9 najunikátnejších študijných programov na svete

Každý rok ukončí vysokoškolské štúdium milióny študentov a univerzity po celom svete ponúkajú rôzne študijné programy.  Niektoré z nich sú naozaj netradičné. Pozrite sa s nami na tie najunikátnejšie.

 

Študijný program: Pestovanie marihuany
Tento študijný program môžete študovať na Oaksterdam Univerzite v Kalifornii. Dokonca školné nie je ani priveľmi drahé. Za semester na tejto škole zaplatíte v prepočte zhruba 700€. Oaksterdam Univerzita bola založená v roku 2007 a pýši sa titulom prvá univerzita v krajine ponúkajúca vysokoškolský program pestovania marihuany. Študenti sa učia o marihuanovom priemysle a musia absolvovať hodiny ako napríklad ekonomika marihuany, marihuana vo vede alebo marihuana a obchod.
Na stránke univerzity nájdete aj tieto slová: „ Skutočný zločin je vedieť, že marihuana môže pomáhať iným a neurobiť s tým nič.“

  Studium pestovania marihuany - Oaksterdam University

Zdroj

 

Študijný program: Veda o pečení
Vedu o pečení ponúka Kansaská štátna univerzita a výška školného vychádza na 3100€ na semester. Študenti si môžu vybrať z dvoch špecializácií a to manažment pekárenských produktov alebo chémia cereálií. Štúdium vyžaduje množstvo hodín strávených v laboratóriách a rôznych testovacích staniciach, kde sa testujú prísady, cestá a hotové produkty. Absolventi tohto študijného programu sa môžu zamestnať ako vývojári nových pekárenských produktov alebo si otvoriť vlastnú unikátnu pekáreň.   

 

Štúdium vedy o pečení

 Zdroj

 

Študijný program: Obchod a technológia potápania

Tento študijný program môžu študenti študovať zároveň aj s inými disciplínami ako fotografovanie pod vodou alebo morská biológia. Obchod a technológia potápania sa vyučuje na Floridskej Keys Comunitnej vysokej škole a školné sa pohybuje v rozmedzí od 2000€ do 5000€. Absolventi programu si môžu otvoriť vlastný biznis v potápaní alebo dávať lekcie potápania.

Štúdium obchod a technológia potápania

Zdroj


Študijný program: dobrodružná pedagogika

Študovanie tohto program je samo o sebe doslova dobrodružstvom. Nájdete ho na Plymouth State University. Počas štúdia dobrodružnej pedagogiky študenti absolvujú predmety ako základy veslovania na kanoe, expedícia do divočiny a kajaking v bielych vodách. Program pripravuje študentov na vyučovanie v prírode, ktorí sa môžu zamestnať aj ako experti na terapeutické dobrodružstvá.

 

 

Zdroj

 

Študijný program: Bowling manažment

Ak milujete bowling, pre štúdium tohto programu sa musíte vybrať do amerického štátu Indiana na Univerzitu Vincennes. Za štúdium zaplatíte okolo 4000€ za semester. Tento program je jediný svojho druhu v krajine a jeho osnovy zahŕňajú predmety ako manažment bowlingového priestoru, predaj a marketing alebo mechanika kolkov.  Na škole vyučujú svetoví majstri v bowlingu a nie je prekvapením, že univerzitný bowlingový tím je držiteľom niekoľko národných ocenení a šampionátov.

 

Zdroj: Shutterstock, University Vincennes


 

Študijný program: inžinierstvo zábavných parkov
Tento program na California State University Long Beach dáva študentom príležitosť  študovať dizajn a konštrukciu dráh, tobogánov alebo kolotočov v zábavných parkoch. Študovať ho môžete v Kalifornii na Kalifornskej štátnej univerzite.

 

Foto

 

Študijný program: Rodinné podnikanie 

Počuli ste už od niekoho myšlienku, že to najhoršie čo môžete urobiť, je začať podnikať s rodinou či priateľmi? Nemusí to byť až tak zlý nápad, ak sa pozriete, ako to robia tí najlepší. Spoločnosť Gap, Walmart, Ford či Motorola sú úspešné "rodinné podniky". V DeLande na Floride v Stetson’s Family Enterprise Center už od roka 1998 vyučujú študentov ako možno aj s rodinou podnikať dobre a vyhnúť sa zlým spôsobom, ktoré by vás mohli priviesť akurát k neúspechu. Témy zahŕňajú osobný, profesionálny i líderský rozvoj ako aj rôzne právne témy.

 

Shutterstock

 

Študijný program: Komédia

Študovanie komédie ponúka Humber vysoká škola v Ontariu v Kanade a školné vychádza na zhruba 12000€ pre zahraničných študentov. Komédia sa študuje 4 roky a celý názov programu je „Komédia: produkcia a účinkovanie“. Na škole sa študenti učia umeniu stand-up komédie, sketch komédie, improvizácii ale aj písaní scenárov, obchodovaniu a predaju. 

 

 

Zdroj: Humber College

 

 

Študijný program: História Beatles 
Kde inde by ste mohli študovať tento program ak nie v Liverpoole, rodnom meste Beatles? Program bol otvorený v roku 2009 ponúka ho Liverpool Hope Univerzita v Liverpoole v Anglicku. Školné na semester vychádza na 5500€ a študovať tu môžete kultúrny, muzikálny a historický dopad skupiny na svet hudby. Tohovie, či v hudobnom priemysle skutočne hľadajú expertov na Beatles.
 

Zdroj: VARA, 1964

 

Zdieľať na facebooku