Leto je už takmer v plnom prúde a študenti, ktorí nemali čas hľadať počas roka, sa teraz spamätávajú. Aké sú teda možnosti? Ako to s letnými brigádami ešte vyzerá u nás na Slovensku alebo v zahraničí?
Najčastejšími brigádami, kde si študenti môžu cez leto privyrobiť, je cestovný ruch. Na leto sa aj v našich zemepisných šírkach začínajú priberať posily medzi čašníkov, barmanov, umývačov, chyžné, recepčné a celá škála motajúca sa okolo turizmu, oddychu a zábavy. V zahraničí je dopyt aj trojnásobne väčší, nakoľko sa okrem uvedeného hľadajú animátori a zabávači do hotelov. Letné mesiace prajú predovšetkým cestovnému ruchu, južné krajiny vítajú všetkých cudzincov znalých jazykov. Treba však konať. Niektoré agentúry hľadajú už od januára, niekde by ste museli nastúpiť už na začiatku júna, ale čo ak ste len doteraz skúškovali alebo ako stredoškoláci len na konci júna končíte?
Ponuky sú stále, rátajte však s tým, že v školách končia mnohí a mnohí chcú brigádu, či za prácou vycestovať. Preto sa ku koncu júna začínajú brigády hľadať ťažšie.
Agenti na rezerváciách, čašníci, recepčné, barmani a všetky pozície v ktorých dochádzate do styku s cudzincami a miestnymi, si samozrejme vyžadujú jazyk na komunikatívnej úrovni. Ak hľadáte letnú prácu, ktorá by mala byť spojená so zábavou, skúste turistických sprievodcov, či animátorov (www.prostaff.sk). Je mnoho slovenských agentúr, ktoré takúto prácu ponúkajú. Nemýľte si však prácu so zábavou. Animátor musí byť stále dobre naladený, po ruke, zabávať deti alebo turistov a to ide len vtedy ak ste vnútorne s takouto prácou stotožnení.
Ak neovládate jazyk je najlákavejšia brigáda zber ovocia. Je dôležité uvedomiť si, že ide o prácu fyzickú, náročnú, zbiera sa často krát za každého počasia a to celé dni. Hoci je plat pre danú krajinu mizivý, pre našinca sa táto práca stále oplatí, hlavne pre študentov.
Ponuky na zahraničné brigády sa začínajú objavovať aj na slovenských pracovných portáloch, čo nebývalo pravidlom. Vždy nájdete podmienky, čo od vás zamestnávateľ čaká, čo vám vie ponúknuť. V prípade zahraničných brigád je dôležité vedieť, či vám zamestnávateľ vybaví aj ubytovanie a stravu, či zabezpečí dopravu. Dbajte na istotu a preverujte svojich možných budúcich zamestnávateľov. Ak to ide tak cez obchodný register alebo cez recenzie a názory kolujúce na internete. Vyhnete sa tak nepríjemnostiam, kedy by mohli s vami vybabrať, žiadnu prácu nezaobstarať, či vám neplatiť. Príliš lákavé ponuky je lepšie preveriť aj niekoľkokrát, môže ísť totiž o podvod.
Prácu v zahraničí vám môžu zabezpečiť rôzne agentúry, či slovenské alebo zahraničné. Výhodou slovenských je fakt, že v komunikácii s nimi nemusíte ovládať cudzí jazyk a väčšinou k práci vybavia aj ubytovanie. Bohužiaľ sa do ich ponuky nezvyknú dostať vyššie pozície, kde sa vyžaduje jazyk na skutočne dobrej úrovni. Môžete zariskovať a hľadať na vlastnú päsť. V takom prípade sa vyžaduje aké také ovládanie jazyka, nakoľko bude treba hľadať na zahraničných pracovných portáloch alebo cez inzeráty.
Zahraničné letné brigády hľadajte napríklad tu:
http://www.seasonworkers.com/summerjobs/
https://www.infojobs.net/?dgv=1371159328739 – Španielsko
http://www.karriere.at/jobs/spring - Rakúsko
http://de.gigajob.com/job/Sommerarbeit.html - Nemecko
Chcete zostať na Slovensku?
V rámci Slovenska je to s brigádami podobné. Treba konať čím skôr, aby vám niekto všetko nevyfúkol. Môžete robiť čašníkov, barmanov, pomáhať v kuchyni, ale aj pracovať na recepcii, či v kanceláriách. V rámci Slovenska je však lepšie, ak ste si našli prácu už počas štúdia. Brigády v kanceláriách sa nezvyknú riadiť letnou sezónou, respektíve nájdete také, ktoré ponúkajú prácu po celý rok.
V rámci slovenských aquaparkov a detských táborov je možné robiť animátorov, či vedúcich (www.twistovo.sk). Ak ovládate jazyky skúste šťastie ako sprievodcovia turistov, kde môžu hľadať na leto výpomoc. Vhodnou alternatívou môže byť aj doučovanie cudzích jazykov, písanie článkov, či vyrábanie čohokoľvek čo je vašou záľubou. Portál www.jaspravim.sk je v tomto smere ideálnym pomocníkom, kde môžete uverejňovať svoje inzeráty a ponúkať služby. Výpomoc hľadajú aj rôzne festivaly a iné spoločenské akcie, ktoré sa zvyknú konať práve počas leta.
Nezabúdajte, že na Slovensku môžete zarobiť len do 155€ (stredoškoláci len 66€), práve preto je veľká motivácia študentov ísť zarábať do zahraničia a popri tom sa zdokonaľovať v jazyku a naberať nové skúsenosti.