Na zamyslenie: Most

  

Kedysi dávno dvaja bratia, ktorí žili na susediacich farmách, mali vážny konflikt. Bol to ich prvý vážny spor za 40 rokov, ako farmárčili vedľa seba, delili sa o svoje stroje, pracovnú silu a majetok bez ťažkostí.

No jedného dňa táto dlhá spolupráca išla bokom. Všetko začalo malým nedorozumením, ktoré znenazdajky nabralo obrovské rozmery. Nakoniec vyústilo do výmeny trpkých slov, po ktorých nasledovali týždne ticha.

Jedno ráno ktosi zaklopal na dvere staršieho brata. Otvoril ich a našiel tam muža s tesárskym náradím. „Hľadám si prácu na pár dní,“ povedal. „Možno tu budete mať pre mňa trochu roboty. Mohol by som vám pomôcť?“

„Áno,“ povedal starší brat. „Zopár robôt by som pre teba našiel. Pozri sa krížom cez potok na tú farmu. To je môj sused. V skutočnosti je to môj mladší brat. Minulý týždeň tu bola ešte medzi nami lúka.  On však vzal buldozér k hrádzi, no a teraz je medzi nami potok.  Urobil mi to napriek, ale ja mu urobím ešte viac. Vidíš tú hromadu dreva v stodole? Chcem, aby si mi postavil plot, ktorý bude vysoký 2,5 metra, takže už nebudem musieť vidieť jeho sídlo nikdy viac.“

Tesár povedal: „Myslím, že rozumiem tejto situácii. Ukáž mi prosím klince, krompáč a môžem sa pustiť do toho, o čo ma žiadaš.“

Starší brat musel odísť do mesta pre nejaké zásoby, aby pomohol tesárovi pripraviť všetok potrebný materiál na prácu a preto bol celý deň preč. Tesár celý deň tvrdo pracoval. Podvečer, keď sa farmár vracal, tesár takmer dokončil svoju prácu. Keď farmár prišiel, vypleštil oči a spadla mu sánka.

Nestál tam žiadny plot, ale most. Most tiahnuci sa cez jednu stranu potoka na druhú. Ako pozeral neveriacky na nový most, kráčal po ňom vzpriamene jeho mladší brat a šťastne mával.

Zrazu obaja bratia kráčali z iného konca mosta k sebe, aby sa v strede stretli a objali sa. „Si skutočne fajn chlap, že si dal postaviť tento most po tom všetkom, čo som ti urobil a povedal,“ dodal dojatý mladší brat.

 

Zrazu obaja uvideli tesára, ako má svoje náradie prevesené v taške na pleci a ako odchádza. „Nie počkaj! Zostaň ešte zopár dní. Mám pre teba mnoho roboty,“ povedal starší brat.

„Veľmi  rád by som zostal,“ povedal tesár, „ale musím pre ľudí postaviť ešte mnoho dôležitých mostov, aby sa im žilo ľahšie.“

Čítajte viac o téme: Príbehy, Súrodenci
Zdieľať na facebooku