Darček, ktorým potešíte svojho blízkeho... a zároveň aj niekoho na opačnom konci sveta

  

Hľadáte tip na originálny vianočný darček? Ste v strese, nemáte čas a nechcete na poslednú chvíľu kupovať zbytočnosti? UNICEF tieto Vianoce ponúka jedinečnú príležitosť venovať dar, ktorý poteší hneď viackrát. Urobíte tak radosť sebe i svojim známym, ale najmä darujete deťom v najchudobnejších častiach sveta šancu na lepší život.

 

 

 

Reč je o Darčeku pre život, originálnom spôsobe viacnásobného obdarovania. Darčeky pre život môžu mať podobu napríklad vakcín proti tetanu či detskej obrne, tabliet na čistenie vody, školských pomôcok, impregnovanej moskytiéry pre celú rodinu, terapeutickej výživy pre podvyživené dieťa, kufríka prvej pomoci či dokonca celej prenosnej školy v krabici pre až 40 detí.

Celý proces funguje veľmi jednoducho. Cez internet si vyberiete konkrétny predmet, ktorý má podľa vás najväčší zmysel a tiež podľa toho, koľko sa hodláte do darčeka investovať. Presný počet darčekov, ktoré cez internet zakúpite, dodá UNICEF zo svojho centrálneho skladu v Kodani prostredníctvom svojich špecialistov do krajín, kde sú pre deti najviac potrebné. Nákupom Darčeka pre život tak môžete sami rozhodnúť, akým spôsobom má UNICEF deťom pomôcť. Vy zároveň dostanete darčekový certifikát, ktorý môžete aj s venovaním dať ako originálny darček pod stromček svojim blízkym. Skrátka, namiesto toho, aby ste hľadali klasické darčeky, môžete tento rok darovať na Vianoce niekomu skvelý pocit, že ste spoločne pomohli zachrániť život dieťaťa.

 

 

 

 

 

 

Vianoce sú často spájané so zázrakmi a v prípade Darčeka pre život je to naozaj tak. Už aj malá suma totiž dokáže doslova zázraky. Ceny darčekov začínajú pri 5 eurách a napríklad 5,05 eur je suma balíka vakcín proti smrteľnému tetanu. Za túto sumu darujete 100 dóz vakcíny, ktoré ochránia sto novorodencov od neuveriteľne bolestivého a nebezpečného ochorenia.

V Afrike zabije malária každých 30 sekúnd jedno dieťa. Existuje však jednoduchý, ale veľmi účinný spôsob, ako tejto zákernej chorobe predchádzať. Práve týmto deťom a ich rodinám môžete na Vianoce darovať moskytiéry, ktoré iba za 6,50 eur ochránia až dve rodiny pred nebezpečným bodnutím komára. Pre deti v chudobných krajinách Afriky a Ázie je zázrak, keď z nich vyrastú vzdelaní ľudia. A pritom tak málo stačí k tomu, aby mali ku vzdelaniu prístup. Prostredníctvom UNICEF môžete darovať až 3 učebnice v lokálnom jazyku deťom aj do tých najviac vzdialených kútov sveta. A tento dar vás bude stáť iba 9,39 eur. Ak vás príprava vianočného štedrovečerného stola inšpiruje k uvažovaniu nad osudmi tých, ktorí nemajú toľko šťastia ako my, môžete zvážiť aj ďalší výnimočný Darček pre život. Váš dar v hodnote 52,85 eur UNICEF premení na 150 vreciek špeciálnej terapeutickej výživy, ktorá pomôže vrátiť zdravie až 50 podvyživeným deťom. To znamená pre jedno dieťa 3 vrecká, každé s hmotnosťou 92 gramov a výživovou hodnotou 2000 kJ.

 

Možností ako dá priniesť zmena do životov najviac ohrozených detí sveta, je ešte oveľa viac. Kompletný zoznam Darčekov pre život a bližšie informácie o projekte UNICEF nájdete na stránke www.unicef.sk/darceky.

 

  

* * *

Detský fond UNICEF je financovaný z čisto dobrovoľných príspevkov a jeho poslaním je konkrétna a efektívna pomoc najviac ohrozeným a najzraniteľnejším deťom kdekoľvek vo svete.

 

Zaisťujeme zdravie a výživu detí, preventívne programy, núdzové dodávky liekov, vakcíny do rozvojových krajín, pitnú vodu, sanitáciu, základné vzdelanie, ochranu detí pred násilím, vykorisťovaním a AIDS. Propagujeme a ochraňujeme práva detí na celom svete, dohliadame na ich dodržiavanie v zmysle Dohovoru o právach dieťaťa a pomáhame deťom v núdzi prežiť a rozvíjať sa, od raného detstva cez obdobie dospievania.

 

Detský fond UNICEF bol založený v roku 1946 a dnes pomáha deťom v núdzi vo viac ako 190 krajinách a teritóriách sveta. Formálne patrí medzi agentúry OSN, ale nie je financovaný z fondov OSN, ani nemá pridelenú pevnú rozpočtovú položku zo štátneho rozpočtu. UNICEF je financovaný z čisto dobrovoľných príspevkov jednotlivcov a firiem a globálne až 91% používa priamo na programy pomoci deťom, 3% tvoria administratívne a 6% programové náklady.

 

Slovenský výbor pre UNICEF jeautonómnou slovenskou mimovládnou organizáciou, ktorá je s Detským fondom UNICEF spojená akreditačnou dohodou. Našim poslaním je zbierať financie pre Detský fond UNICEF na pomoc deťom v núdzi. Usilujeme tiež o implementáciu Dohovoru o právach dieťaťa na Slovensku – advokačnou činnosťou, iniciatívou Baby Friendly Hospital, projektom Linka detskej istoty a školskými vzdelávacími programami. www.unicef.sk / www.priateliadeti.sk

 

Zdieľať na facebooku