návrhu Ľubomír Petrák argumentoval tým, že keď si maturanti môžu opraviť neúspešnú ústnu skúšku už v septembri, mali by mať takú istú možnosť aj v prípade neúspešnej písomnej časti. "Súčasný zákon je nastavený tak, že ústnu časť si môžu opraviť v septembri a písomnú až o rok. Ak jednu časť si môžu opraviť v septembri, je logické, aby tak mohli urobiť aj v prípade druhej časti," argumentoval jeden z predkladateľov návrhu Ľubomír Petrák.

Od tohto roku sa písomné maturity hodnotia prísnejšie. Ak žiakom v minulosti nevyšli maturitné testy, zachránila ich známka z ústnej odpovede. Keď maturant dostal z ústnej odpovede známky 1, 2 alebo 3, mohol mať z testu aj nula bodov, aj tak zmaturoval. Na testy sa prihliadalo len u štvorkárov.

Aby študent po novom zvládol maturitu úspešne, musí okrem známok 1, 2 alebo 3 z ústnych maturít dosiahnuť viac ako 33 percent z testu zo slovenčiny či cudzieho jazyka alebo viac ako 25 percent zo slohu. Ak dostane na ústnej maturite známku 4, uvedenú úspešnosť musí dosiahnuť v oboch prípadoch. Koľko žiakov nedosiahlo ani jeden z týchto limitov, Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania zatiaľ nevie, pretože nemá údaje o výsledkoch zo slohových prác. Tie totiž vyhodnocujú školy. S istotou sa však už dá povedať, že skúška dospelosti nevyšla 154 gymnazistom, ktorí maturovali z matematiky.

 

 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona“.

 

Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Si stredoškolák? Prihlás sa do nášho newslettru pre stredoškolákov a žiadna novinka ti neunikne.