AKTUÁLNE: Školy by si mohli pravidelne testovať deti, rodičov a zamestnancov a mohli by byť otvorené, naznačil premiér

Ak školy budú testovať, deti by sa mohli vrátiť do škôl, naznačil premiér.
Ak školy budú testovať, deti by sa mohli vrátiť do škôl, naznačil premiér. / Foto: Bigstock

9.11.2020 - Ústredný krízový štáb dnes rokoval o opatreniach na nasledujúce týždne. Premiér Igor Matovič po rokovaní informoval o kľúčových témach, ktorým sa venovali.

 

Ústredný krízový štáb rozhodol, že najbližší víkend sa testovanie konať nebude. Realizovať sa bude až o ďalší víkend a testovať sa budú už len mestá a obce, kde v prvom alebo druhom kole testovania bolo viac ako jedno percento pozitívne testovaných. Pôjde približne o 500 obcí a asi päť menších miest. Ako dôvod premiér uviedol vyčerpanie personálu, ktorý testovanie zabezpečoval.

 

Ústredný krízový štáb tiež schválil, aby sa núdzový stav po jeho skončení predĺžil na ďalších 90 dní.

 

Deti z rodín v hmotnej núdzi by sa mali podľa premiéra vrátiť čo najskôr do škôl. Premiér upozornil, že si nemôžeme dovoliť stratiť jednu generáciu. Ide o množstvo detí, ktoré nemajú naplnené základné životné potreby a už vôbec nemajú k dispozícii technológie, ktoré by im umožňovali zapojenie do dištančného vzdelávania. Ako by to malo presne fungovať, premiér zatiaľ nespresnil. Povedal, že o podrobnostiach bude informovať minister školstva.

 

Premiér tiež po rokovaní štábu naznačil, že ak si škola zabezpečí testovanie žiakov, rodičov a zamestnancov mohla by fungovať normálne. Detaily zatiaľ neprezradil, no o tejto možnosti sa zmienil dnes popoludní aj na tlačovej konferencii o 2. kole celoplošného testovania. Ako príklad tu uviedol, že škola by mohla raz za tri týždne všetkých pretestovať. "Škola si zabezpečí svoj odberový tím, my ako štát dodáme testy, materiálové zabezpečenie," poznamenal s tým, že by sa to dalo riešiť takýmto spoločným postupom. Mal by to byť možný spôsob, ako predísť dlhodobému fungovaniu škôl v dištančnom režime. Podvečer po rokovaní štábu k tejto téme dodal, že to nie je niečo, čo môžeme realizovať tento týždeň či budúci. "Musíme najprv počkať, či antigénové testy zaberú," podotkol.

 

Minister školstva B. Gröhling dnes tiež reagoval na otázky novinárov ohľadne otvorenia škôl.

 

Čítajte viac o téme: Koronavírus
Zdieľať na facebooku