Mladí Briti neovládajú cudzie jazyky

  Shutterstock

Z nášho pohľadu sa nám môže zdať, že britské školstvo je vo všetkých smeroch ďaleko pred nami. No nie vždy je všetko také, ako sa zdá. Briti doplácajú na to, že ich materinským jazykom je angličtina. Miestna mládež je podľa prieskumu najhoršia v učení cudzích rečí.

 

Tínedžeri zo 14 európskych krajín prešli testami, ktoré mali odhaliť ich schopnosť používať cudzí jazyk. V prípade Veľkej Británie išlo o francúzsky jazyk. Test pozostával z čítania, písania a počúvania. Ukázalo sa, že anglickí študenti sú ďaleko za svojimi rovesníkmi z iných krajín.

 

V časti písania je len 11,2 % britských študentov na najvyššej úrovni. Ak hovoríme o prvom cudzom jazyku, tak je to najhorší výsledok spomedzi všetkých krajín. Podobne sú na tom Angličania aj s čítaním francúzskeho textu. Len 9,2 % študentov to naozaj ovláda. Z toho vyplýva že 93% britských študentov ovláda francúzštinu maximálne na základnej úrovni.

 

Najlepšie výsledky dosiahli študenti z Švédska, Malty a Holandska. Smiešne vyznieva fakt, že Francúzi skončili na druhom najhoršom mieste, hneď po Britoch. Ich testovaným jazykom bola práve angličtina.

 

Okrem toho, že tieto výsledky nerobia Veľkej Británii veľmi dobrú reklamu, British Academy priniesla ďalšie zistenie. Neznalosť jazykov je podľa nej veľmi zlá pre celú ekonomiku, pretože nepodporuje zamestnanosť.

 

Výsledky britských študentov sú o to horšie, že angličtina a francúzština majú k sebe naozaj blízko. Angličtina vďačí francúzštine za viac ako 8000 odvodených slov. Lingvisti odhadujú, že práve francúzština ovplyvnila tento jazyk najviac. A teda Briti by mali mať minimálne problémy zvládnuť tento jazyk.

 

ZDROJ: telegraph.co.uk

Zdieľať na facebooku