10.12.2020 - S titulom Žena z Marsu vyšla kniha o úspešnej mladej Slovenke Michaele Musilovej, ktorá absolvovala najviac simulovaných misií na Mars a na Mesiac na svete.
Je možné, že v ére novodobého rozmachu vesmírnych letov bude medzi astronautmi kandidát zo Slovenska? Je možné, že to bude žena? Je! Slovensko má medzi budúcimi uchádzačmi o výskum vo vesmíre silné želiezko v ohni. Je ním mladá Slovenka, ktorá vyštudovala UCL v Londýne, absolvovala Caltech v čase, kedy bol najprestížnejšou univerzitou na svete, získala doktorát z univerzity v Bristole, má za sebou expedície v Grónsku a na Špicbergoch, pracovala v NASA a stále s NASA spolupracuje, rovnako ako s Európskou vesmírnou agentúrou ESA, pre ktorú realizuje simulované misie ako riaditeľka stanice HI-SEAS na Havaji. Pravdepodobne je osobou, ktorá absolvovala najviac simulovaných misií na Mars a na Mesiac na svete. Možno ste už meno Michaela Musilová zachytili. Ak nie, mali by ste si ho zapamätať, pretože táto mladá vedkyňa našu krajinu zviditeľňuje už teraz a v budúcnosti ju môže zapísať do dejín.
„Pri osobnom stretnutí dokáže svoje okolie okamžite zaliať nadšením pre vesmírne misie a je inšpiráciou pre veľa mladých ľudí. Sme hrdí na to, že pôsobí aj na našej fakulte,“ povedala o Michaele Musilovej prodekanka pre vedu a výskum na FEI STU v Bratislave Viera Stopjaková.
Cesta 32-ročnej astrobiologičky Michaely Musilovej k dosahovaniu vytýčených cieľov nebola a nie je jednoduchá. V knihe Žena z Marsu, ktorá aktuálne vychádza vo vydavateľstve Artis Omnis, sa čitatelia môžu zoznámiť s jej životom, výskumom, ako aj s osobnosťami svetovej vedy, ktoré počas štúdia, výskumu, expedícií a konferencií spoznala. Vo veľmi otvorenej a úprimnej spovedi Michaela opisuje svoju cestu od dieťaťa bez výraznejšieho finančného zázemia, ktoré si vysnívalo sen o letoch do vesmíru a húževnato ho nasleduje, až po ženu, ktorá si tento sen plní.
Cestovanie, ktoré sprevádzalo život Michaelinej rodiny, ju už v útlom veku priviedlo do rôznych častí sveta. Aj vďaka tomu získala príležitosť naučiť sa jazyky, ktorú dokonale využila a aktuálne sa dohovorí dvanástimi svetovými jazymi. Tieto predpoklady predstavujú len elementárny základ pre to, aby na špičkovej svetovej úrovni mohla realizovať svoj výskum extrémofilov – organizmov prežívajúcich na Zemi v extrémnych podmienkach a prostredníctvom simulovaných misií ho spolu s ďalšími výskumami v budúcnosti aplikovať do práce vo vesmíre. Práve taký je cieľ húževnatej mladej vedkyne, ktorá zabehla Londýnsky maratón a získala množstvo prestížnych ocenení.
„Miška a jej príbeh sú nádhernou inšpiráciou pre mladých, talentovaných vedcov, a to nie len zo Slovenska, ale aj z mnohých iných krajín s podobným historickým kontextom,“ vyjadrila sa v knihe zakladateľka Pixel Federation Lucia Šicková.
V časoch celosvetovo ovplyvnených pandémiou vznikala kniha Žena s Marsu niekoľko mesiacov diaľkovo, prostredníctvom rozhovorov medzi Michaelou Musilovou, ktorá žije na Havaji, a publicistkou Luciou Lackovičovou zo Slovenska. Vďaka Michaelinej fenomenálnej pamäti, v ktorej si uchováva aj detaily jednotlivých životných príbehov, mohol pod Luciinou taktovkou vzniknúť príbeh, ktorý poodhaľuje aj zákulisie vedeckého výskumu, problematiku získavania grantov na Slovensku či prácu vedcov, korí sú existenčne závislí na financiách z grantov a na publikáciách. Kniha je čiastočne aj cestopisom a čitateľ prostredníctvom Michaelinho pohľadu môže nahliadnuť do Japonska, Číny, prejsť niekoľko trás naprieč Amerikou, či prežiť spolu s ňou výlet po Mexiku, Ghane, Izraeli a Jordánsku.
Aká je prednáška Elona Muska naživo? Aký je pri osobnom stretnutí James Cameron? Čo sú to endolity a kde sa vyskytujú? Môžu extrémofily zo Zeme teraformovať Mars? A kto je vlastne Michaela Musilová ako človek? Aj na tieto otázky ponúka kniha Žena z Marsu odpovede.
„Napísať túto biografiu plnú vedeckých faktov bolo dobrodružstvo a dobrodružná je aj táto kniha. Dodáva potrebný entuziazmus ženám, ktoré majú záujem o vedeckú dráhu. Zoznamuje ich s nástrahami v tomto svete, aj s formami ich prekonávania a povzbudzuje ich životným príbehom úspešnej vedkyne, v ktorom rezonuje, že pri veľkom odhodlaní sa aj na prvý pohľad nemožné stáva možným,“ hovorí Lucia Lackovičová.
„Dlhodobo sledujeme vzostup húževnatej slovenskej vedkyne Michaely Musilovej, a tak, ako nás pri srdci hrejú úspechy, ktoré dosahujú naši športovci, či umelci, tak by sme mali byť hrdí aj na vedcov, ktorí nestoja denne v žiare reflektorov, no zato ich príspevok k reprezentácii Slovenska je nesmierny. Dopady ich práce majú vplyv na životy nielen nás, Slovákov, ale môžu zásadným spôsobom ovplyvniť svetový pokrok. Sme presvedčení, že práve osobnosť, akou je Michaela, by mali slovenskí čitatelia spoznať bližšie, cez jej príklad pochopiť, ako vedecké výskumy ovplyvňujú životy celého ľudstva a zároveň si uvedomiť, aká nesmierne dôležitá je veda pre každého z nás,“ povedala o knihe Žena z Marsu Andrea Harmanová z vydavateľstva Artis Omnis.
V knihe zaznejú aj vyjadrenia slovenského letca-kozmonauta Ivana Bellu, CEO spoločnosti ESET a organizátora ESET Science Award Richarda Marka, generálneho tajomníka Nadácie ceny vojvodu z Edinburghu Johna Maya a organizátora ľudskej vesmírnej misie na Mesiac a Mars a profesora Medzinárodnej vesmírnej univerzity Johna Connollyho. Zo svojho uhla pohľadu a v kontexte udalostí, ktoré spojili ich cesty, predstavili Michaelu, ktorá o knihe povedala: „Žena z Marsu je pre mňa knihou vďačnosti. Podpora, ktorú som počas života zažívala a zažívam od rodiny, priateľov, kolegov a spolupracovníkov, je tým najdôležitejším predpokladom na to, aby som mohla úspešne dosahovať profesijné ciele a nenechať sa pohltiť nekončiacou sa prácou. Priala by som si, aby bola nie len formou popularizácie vedy, ale aj podporou pre ženy, ktoré sa chcú presadiť vo vedeckom prostredí. Želám si množstvo ďalších vecí, napríklad jednoduchšie prístupné a najmä existujúce granty na Slovensku, v budúcnosti dosiahnuť na cieľ výskumu priamo vo vesmíre, ale prajem si aj, aby mladí vedci, či ľudia, ktorí sa usilujú uspieť, neboli takí, ako som ja. Chcela by som, aby boli lepší! A budem rada, ak im v tom pomôže práve táto kniha.“
Autorom obálky je dizajnér Dodo Dobrík, minuloročný držiteľ ocenenia Wood Pencil za knižnú obálku v rámci svetoznámej D&AD Awards.