To, že sú mladí ľudia leniví, je mýtus. Vyrastá nám silná konkurencia, tvrdí slovenská manažérka

 Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu
Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu / Zdroj: FB

Desiatky lídrov z biznisu chcú inšpirovať našich študentov. A raketovo rastie aj počet učiteľov a mentorov, ktorí pomáhajú mladým uspieť.

 

5. október 2018, Bratislava – V Bratislave sa chystá najväčšia ceremónia svojho druhu, kde si prestížne medzinárodné ocenenie preberie až 320 študentov zo Slovenska. Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE) získajú len mladí ľudia, ktorí si za pomoci mentorov stanovili ciele v štyroch oblastiach a systematicky na nich minimálne pol roka pracovali.

A okrem učiteľov sa do podporovania študentov na ich ceste za splnenými cieľmi a snami zapájajú už aj vyškolení ľudia z biznisu, ktorým záleží na mladých. “Od septembra 2018 je študentom k dispozícii až 60 lídrov zo 14 firiem, ktorí tak dostávajú príležitosť zlepšovať si svoje líderské zručnosti a spoznajú nastupujúcu generáciu kolegov,” vysvetľuje riaditeľ Národnej kancelárie DofE Marián Zachar.

Zdroj: FB


Raketový štart pod slovenskou vlajkou

Úspešní absolventi sa napríklad venovali učeniu japončiny, písaniu a režírovaniu divadelnej hry, prekonávali sa v športových výzvach ako Spartan race, dobrovoľne pomáhali hendikepovaným deťom či seniorom, vyrábali šperky z plechoviek alebo rekvizity do interaktívneho bábkového divadla.

Národná kancelária DofE bola dokonca za štart a úspešný rast vybraná medzi top 3 najrýchlejšie rastúce kancelárie DofE na svete.

Za tri roky sa zapojilo už vyše 3000 mladých, viac ako 600 učiteľov a pracovníkov s mládežou a program sa rozšíril do 162 škôl a centier po celom Slovensku.

Aj manažéri sa učia od študentov

Mladých na ceste sprevádzajú okrem učiteľov aj manažéri v rámci programu  Leaders of Tomorow, ktorý tak prepája svet študentov a biznisu. Za uplynulý polrok si benefity spolupráce vyskúšali desiatky študentov aj profesionálov.

“Je to výborná príležitosť, ako si zlepšiť manažérske schopnosti a spoznať mladých ľudí, ktorí sa môžu teoreticky stať našimi kolegami,” hovorí Réka Šramek, manažérka zo spoločnosti Shell, líderka dvoch úspešných bronzových absolventov DofE. “Táto generácia mladých ľudí vôbec nie je taká lenivá, ako sa o nej hovorí. Naopak, dnešní mladí ľudia sú mimoriadne ambiciózni a aktívni a za pár rokov budú pre nás všetkých veľmi silnou konkurenciou,” dodáva.

 

Spoluprácu si pochvaľujú aj študenti - s lídrami má ich partnerský vzťah inú kvalitu - musia prejaviť viac samostatnosti a flexibility. Zároveň majú skvelú príležitosť ochutnať “skutočný” život za bránami školy.

 

Výzvy, ktoré menia životy

Ciele, ktoré si mladí určujú a cesta, ktorou k nim smerujú, je často plná prekvapení. Niečo o tom vie aj šestnásťročný Matej Baláž, ktorý si napríklad v dobrovoľníctve dal za cieľ pomôcť nevidiacim deťom. “Myslel som si, že budem pomáhať ja im. Nakoniec som však zistil, že je to naopak - to oni pomohli mne,” hovorí študent Gymnázia Jána Papánka v Bratislave, ktorá je jednou zo škôl, kde sa program DofE realizuje aj vďaka aktívnej podpore Bratislavského samosprávneho kraja.

 

Matej je zároveň aj výborným príkladom úspešnej spolupráce študenta a lídra z biznisového prostredia. “Moja líderka, pani Šramek zo spoločnosti Shell, bola perfektná - vždy si na nás našla čas, poradila nám a pomohla. Myslím, že bez nej by som všetky svoje ciele dosiahol len veľmi ťažko,” hovorí bronzový absolvent, ktorý sa okrem dobrovoľníctva aj poriadne prekonal pri zdolávaní športového cieľa: v rámci programu zdolal 110 kilometrov na bicykli za jeden deň.

 

Makáš na sebe? Rukou ti potrasie aj šéf Sygicu

Počas ceremónie sa však v žiari reflektorov ocitnú najmä mladí ľudia, ktorí dokázali, že vedia bojovať s časom aj s prekážkami. Ocenenie študentom odovzdá veľvyslanec Spojeného kráľovstva na Slovensku Andrew Garth, predseda predstavenstva spoločnosti Západoslovenská distribučná, a.s. Andrej Juris, riaditeľ organizácie Leaf Branislav Kleskeň, ale aj Pavel Trenka z HB Reavis alebo Michal Štencl zo spoločnosti Sygic, spoluzakladateľka programu Teach for Slovakia, Anna Symington Maar či herec Kamil Mikulčík.

 

Ocenenie pomáha v kariére

Mladý človek, ktorý chce získať bronzovú cenu v programe Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu, musí na sebe vytrvalo pracovať a prekonať štyri výzvy - rozvíjať svoj talent, športovať, zlepšovať okolie cez dobrovoľníctvo, a na záver zvládnuť dobrodružnú expedíciu.

 

Mladí ľudia sa vďaka systematickej práci na svojich cieľoch zlepšujú v time manažmente, pestujú si sebavedomie, vytrvalosť,  cieľavedomosť, pomáhajú druhým, zbierajú zážitky, či učia sa práci v tíme na dobrodružných expedíciách.

Zdieľať na facebooku