Zhrnutie nových opatrení: Zatvárajú sa stredné školy, rušia sa krúžky aj športové tréningy detí

Nové opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu po 12. októbri.
Nové opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu po 12. októbri. / Foto: Pexels

11.10.2020 - Vzhľadom na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu vláda opäť sprísňuje opatrenia. Obmedzenia sú blízko lockdownu z jari. Väčšina opatrení bude platiť od štvrtka 15. októbra. Úrad verejného zdravotníctva vydá upresnenia k novým opatreniam počas mimoriadnej situácie do stredy 14. októbra.

 

Nové pravidlá v školách

Stredné školy prechádzajú na dištančnú výučbu už od pondelka 12. októbra. Študenti sa budú učiť z domu až do odvolania. Učitelia majú zabezpečiť online vyučovanie a pripraviť sa na to, že tento stav potrvá dlhšie obdobie. Branislav Gröhling naznačil, že môže ísť o niekoľko týždňov. Hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová skonštatovala, že mobilita študentov stredných škôl je najväčšia, to bolo podľa nej dôležité pri rozhodovaní o zmene výučby na stredných školách.  

V stredných školách sa počas mimoriadnej situácie umožňuje konanie komisionálnych skúšok, rozdielových skúšok a skúšok odbornej spôsobilosti na výkon povolania.

Študentské praxe odporúčal rezort realizovať v septembri. Množstvo škôl to podľa Gröhlinga akceptovalo. Zdôraznil, že školy majú právo si presúvať prax. Budú ich vyzývať, aby sa teraz realizovalo teoretické vzdelávanie. „A keď sa vrátime do škôl, aby sa aj ony vrátili k praxi," dodal.

 

V osemročných gymnáziách zostáva výučba prezenčnou formou len v ročníkoch zodpovedajúcich základnej škole, teda učiť sa budú v školách len prvé štyri ročníky.

 

Špeciálne školy zostávajú otvorené.

 

Zmeny sa výrazne nedotknú výučby na základných školách. Minister uviedol, že považuje za prioritu, aby žiaci materských a základných škôl mohli čo najdlhšie chodiť do školy. „Stále budem chcieť, aby žiaci chodili do škôl, aby fungovali v nejakom režime," povedal počas dnešnej tlačovej konferencie šéf rezortu školstva.

Zmena, s ktorou môže mať mnoho rodičov problém je, že rúška budú povinné aj na prvom stupni. V materských školách sa nosenie rúšok dôrazne odporúča. Doteraz boli rúška pre najmenšie deti len odporúčané. Aj naďalej platí, že rúška nemusia nosiť autistické deti, nepočujúce alebo deti, ktoré trpia nejakým mentálnym postihnutím. Deti do troch rokov rúška nosiť nemusia.

 

Družiny by mali fungovať v školách aj naďalej, no za prísnych opatrení. Rovnako aj školské jedálne. Stravu by mali za obmedzených podmienok vydávať aj počas sprísnených opatrení.

 

Čo sa týka vysokoškolákov, viaceré vysoké školy už prešli na dištančnú výučbu a študenti opustili aj internáty. O fungovaní škôl, ktoré vyučujú stále prezenčne ministerstvo diskutuje s rektorskou konferenciou.

 

Rušia sa krúžky aj plavecké a lyžiarske kurzy

Po novom sa rušia krúžky, lyžiarske a plavecké kurzy, pobyty v škole v prírode, športové súťaže a akákoľvek skupinová výučba v základných umeleckých školách. Zakázané sú aj výlety a exkurzie mimo školy či dni otvorených dverí. Telocvične sa používať v školách nebudú.

 

Prerušuje sa aj vyučovanie v jazykových školách a centrách voľného času. Riaditelia by mali zabezpečiť žiakom vzdelávanie na diaľku.

 

Obmedzili šport, výnimkou sú len profesionáli

Obmedzenia sa dotknú aj športovania detí i dospelých. Rušia sa tréningy detí a mládeže v športových kluboch. Výnimku dostalo len päť profesionálnych športových líg najvyššej futbalovej, hokejovej, volejbalovej, basketbalovej a hádzanárskej súťaže. Súťaž teda pokračuje ako doteraz bez divákov. Hráči budú povinne podstupovať pred zápasmi testovania.

 

Zatvárajú sa fitness centrá, sauny, kúpaliská, wellness centrá. Povoľuje sa individuálne športovanie v exteriéri.  

 

Ďalšie opatrenia, na ktorých sa dohodol krízový štáb

  • Rúška budú v exteriéri povinné.
  • Rušia sa všetky hromadné podujatia a zakazuje sa zhromažďovanie viac ako 6 osôb.
  • V obchodoch a nákupných centrách bude opäť platiť pravidlo 1 osoba na 15 štvorcových metrov.
  • Seniori budú mať v potravinách a drogériách vyhradené hodiny na nakupovanie od 9:00 – 11:00.
  • Reštaurácie budú môcť vydávať len zabalené jedlo. Konzumácia je možná len v exteriéri.
Čítajte viac o téme: Koronavírus
Zdieľať na facebooku