Biznis na voľnej nohe

  

Sú ľudia, ktorí sa neboja prekročiť hranice bežného pracovného záväzku. Túžia po voľnosti realizovať vlastné nápady, sú odhodlaní riskovať a neustále hľadajú inšpiráciu pre svoje projekty.

Aké je to pracovať na voľnej nohe, či rozbiehať vlastné podnikanie predstavil celosvetový týždeň coworkingu s názvom Jelly Week. Konal sa v bratislavskej Cvernovke. Tá sa vďaka priestoru Connect stala útočiskom pre freelancerov a startupistov z rôznych oblastí. Priestory starej továrne na nite pretvorili zakladatelia CONNECT do otvoreného pracovného priestoru s neformálnou atmosférou. Je na Vás, či sa usadíte pri niektorom z pracovných stolov alebo sa pustíte do zoznamovania v Connect kaviarni. Zakladatelia coworkingového priestoru sa vždy snažia spojiť vhodných ľudí s projektami, kde by sa vedeli uplatniť. Stretli sme tak napríklad Andreu, ktorá hľadala programátora a fotografa na tvorbu svojej novej webstránky. Pri vedľajšom stole našla oboch a do konca týžňa uzavreli spoluprácu. Ako povedal prednášajúci jedného z workshopov Jakub Ptačín: „Od každého ste vzdialení na jeden mail“. Naďa Stránska, jedna zo zakladateliek Connect, ho opravila: „U nás ste od každého vzdialení na jeden stôl“.

Na Slovensku je to už druhý priestor, ktorý vytvára komunity začínajúcich podnikateľov, startupistov a freelancerov. The Spot otvorili v roku 2012 tiež nadšenci startupovej komunity na Slovensku. Sídli na Námestí SNP v Bratislave, v známom OC Dunaj. Združujú sa okolo neho najmä startupisti s technickým zameraním. V lete 2012 tak vďaka Slovenskému start-upovému rozvojovému programu vybrali v The Spot štyri slovenské projekty, ktoré mali možnosť odprezentovať sa až v samotnej meke všetkých startupov- v Silicon Valley.

Pre porovnanie situácie v Čechách - tu fungujú coworkingové priestory vo viacerých mestách už niekoľko rokov. Známy je napríklad HUB Praha. Je súčasťou medzinárodnej siete HUB Global, ktorá má coworkingové priestory formou lincencií po celom svete.

Ako sa vybrať do coworkingu?

Prácu v coworkingu si na začiatku môžete vyskúšať zadarmo. The Spot ponúka skúšobný týždeň. V Connect si nateraz môžete vyskúšať coworking prakticky kedykoľvek, prípadne si priestor obzrieť na niektorom z organizovaných podujatí. Ak sa chystáte do niektorého z kreatívnych priesotov, určite by ste si nemali zabudnúť priniesť vlastný počítač a niekoľko vizitiek na zoznamovanie. Vybrať si môžete z rôznych druhov členstva. Je na Vás, či chcete pracovať obmedzený počet hodín, prípadne si v priestore zriadiť vlastnú kanceláriu. Ceny sa v The Spot pohybujú od 69 Euro mesačne za flexi členstvo. S ním môžete v priestore pracovať každý pracovný deň v stanovených hodinách a zároveň používať zasadacie miestnosti, učebne a internetové pripojenie. Ako člen máte tiež prístup na všetky podujatia organizované v The Spot zadarmo.

Členstvo v Connect záleží od počtu stanovených hodín, ktoré chcete v priestore pracovať. Ceny sa začínajú od 14 Euro/ mesačne za 4 hodiny a končia pri 139 Euro za neobmedzený prístup v stanovených hodinách. Ceny tiež zahŕňajú voľný prístup na podujatia a ďalšie členské výhody ako sú free wifi, vlastná skrinka na veci, či možnosť faxu a tlače.

Na čo sa nechať zlákať?

Kreatívne priestory umožňujú stretnutia a spoluprácu s viacerými nezávislými profesionálmi. Portfólio návštevníkov býva rôznorodé. Od ľudí z marketingu a PR, IT, vzdelávania, projektového manažmentu, fotografie a maľby, môžete stretnúť aj bloggerov, organizátorov rôznych podujatí, architektov, dizajnérov, až po grafikov a nadšencov zdravej stravy a športu.

Oba kreatívne priestory organizujú rôznorodý program, aby do svojich priestorov nalákali ďalších členov.

V Connect sa každú druhú stredu v priestoroch  Connect konajú tzv. Jelly meetingy. Ak máte aj vy chuť podieľať sa na zaujímavých projektoch, prípadne máte vlastný podnikateľský nápad, vstup je voľný.

V The Spot najbližšie spúšťajú vzdelávací a mentoringový program s názvom Guru @ The Spot.Je orientovaný na startupy a na každého, kto chce vo svojej firme zlepšiť vývoj produktov, vzťahy so zákazníkmi a biznis. Deväť tématických okruhov odprezentujú slovenskí a svetoví experti. Všetky informácie sa dozviete priamo na kick-off party už 7.februára o 19:00 v The Spot.

Zdroj info:

www.connect-network.com

www.thespot.sk

Zdieľať na facebooku