Maturity pravdepodobne prejdú ďalšími zmenami

  

O niekoľko rokov by sa maturity mali konať odlišne ako sme na ne zvyknutí. Stredoškoláci nebudú písať rovnaké testy v jednom termíne na svojej škole. Písomné maturity možno budú trvať i týždeň. Každý maturant bude povinný navštíviť testovacie centrum na niektorej strednej škole vo svojom okolí.


Takýto scenár pripadá do úvahy po vyhodnotení projektu, ktorý prevažne z eurofondov realizuje Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM). Už v roku 2014 a 2015 je naplánované, že 200 základných škôl bude písať monitor online. Podobná situácia bude u stredoškoláckov na asi 300 školách majú maturovať cez počítať. Snahou ústavu je vytvoriť 300 testovacích centier na stredných školách. "Uvidíme, ako dopadne táto časť projektu, vyhodnotíme ju a podľa toho nasadíme maturitu buď na všetky školy, alebo sa sústredí do testovacích centier, kde sa žiaci budú chodiť testovať," povedala Romana Kanovská, riaditeľka NÚCEM, ktorá je zároveň manažérkou projektu elektronického testovania.

Kanovská dodala, že testy budú tvorené s porovnateľnými úlohami, aby sa žiaci nemohli sťažovať, že niekto z nich mal ľahší test a iný zas ťažší. "Tie testy budú musieť byť vytvorené dostatočne dopredu, aby nikto zo žiakov nebol diskriminovaný," zdôraznila Kanovská.

Maturitu online si od školského roku 2007/2008 do roku 2010/2011 vyskúšalo vyše 3000 žiakov. V roku 2011 vyše 80 percent učiteľov a žiakov v dotazníku NÚCEM uviedlo, že online testovanie je pre nich výhodnejšie ako papierové a rovnaké percento žiakov by ho odporúčalo spolužiakom. Ústav, ktorý testovanie zastrešuje, je ochotný pomôcť školám s technickým vybavením. Hodnota projektu Zvyšovanie kvality vzdelávania na základných a stredných školách s využitím elektronického testovania je viac ako 28,2 milióna eur.

 

Zdroj: TASR

Zdieľať na facebooku