Slovenskí stredoškoláci sa môžu hlásiť na bezplatný ročný pobyt v USA

Slovenskí stredoškoláci môžu absolvovať rok štúdia bezplatne v USA vďaka štipendiu.
Slovenskí stredoškoláci môžu absolvovať rok štúdia bezplatne v USA vďaka štipendiu. / Foto: Unsplash

Bratislava 10. septembra (TASR) - Stredoškoláci majú možnosť získať štipendium na bezplatný ročný študijný pobyt v USA. Záujemcovia o štúdium na americkej strednej škole v nasledujúcom školskom roku sa môžu do programu Future Leaders Exchange (FLEX) prihlasovať do 15. októbra. TASR o tom informovala mediálna koordinátorka Veľvyslanectva USA na Slovensku Barbora Belovická.
      

"Štipendisti si tak na rok vyskúšajú život amerického tínedžera a naučia sa rešpektovať odlišnosti iných kultúr. Po roku v zahraničí sa vracajú domov samostatnejší a pripravenejší na život v čoraz prepojenejšom svete. Študenti si tiež vytvárajú silné vzťahy s hostiteľskou rodinou a spolužiakmi, ktoré mnohokrát pretrvávajú po celý život. Absolventi programu často študujú na prestížnych vysokých školách a uplatňujú sa na zaujímavých pozíciách," uviedla koordinátorka programu FLEX na Slovensku Jana Figúrová.
      

Štipendium pokryje študentom náklady na letenku, poskytne umiestnenie v hostiteľskej rodine a štúdium na americkej strednej škole, zdravotné poistenie, prípravné školenie, ako aj mesačný príspevok určený na účasť na spoločenských aktivitách. Študenti si hradia náklady spojené so získaním cestovného pasu, osobné výdavky nad rámec mesačného štipendia či náklady spojené s nadrozmernou batožinou.
      

Prvotným cieľom programu FLEX, ktorý funguje už 27 rokov, bolo posilniť vzájomné porozumenie medzi Spojenými štátmi americkými a bývalým Sovietskym zväzom po páde komunizmu. Vďaka programu vycestuje do USA každoročne viac ako 900 študentov stredných škôl z 21 krajín Európy a Ázie. V roku 2018 bola do tohto programu zaradená aj SR. V auguste 2019 vycestovalo do USA prvých desať slovenských študentov.
 

Čítajte viac o téme: Štipendiá
Zdieľať na facebooku