Jasličkový zákon je likvidačný pre zriaďovateľov aj rodičov

Jasličkový zákon je likvidačný pre zriaďovateľov aj rodičov. Príspevok na starostlivosť o dieťa by sa mal podľa poslanca NR SR Jozefa Mihála zvýšiť zo súčasných 280 eur až dvojnásobne.
Jasličkový zákon je likvidačný pre zriaďovateľov aj rodičov. Príspevok na starostlivosť o dieťa by sa mal podľa poslanca NR SR Jozefa Mihála zvýšiť zo súčasných 280 eur až dvojnásobne. / Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 2. septembra (SITA) – Príspevok na starostlivosť o dieťa by mal štát zvýšiť zo súčasných 280 eur až na 600 eur mesačne. Povedal to dnes na tlačovej besede poslanec NR SR za SaS Jozef Mihál v súvislosti s pripravovaným zákonom ministerstva práce.

Návrh zákona, ktorý v septembri prerokuje vláda, má podľa poslancov NR SR viaceré nedostatky. Najviac sa podľa poslankyne Janky Cigánikovej a Jozefa Mihála dotkne pracujúcich matiek, ktoré dostávajú rodičovský príspevok na to, aby mohli svoje dieťa umiestniť do jaslí. Súčasný príspevok štátu 280 eur mesačne podľa nich nepokrýva ani základný poplatok za jasle. Zákon sa podľa nich negatívne dotkne aj samotných zriaďovateľov takýchto jasieľ, keďže musia mať jednu opatrovateľku na maximálne štyri deti. Podľa Mihála zároveň ani jasle z 280 eurového príspevku nepokryjú ani len mzdové náklady, a to by bolo pre jasle likvidačné. „Ministerstvo práce by si malo pozvať na diskusiu zriaďovateľov a rodičov, baviť sa o požiadavkách na registrované jasle, keďže tie musia z týchto peňazí pokryť náklady, ako je mzda zamestnancov, pitný režim detí, nájom, energie, daň z nehnuteľností či investície do zariadenia,“ myslí si Mihál. Jasle si to podľa Cigánikovej vyberú od rodičov, čím sa služba stane pre väčšinu rodičov nedosiahnuteľná.

„Keď zákon príde do parlamentu, budeme upozorňovať, aby sa chyby zo zákona odstránili. Chceme, aby sa príspevok zvýšil na 500 až 600 eur mesačne, lebo ide len z jednej štvrtiny zo štátneho rozpočtu, zvyšok ide z príspevku z EÚ,“ vysvetlil Mihál. „Je tu priestor na to, aby bol štát k matkám štedrejší, tak dosiahneme to, aby sa matky mohli vrátiť do práce,“ dodal. Poslanci sa nazdávajú, že „zosúladenie rodinného a pracovného života“ je v slovenských podmienkach veľmi výhodne nastavené v prospech štátu. Ak by sa však príspevok zvýšil, dá sa podľa poslancov predpokladať, že sa do práce vráti viac žien. „To v konečnom dôsledku zvýši celkový príjem štátu,“ uzavrel Mihál.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny v súčasnosti vyhodnocuje pripomienky k zákonu, ktorým sa do našej legislatívy vrátia tzv. detské jasle. Štátny tajomník rezortu práce Branislav Ondruš pripúšťa, že niektoré limity, ktoré v návrhu sú, zmenia. Práve pripomienkovanie slúži na to, aby sa verejnosť oboznámila s návrhom a začala sa diskusia o riešeniach. "Budeme sa snažiť nájsť primeraný kompromis medzi požiadavkami, aby tie podmienky neboli príliš prísne a likvidačné a na druhej strane požiadavkou, aby štát prevzal zodpovednosť za starostlivosť o malé deti. Chceme, aby si rodičia mohli byť istí, že keď dávajú dieťa do zariadenia, ktoré spĺňa štátom nastavené limity a podmienky, o dieťa bude dobre postarané," píše sa v stanovisku štátneho tajomníka, ktoré agentúre SITA poskytla Veronika Husárová z tlačového odboru Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Príspevok na starostlivosť o dieťa je financovaný z európskych zdrojov a podľa Ondruša Európska komisia dôsledne presadzuje, aby to bol príspevok a nekryl všetky výdavky spojené so starostlivosťou o dieťa, keďže rodič odchádza do zamestnania. Jeho zvýšenie by teda muselo byť predmetom rokovaní s Európskou komisiou.

Odruš upozornil, že dnes je možné otvoriť si detské centrum, kútik a pod. iba na základe živnostenského oprávnenia a nikto netuší, aké vzdelanie majú tí, ktorí sa o deti starajú, koľko detí opatrujú a za akých podmienok. "Aj nedávno medializované prípady dokazujú, že je nevyhnutné, aby existovali štátom kontrolované pravidlá, štandardy pre dodržiavanie kvality a bezpečnosti starostlivosti o najmenšie deti," dodal.

Čítajte viac o téme: Peniaze
Zdieľať na facebooku