Girl's Day 2018 - veľké okno do IT sveta

Celosvetový Girl\'s Day sa bude konať 26. apríla 2018.
Celosvetový Girl's Day sa bude konať 26. apríla 2018. / Zdroj: AJ TY v IT

Oslavovať Deň žien môžeme kvetmi, dobrým vínom alebo dobrou skúsenosťou. Oslavovať Deň žien v informačno-komunikačných technológiách môžeme práve tým, že vytvoríme dievčatám príležitosť k celoživotným oslavám toho, že si vybrali prácu, ktorá ich baví, napĺňa a v neposlednom rade aj uživí.

 

Girl's Day sa celosvetovo koná každý rok štvrtý štvrtok v mesiaci. Tento rok to bude 26. apríla 2018 a my v AJ TY v IT už od Vianoc poctivo pracujeme na tom, aby bol tento deň už piaty krát na Slovensku super.

Dokonalý pre všetky stredoškoláčky, pre ktoré je to jedna z mála možností vidieť, ako reálne fungujú IT firmy, čo všetko robia, akí ľudia tam pracujú, ako medzi sebou komunikujú. Girl's Day je veľké okno do IT sveta a za uplynulé štyri roky sa nám vďaka nemu podarilo zmeniť názor nejednej slečny o jej budúcom živote.

 

Ako to funguje?

Firmy a inštitúcie sa u nás registrujú ako organizátori Girl's Day. Program, ktorý pripravia, je spolu s ostatnými údajmi vložený na stránke www.girlsday.sk. Po spustení registrácií je to práve táto cesta, ako sa dievčatá do podnikov dostanú. Vyberajú si podľa záujmu, miesta bydliska, času, kapacity. Jednotlivé podniky dostanú už hotový zoznam dievčat, ktoré k nim počas Girl's Day prídu.

 

A ako to potom vyzerá?

Najlepšie vám to povedia samotné dievčatá:

 

“Tie hodiny, ktoré sme tam strávili, neboli vôbec nudné. Hovorili nám o svojej práci, o firme, pridali aj zážitky a veľa sme sa nasmiali. Boli to veľmi mladí ľudia, s ktorými sme si aj hneď mohli potykať. Bolo vidno, že tam panovala dobra rodinná atmosféra. Raz v živote by som aj ja po úspešnom vyštudovanú vysokej školy chcela pracovať v takejto firme s takýmito úžasnými ľuďmi,” študentka.

 

“Spoznali sme aj iné prostredie, ako len v škole sa učiť. Nabrali sme nové skúsenosti do života. Priali by sme si viacej takýchto dní, aby to nebolo len o učení, ale aj o spoznávaní niečoho nového,” študentka.

 

Teraz zopár čísiel:

Organizácia Aj Ty v IT organizuje na Slovensku Girl's Day od roku 2014. Za uplynulé štyri roky prešlo cez Girl's Day viac ako 3 000 dievčat, ktoré každoročne navštívia okolo 60 programov v rámci celého Slovenska.

 

Tento rok sme pre ne vďaka našim partnerom vytvorili 870 miest, v 41 programoch. Špeciálne chceme poďakovať všetkým firmám a inštitúciám, ktoré sa zapájajú. Znamená to pre ne venovať časť dňa dievčatám, pričom aj príprava samotného programu chvíľu trvá. Určite si pozrite ich zoznam na www.girlsday.sk v časti Partneri a Registrácie.

Záštitu nad Girl's Day prebral už štvrtý krát prezident SR p. Andrej Kiska, v roku 2018 sa pridalo aj Slovenské zastúpenie UNESCO.

 

A čo hovoria na svoju prácu v IT samotné ženy?

„Mám prácu, ktorá ma baví, ktorá ma napĺňa. Vďaka nej môžem byť nezávislá. Cítim sa silná, schopná samostatne fungovať v tomto svete. Viem, že sa vždy dokážem postarať o seba, čo je pre mňa dosť dôležité. Pracovať v "mužskom svete" sa môže zdať náročným a niekedy ozaj je, ale má to aj hodne výhod. Napríklad “parťáka” na šport nebudete nikdy dlho hľadať.”

 

Viera Grinvalská – Java solution developer, Vychodoslovenská energetika Holding a.s. Košice

 

„Žena v IT, to nie je len XX chromozóm v XXI storočí, je to XXL výbava pre nový vek, vek digitálnych technológií, informácií, rýchlych zmien. Kto sa adaptuje a pripraví lepšie ako budúca matka, ktorá chce zachrániť a vytvoriť lepšiu budúcnosť pre svoje potomstvo? Kreativita, starostlivosť, šiesty zmysel, ženská intuícia … jednoducho IT s XX(L), s emóciou a predvídavosťou, dravosťou a ohľaduplnosťou, humanizmom a toleranciou.“


Jana Ferenčíková, Projektová manažérka v DXC Technology

 

 


Zdroj: Aj Ty v IT
Čítajte viac o téme: IT
Zdieľať na facebooku