Nastupuje vaše dieťa do škôlky? Psychologička radí, ako toto obdobie zvládnuť na výbornú

Sponzorovaný článok
Ako prežiť škôlku? Rodičom vo svojej knihe radí psychologička a rodinná terapeutka Hedvig Montgomeryová.
Ako prežiť škôlku? Rodičom vo svojej knihe radí psychologička a rodinná terapeutka Hedvig Montgomeryová. / Foto: Bigstock

Medzi druhým a šiestym rokom prechádzajú deti viacerými zásadnými premenami. Zároveň sa však každé rozvíja v rozličných smeroch rozdielnym tempom, takže o to viac sa im treba venovať, podporovať ich, správne na ne reagovať. Náročným krokom je v tomto období aj nástup do materskej školy.


Kniha Ako prežiť škôlku vám pomôže obstáť v tomto období plnom detskej fantázie, citových kotrmelcov a veľkých zmien. Možno sa občas objavia aj slzy, hnev, malé boľačky, ale určite vám toto detské obdobie utkvie navždy v pamäti.

Ako tvrdí autorka Hedvig Montgomeryová – psychologička a rodinná terapeutka - , tieto rozhodujúce roky tvoria základ všetkého, čo sa dieťa musí o živote naučiť. Päťročný drobec je ešte úplne otvorený a nepredpojatý, celkom ako nepopísaný list. Preto mu nikdy nepovedzte, že toto a tamto sa takto nerobí alebo že niečo vôbec nevyzerá pravdepodobné.

 

Deti v tomto veku sa pri svojich činnostiach ustavične stretávajú so životnými múdrosťami. Tak im umožnite tieto skúsenosti získať, vezmite ich za ruku a, ak vám to dovolia, vstúpte na palubu ich lode. To, čo sa deti v tom období učia, im poskytuje potrebnú výzbroj, aby sa v budúcnosti vyrovnali s porážkami a so stratami a jedného dňa preskúmali, či sú ich sny realistické.

 

Ako prežiť škôlku

Takže ak máte deti v  škôlkarskom veku alebo sa doň blížia, odporúčame knižnú novinku Hedvig Montgomeryovej Ako prežiť škôlku. Dozviete sa, ako sa starať o vzťah so svojím dieťaťom, ako stanoviť hranice a ukázať dôsledky, prečo sa oplatí prehodnotiť niektoré vzorce správanie, ako dať dieťaťu slobodu a nebáť sa pri tom. A tiež vám autorka poradí, čo robiť, keď nastane kríza. Rozoberá tiež témy ako spánok a strava v škôlke, sociálne siete a digitálne médiá, striedavá starostlivosť, či súrodenecké hádky.

 

 

Ako prežiť škôlku / Zdroj: IKAR

 

Dva kroky, ako zaobchádzať s emóciami

Ak dieťa niečo znechutí, ak je nahnevané alebo zúfalé, musíte týmto citom venovať pozornosť, skôr ako situáciu vyriešite, upozorňuje Hedvig Montgomeryová. Najprv musíte emóciu vnímať, až potom zasiahnuť. Akceptovanie akejkoľvek emócie tvorí súčasť vašej rodičovskej úlohy, no ani zďaleka neznamená všetko. Dieťa je odkázané aj na to, že mu pomôžete, že zachováte pokoj, usušíte slzy a spoločne zase nájdete niečo pozitívne. Práve vy musíte dieťaťu sprostredkovať túto lekciu, ktorá je pre všetkých veľmi dôležitá – že všetky emócie sú dovolené a že život ide ďalej za každých okolností.


V týchto situáciách sú dôležité tieto dva kroky:

 

1. Zaoberajte sa emóciami a prejavte pochopenie

Pokiaľ sa dieťa dokáže lepšie verbálne vyjadrovať, jednoduchšie zistíte, čo cíti. Zároveň budete ľahšie venovať pozornosť týmto citom. „Si smutná, že musíme ísť do škôlky? Je ti doma tak dobre? To chápem.“

Každý človek sa bez ohľadu na vek cíti príjemne, keď ho niekto vníma a rozumie mu. Ak sa emóciami dieťaťa zaoberáte, dávate mu najavo, že ho vidíte, že jeho city majú svoje opodstatnenie. Dieťaťu to dodáva pocit bezpečia. Občas sa stane, že neprídete na jadro problému. Vidíte len, že vaša dcéra či váš syn si v danom momente nevie poradiť. Vtedy stačí povedať: „Zdá sa ti to teraz veľmi namáhavé?“

Keď sa detské city stanú zložitejšie, je dôležité dbať na to, čo sa v dieťati odohráva, a pomôcť mu orientovať sa v tejto rozrastajúcej sa citovej húštine.

 

2. Pomôžte dieťaťu

Ak len prejavíte pochopenie, ale neukážete možné východisko, môžete dieťa zabrzdiť. Mali by ste mať prehľad o situácii a svoje dieťa poznať dosť dobre na to, aby ste vedeli, ako mu pomôcť zbaviť sa nepríjemných emócií.

„Viem, že sa ti nechce do škôlky. Ale napokon sa ti v nej veľmi páči. Čo myslíš, kto dnes bude v škôlke? Uvidíme, či tam na teba opäť čaká to krásne hasičské autíčko.“

 

Deťom tak ako dospelým musíme pripomínať, že život ide ďalej. Čím je dieťa staršie, tým viac sa môžeme rozprávať o veciach, ktoré sú pre troj-, štvor- či päťročné deti síce náročné, no pre dvojročné deti ešte celkom nepochopiteľné. Pozhovárajte sa o tom, ako je cenné kamarátiť sa s niekým, že môže byť pekné podeliť sa o niečo a že každý občas urobí nejakú hlúposť. Nikdy však nezabúdajte, že to všetko má zmysel až vtedy, keď sa emócie trošku upokojili.

 

Viac užitočných tipov, ako zvládať výzvy nástupu do materskej školy sa dozviete v novinke Ako prežiť škôlku z vydavateľstva Ikar.

 

Milan Buno, knižný publicista

 

Zdieľať na facebooku