Články: Pre študentov
O projekte


 

Ako čiernu dieru opisujú opustené deti prvé dni svojho života

Redakcia
Autor článku
Foto: Bigstock
Je náročné zmierniť utrpenie dieťaťa, ktoré matka opustila hneď po pôrode. Túto čiernu dieru, ktorá zostáva životoch opustených detí, má aspoň čiastočne zmierniť projekt Kufrík pre Kukulíka. / Foto: Bigstock

Je náročné zmierniť utrpenie dieťaťa, ktoré matka opustila hneď po pôrode. Túto čiernu dieru, ktorá zostáva životoch opustených detí, má aspoň čiastočne zmierniť projekt Kufrík pre Kukulíka.


„Neviem nič o mojom narodení. Viem len dátum a miesto a viete, mne sa s tým dátumom spája to, že som tam zostala sama,“ spomína 19-ročná Iveta, adoptovaná ako 5 mesačná.

 

 

V júli tohto roku vznikol v Banskej Bystrici projekt Kufrík pre Kukulíka. Jeho podstatou je detský kufrík, ktorý má doplniť spomienky, ktoré v živote mnohých opustených detí chýbajú. Obsahuje noviny zo dňa, kedy sa narodilo opustené dieťa, list sestričky, ktorá dieťa držala na rukách, podbradník s výšivkou od maminy, ktorá kufrík zakúpila (dobrovoľníčka Návratu), pamätník zo spomienok viacerých ľudí, ktorí mysleli a starali sa o „opustené“ dieťa v prvé dni jeho života (sestričky a pracovník Návratu).

Kufrík je hmatateľným dôkazom, že dieťa, ktorého maminka dala súhlas na adopciu, nebolo prvé dni života na svete samé, ale že viacerým ľuďom na ňom záležalo a s láskou sa oň starali. Kufrík obsahuje spomienky a mená či fotografie konkrétnych ľudí. Obsah kufríka vypĺňa prázdno, ktoré často vzniká v období po narodení dieťaťa a jeho presunom do detského domova alebo do starostlivosti budúcich osvojiteľov. Aj takýmto jednoduchým spôsobom možno zmierniť „smutné vákuum“ v duši dieťaťa, či dospievajúceho, so smutným štartom do života. Všetky veci a texty v kufríku sú robené s veľkou citlivosťou voči dieťaťu, mnohé sú dokonca v jazyku detí, čo umožní adoptívnym rodičom citlivú komunikáciu o prvých dňoch života dieťaťa.

 

Kufríky sú pripravované pod metodickým vedením Mgr. Dany Žilinčíkovej, sociálnej poradkyne a terapeutky Centra Návrat v Banskej Bystrici, vždy na mieru konkrétneho dieťaťa a to pre deti,

  • ktorých matka dala súhlas na adopciu,
  • narodené v režime utajeného a anonymného pôrodu,
  • nájdené v Hniezde záchrany a pod.

 

Projekt KUKUKU (Kufrík pre Kukulíka – pre opustené dieťa) je od júna 2016 iniciatívou Centra Návrat v Banskej Bystrici a spoločným projektom viacerých aktérov a reaguje na skutočnosť, že napriek rôznym službám a prevencii v sociálnej oblasti sme a budeme všetci konfrontovaní s najvážnejšou traumou raného detstva: opustením už po pôrode. Je preto na mieste ponúknuť dieťaťu a jeho budúcim opatrovateľom čokoľvek pre zmiernenie tohto utrpenia. Pretože zmiernenie utrpenia môže zahojiť traumu dieťaťa, prispieť k jeho/jej lepšiemu mentálnemu zdraviu a psychickému vývinu. A to všetci potrebujeme.

 


Zdroj: OZ Návrat
Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
 
Diskusia

Páčil sa ti tento článok? Zaregistruj sa a žiadny najčítanejší článok ti neunikne.