Koľko dnes stojí vysokoškolské štúdium?

  

Poznáte to, ešte sa len zaujímate o štúdium na vysokej škole a hneď budete ľahší o pár desiatok eur. Už len poplatok za prijímacie konanie stojí nemalé peniaze. Na slovenských školách sa pohybuje od 25 až do 50 eur, záleží od konkrétnej školy a fakulty. Ak patríte k tým nerozhodným, je zrejme potrebné na to pripraviť rodičov, aby pri výslednej sume potrebnej na prihlášky nedostali šok. „Nevedela som sa rozhodnúť, aký odbor chcem ísť študovať a chcela som mať možnosť výberu, preto som si dala šesť prihlášok a každú na inú školu,“ vysvetľuje dnes už študentka pedagogiky Elena. Ak to v zdraví rodičia prežijú a vy už výskate od radosti s obálkou v ruke, vedzte, že s vytúženou obálkou so slovom „prijímam“ sa to všetko ešte len začína.

Žiadna škola nie je zadarmo

Na zvládanie vlastnej mesačnej réžie potrebujú vysokoškoláci nemalé finančné prostriedky. Nakoľko stredoškoláci poväčšine nemajú možnosti zárobku, aby si vytvorili nejaké finančné rezervy, táto záťaž pripadá na plecia rodičov minimálne v prvom roku štúdia. Z nášho malého prieskumu 100 opýtaných študentov rôznych ročníkov až 67% zo 100 uviedlo, že ich peniaze na štúdium pochádzajú v najväčšej miere od rodičov.

 

Čo predstavuje najväčšie náklady?

 

1.    Karta ISIC

Každý študent potrebuje študentskú kartu ISIC. Pre prvákov sa pohybuje v priemere okolo 20 euro. Za predĺženie platnosti, pre študentov vyšších ročníkov, je tento poplatok nižší. Ak ste študentom denného štúdia na štátnej škole, toto štúdium je bezplatné.


2.      Ubytovanie

V prieskume, v ktorom sme sa pýtali 100 študentov denného štúdia na ich výdavky 37% označilo ubytovanie za najdrahšiu položku z pomedzi výdavkov na štúdium. Internáty sú obvykle lacnejšie ako ubytovanie v podnájme. Ak by ste si zvolili podnájom pripravte sa, že za nájom najviac zaplatíte v Bratislave. V našom prieskume sa ceny ubytovania najčastejšie pohybujú medzi 50 až 100 eurami mesačne. A približne v tomto rozmedzí sú aj ceny internátov na Slovensku.


3.      Stravovanie

Mesačne miniem na stravovanie asi 100 eur, a jednoznačne z celkovej réžie je to najdrahšia položka,“ hovorí študentka Klára, ktorá sa počas víkendov stravuje doma. Pokiaľ nemáte veľkú obľubu vo varení, ktoré je výhodnejšie, keď sa na jedle dohodnete a na suroviny zložíte viacerí, tak sa určite vyplatí stravovať sa v školských jedálňach. Štát prispieva denným študentom sumou 1 euro na dve jedlá v školských stravovacích zariadeniach.

4.      Zábava

„Na zábavu mesačne miniem rôzne množstvo peňazí. Je to podľa prísunu financií. Počas leta, keď som doma asi 100 eur. Počas školy je to mesačne menej. Míňam najmä na diskotéky, kino a stretnutia s priateľmi pri pive a pizzi,“ hovorí žurnalista Branislav. Študenti na zábavu míňajú rôzne. Záleží to od samotnej povahy človeka, ale aj mesta, v ktorom študuje. Študent, ktorý každý večer povymetá  nejaké tie bary môže pokojne očakávať, že zábava ho vyjde mesačne dokonca drahšie ako stravovanie či ubytovanie.

 

Celkové mesačné náklady študenta sa približne pohybujú v rozmedzí od 170 až 300 eur.

Aj študent si môže finančne prilepšiť

Vysokoškoláci nemusia však byť odkázaní len na príjmy od svojich rodičov. Čoraz viac sa zaujímajú o možnosti vykrytia svojich mesačných nákladov aj inými cestami ako len z rodičovskej peňaženky. Dôvody sú rôzne – nedostatočné finančné možnosti rodičov, získavanie skúseností v oblasti štúdia a snaha o jednoduchšie uplatnenie na trhu práce či obyčajné prilepšenie k rozpočtu, aby si mohli dostatočne užívať krásy študentského života. Tu je zopár tipov, ako si môžu študenti v dnešnej dobe môžu pomôcť:

 

1.      Práca popri štúdiu

Práca popri štúdiu v prípade študentov môže mať rôzne právne formy ako skrátený úväzok, brigáda či rôzne typy zmlúv o dodaní diela a pod. Je skvelým spôsobom ako nemusieť hľadať v peňaženke zopár eur, keď si chcete ísť posedieť s priateľmi, ale zrejme nič viac. Až 82% z opýtaných študentov si myslí, že brigáda im na pokrytie celkových nákladov na štúdium určite nevystačí. „Mesačne utratím celkovo asi 300 eur,“ uviedla študentka Majka. Zárobok študenta závisí od samotného typu práce, ale tiež od mesta a jeho výška je naozaj rôzna. Vo výške 50-100 euro sa pohybuje zárobok 12% opýtaných, 100-150 euro 8% a len 3% si prácou popri zamestnaní zarobia 300-350 euro. „Ako čašník si mesačne dokážem zarobiť približne 300 eur. Keďže nemusím platiť ani privát ani internát, pretože bývam doma a do školy dochádzam, moje výdavky sú cestovné a strava. A ešte mi dosť ostane na iné“ opisuje 22 ročný študent Michal.

 


2.      Sociálne štipendium

Ak rodinný rozpočet neumožňuje podporu dieťaťa na vysokej škole, na Slovensku je pomerne využívaný systém sociálnych štipendií. V prieskume 14 zo 100 študentov uvádza sociálne štipendium ako najvyšší zdroj svojich príjmov. Maximálna čiastka, ktorú môže študent mesačne počas školského roka získať je 275 eur. Výška štipendia sa však líši podľa mnohých faktorov, na ktoré sa pri výpočte štipendia prihliada. Kalkulačku, ktorá orientačne vyráta výšku štipendia a faktory, podľa ktorých sa hodnotí či sociálne štipendium potrebujete nájdete aj na webe o študentských financiách.

 


3.      Motivačné a prospechové štipendium

Výška tohto typu štipendia je rôzna, pretože si ju stanovuje každá škola zvlášť. Udeľuje sa za vynikajúci prospech, reprezentáciu školy, za vynikajúce plnenie si školských povinností alebo výsledky vo výskume.



4.      Študentské pôžičky

Ak si nechcete robiť starosti s výdavkami popri štúdiu, pomaly v každej banke nájdete možnosť ako si na štúdium požičať. Podmienky sú rôzne. Dôkladne si preto preverte všetky dostupné možnosti, kým sa rozhodnete. V tomto prípade existuje aj možnosť požičať si peniaze od štátu a do prostredníctvom Fondu na podporu vzdelávania. Minimálna výška pôžičky je 500 eur. Ak ste študentom prvého a druhého stupňa vysokej školy maximálna výška pôžičky je 3000 eur. Pre študentov tretieho stupňa je to až 6000 eur. Dajte si však dobrý pozor na dátum 31. október 2013, pretože len do tohto dátumu sa dá poslať žiadosť o pôžičku pre akademický rok 2013/ 2014. Samozrejme, počas Vášho štúdia pôžičku nesplácate a ani sa neúročí a odklad splátok je možný maximálne na 5 rokov. Všetky potrebné informácie nájdete na stránke Fondu na podporu vzdelávania.

Vysokoškolské štúdium nepatrí medzi lacné záležitosti. Kto má však naozaj chuť študovať, určite si nájde spôsob, ako sa zaradiť do veľkej študentskej komunity aj napriek tomu, že nemôže rátať s podporou zo strany rodičov. Možnosti tu sú. Stačí si len vybrať a snažiť sa.

Čítajte viac o téme: Študentské financie
Zdieľať na facebooku