Jeden svet začína púť po Slovensku

  

Cenu diváka na festivale Jeden svet v Bratislave získal film Banksy: Exit through the Gift Shop. V sekcii Slovenský dokumentárny film zvíťazila Zuzana Piussi s dokumentom Krehká identita. Festival voľne pokračuje premietaním v kinách po celom Slovensku.

 

Filmový festival Jeden svet putuje do ďalších 23 miest. Vidieť ho môžu napríklad obyvatelia Košíc, Prešova, Banskej Bystrice, Nitry, Žiliny a iných mestách. Občianske združene Človek v ohrození ponúka navyše šesť filmov, ktoré môže premietať zdarma každý záujemca, ktorý vyplní kontaktný formulár. Združenie si od projektu sľubuje vyššiu publicitu pre marginalizované témy dokumentárne spracované v týchto filmoch.

 

Festival prináša viac ako 60 dokumentárnych snímok, zväčša zahraničnej produkcie. Zo slovenských je najväčšia pozornosť venovaná autorskej tvorbe Zuzany Piussi, konkrétne dokumentu Od Fica do Fica, ktorý už bol zverejnený na internete prostredníctvom systému Piano. Premietania sprevádzajú aj diskusie s odborníkmi zo Slovenska i zahraničia.

 

Riaditeľka festivalu Nora Beňáková pre týždenník .týždeň povedala, že cieľom tohtoročného Jedného sveta je najmä poukázať na úlohu digitálnych technológií v občianskom aktivizme. Ako príklad uviedla udalosti Arabskej jari, no spomína, že tieto prvky vyzdvihuje aj otvárací dokument Väznica Irán, ktorý popisuje nepokoje v krajine po zmarených prezidentských voľbách v roku 2009.

 

Festival na Slovensku potrvá v rôznych mestách až do apríla.

Zdieľať na facebooku