Brigády pre študentov: Kde hľadať prácu na leto, ale i počas roka?

Foto: Bigstock
Ponuku brigád nájdeš online na rôznych stránkach. / Foto: Bigstock

Plánuješ na leto brigádu a nevieš, kde začať s hľadaním práce? Ponúkame ti zopár tipov, kde nájdeš najlepší prehľad brigád online.


 

Mnohí študenti trávia letné prázdniny pracovne, či už v zahraničí alebo doma. Ak ešte nepatríš medzi nich a cez prázdniny by si si chcel zarobiť nejaké to euro, nezúfaj, nie je neskoro. Práve teraz mnoho firiem hľadá študentov na krátkodobý úväzok na pomoc počas dovolenkového obdobia, alebo jednoducho hľadajú krátkodobé posily do ich tímu. Na Slovensku je veľa stránok, ktoré ponúkajú zaujímavé brigády pre študentov. Ak vieš po anglicky, brigádu alebo stáž môžeš hľadať aj na anglických stránkach. Práca v cudzej krajine počas leta má veľa výhod. Zatiaľ čo v zahraničí si vycibríš cudzí jazyk, spoznáš novú kultúru, a zažiješ niečo úplne nové, na Slovensku zase môžeš tráviť voľný čas so svojimi kamarátmi a rodinou.

 

Brigády na Slovensku

Ak si si už brigádu hľadaľ, dole uvedené stránky už možno poznáš.

 

Stránky ponúkajúce brigády pre študentov:

 1. Brigada.sk ponúka rozmanitý výber brigád pre študentov. Okrem brigád tam nájdete aj rôzne poradenské služby.
 2. Profesia sa používa nielen na hľadanie dlhodobej práce, ale aj na hľadanie krátkodobých brigád. Nájdeš tam jednoducho všetko.
 3. Jooble taktiež obsahuje množstvo voľných pracovných pozícií pre brigádnikov.
 4. Superbrigade.zones.sk obsahuje širokú ponuku brigád pre študentov. Ponuka je pravidelne aktualizovaná, a obsahuje brigády aj z webstránky Profesia, či ponuky z konkrétnych pracovných agentúr.
 5. Junglee taktiež obsahuje obsahuje rôzne brigády. Jednou z výhod tejto webstránky je aj to, že potenciálnych zamestnávateľov môžeš kontaktovať priamo cez Facebook.
 6. Pracovne-ponuky.eu taktiež obsahuje zopár zaujímavých brigád pre študentov.

 

Facebookové skupiny s brigádami:

 1. Vo facebookovej skupine Brigádnici pribudne skoro každý deň minimálne jedna brigáda pre študentov. Podobne je na tom aj skupina Brigádnici Brigády Práca.
 2. Hľadám prácu táto skupina nie je čisto orientovaná len na študentov, ale celkovo na ľudí, ktorí hľadajú prácu. Sem tam sa tam vyskytne aj brigáda a veľmi zaujímavá ponuka.
 3. Skupina Hľadám / ponúkam prácu, brigádu, výpomoc je venovaná všetkým ľuďom hľadajúcim prácu alebo brigádu.
 4. Ak by ste mali záujem o prácu hostesky (hľadajú mužov aj ženy), tak sa vám oplatí prihlásiť do skupiny s názvom Hostess.
 5. Svoje hľadanie môžeš zamerať aj na určitý okres. Stačí, ak si do vyhľadávača na facebooku zadáš Brigáda + mesto o ktoré máš záujem, alebo pracovné ponuky + mesto, a Facebook ti nájde lokálnu skupinu o ktorú máš záujem.

 

Okrem týchto webstránok či skupín môžeš na vyhľadávanie brigád využiť aj LinkedIn.

 

Ak sa však nechceš spoliehať na inzeráty, existujú aj iné spôsoby nájdenia si práce. Jednou z tvojich možností je spýtať sa rodičov, či kamarátov, či náhodou o nejakej brigáde nevedia. Alebo sa skúsť prejsť po meste. Mnohé kaviarne či obchodíky majú väčšinou vo výklade vylepené, že hľadajú brigádnikov. Taktiež sa môžeš spýtať priamo na danom mieste, či už osobne, alebo emailom či telefonicky, či náhodou niekoho nehľadajú.

 

Často však ponuky na facebooku či na pracovných portáloch nenájdeš, pretože spoločnosti si pracovnú ponuku zavesia len na svoju webstránku. Oplatí sa pravidelne sledovať webstránky spoločností, u ktorých by sa ti páčilo pracovať.

 

Ak je tvojou motiváciu na nájdenie si brigády napríklad aj zlepšenie cudzieho jazyka a nebojíš sa, skús si pozrieť prácu v zahraničí. Aj s týmto hľadaním ti môžu pomôcť rôzne facebookové skupiny. Stačí, ak si na facebooku vyhľadáš “Práca v + meno krajiny“, ako napríklad Práca v Anglicku a Írsku. Alebo si pozri slovenské či české skupiny v danej krajine, a opýtaj sa, či niekto o niečom nevie. Medzi takéto skupiny patrí napríklad Slováci v Dánsku, Češi a Slováci v UK, a mnohé ďalšie. V niektorých prípadoch, ako napríklad v prípade Veľkej Británie, sú aj individuálne skupiny zamerané na jednotlivé časti krajiny, kde sa často objavujú pracovné ponuky.

 

Okrem facebooku však môžeš brigádu hľadať aj cez rôzne pracovné agentúry, alebo cez stránky s pracovnými ponukami v jednotlivej krajine. Jednou z možností je vyhľadať si aj konkrétnu prácu, ktorá môže byť hocikde v zahraničí. Môžeš si vygoogliť špecializované stránky, ktoré sa namiesto krajiny zaoberajú typom brigády, ako je napríklad práca aupair.

 

Brigáda v Anglicku

 1. V Anglicku je známa stránka Studentjob.co.uk, ktorá ponúka rôzne typy prác pre študentov ako brigády, platenú prax, letné brigády, práce na polovičný úväzok a dokonca aj prácu pre čerstvých absolventov.
 2. Na stránke E.co.uk nájdeš okrem pracovných ponúk pre študentov aj rôzne rady, ako si napísať životopis, ako uspieť na pohovore a na čo všetko sa pripraviť.
 3. Indeed.co.uk je stránka, kde sú rôzne ponuky práce z rôznych kútov Anglicka. Je to najpopulárnejšia stránka na hľadanie práce v UK. Má aj sekciu pre študentov, kde je nespočetne veľa inzerátov na letné brigády a platenú prax pre študentov.
 4. Podobnou webstránkou populárnou v Anglicku je aj CV Library, kde sa okrem práce na plný úväzok dajú nájsť aj brigády.
 5. Rovnako ako na Slovensku, aj v zahraničí funguje LinkedIn, a dokonca je omnoho populárnejší.
 6. V Anglicku vo veľkom fungujú aj pracovné agentúry, ktoré majú zamestnancov na rôzne príležitosti. Veľa z nich funguje v reštauračnom sektore, či na festivaloch. Jednou z takýchto veľkých známych agentúr je napríklad Host Staffing, ktorá ponúka prácu najmä v Londýne.
Zdieľať na facebooku