Na zamyslenie: Škôlkarske pravidlá

 

 

Robert Fulghum je maliar, sochár, učiteľ i spisovateľ. Napísal niekoľko kníh a medzi najznámejšie a najpredávanejšie z nich patrila kniha All I Really Need to Know I Learned in Kindergarten ( Všetko, čo skutočne potrebujem vedieť som sa naučil v škôlke) . Je to kniha, kde sa autor zamýšľa nad tým, o čo by bol svet lepší, ak by dospelí dodržiavali presne tie isté veci, ktoré požadujú od detí. Tu je hlavná myšlienka autora:

 

Väčšinu toho, čo skutočne potrebujem vedieť o živote, čo robiť  a akým byť, som sa naučil v škôlke. Životná múdrosť v skutočnosti nie je na vrchole akademického rebríčka, ale na pieskovisku v škôlke.Toto sú veci, ktoré som sa naučil práve tam:

 

Deľte sa o všetko.

Ak niečo nájdete, vráťte to späť.

Uložte si po sebe neporiadok.

Povedzte prepáč, ak niekomu ublížite.

Umyte si ruky pred jedlom.

Splachujte záchod.

Teplé koláčiky a studené mlieko sú dobré pre každého.

Žite život v rovnováhe.

Každý deň sa trocha učte, myslite, kreslite, maľujte, spievajte, tancujte, hrajte sa a pracujte.

Zdriemnite si poobede každý deň.

Keď idete von do sveta, dávajte si pozor na dopravu, majte hlavu hore a držte sa pevne za ruky.

Vnímajte zázraky.

Pamätajte si to malé semienko v plastovom pohári. Korene idú dole a rastlina hore. Nikto skutočne nevie, prečo sa to takto deje, no my sme rovnakí.

Zlaté rybky, škrečky, biele myši a dokonca aj to semienko v plastovom pohári zahynie. Rovnako tak i my.

Spomeňte si na svoje prvé slovo, ktoré ste sa naučili. To najväčšie slovo zo všetkých: POZRI. Všetko, čo potrebujete vedieť je niekde okolo vás. Všetky zlaté pravidlá, láska aj základná hygiena. Ekológia, politika i rozumný život.

 

A nakoniec skúste popremýšľať o tom, aký by bol náš svet, ak by sme na tieto pravidlá nezabúdali v rodinách, školách, v práci, politike... O čo by bol svet lepší, ak by sme úplne všetci- celý svet - mali koláčik a mlieko každý deň o 3 hodine popoludní, a potom si ľahli pod prikrývku a trochu si zdriemli. Alebo ak by v každej politike v krajinách platili pravidlá, že vždy, keď niečo nájdete, vrátite to späť alebo upracete po sebe neporiadok. Všetko by bolo úplne inak.

A taktiež táto vec bude platiť navždy: Nezáleží na tom, koľko máte rokov. Keď idete do sveta, je lepšie, ak sa držíte pevne za ruky.

 


Zdroj: Robert Fulghum: All I Really Need to Know I Learned in Kindergarten // Foto: Bigstock

Zdieľať na facebooku