List starnúcej matky pre svoju dcéru

  

 "Tá najúžasnejšia vec, aká sa mi mohla v živote stať je to,

že som svoj život mohla zdieľať s tebou."

 

 

 

 

 

  

 Moja drahá dcérka,

 

každý deň vidíš, ako starnem, a preto ťa prosím, maj so mnou trpezlivosť a najviac zo všetkého ťa prosím snaž sa pochopiť, čím prechádzam.

Ak budeme spolu hovoriť a ja budem tisíc krát opakovať dokola to isté, prosím neprerušuj ma slovami: "Mami, to isté si povedala pred minútou..." Jednoducho prosím počúvaj.

Pokús sa spomenúť si na časy, keď si bola malá a ja som ti musela večer čo večer rozprávať stále ten istý príbeh, až kým si nezaspala.

Ak sa nebudem chcieť okúpať, prosím nehnevaj sa na mňa a neuvádzaj ma do rozpakov. Spomeň si, ako som ťa musela ako malú naháňať, keď som sa ťa snažila osprchovať a ty si sa vyhovárala, ako si len mohla.

Keď vidíš, ako nerozumiem novým veciam, daj mi prosím čas a nepozeraj sa na mňa pohŕdavo. Spomeň si Zlatíčko,  ako trpezlivo som ťa učila každú jednu vec, či už to bolo obliekanie, česanie alebo to, ako pekne jesť a vysporiadať sa s každým problémom v živote. V deň, kedy vidíš ako starnem ťa prosím o trpezlivosť, ale najviac o pochopenie toho, čím prechádzam.

 

Ak sa občas stratím a nebudem vedieť, o čom hovoríme, daj mi prosím čas si spomenúť a zorientovať sa.  A ak sa mi to nebude dariť, nebuď prosím nervózna, netrpezlivá a arogantná. Aj pre mňa je to ťažké a stresujúce, keď si nemôžem spomenúť. V tej chvíli viem len to, že chcem byť s tebou a že si pre mňa tým najdôležitejším.

A keď mi moje staré unavené nohy nedovolia pohybovať sa tak rýchlo ako predtým, podaj mi prosím ruku tak, ako som ti ja podávala svoju, keď si sa prvýkrát snažila chodiť. Prídu dni, kedy budem smutná zo staroby, prosím cháp ma, vezmi ma za ruku a buď so mnou s láskou do konca života. Budem šťastná a vďačná za tento dar času a radosti, ktorý som mohla zdieľať s tebou. S veľkým úsmevom a obrovskou náručou plnou lásky, ktorú som vždy pre teba mala ti chcem len povedať, že ťa milujem, moja drahá dcérka.

 


Text a foto by Guillermo Peña

Čítajte viac o téme: Mama
Zdieľať na facebooku