Rektorská konferencia odmieta akékoľvek formy plagiátorstva

  Zdroj: Pexels / Donatello Trisolino

Bratislava 24. júna (TASR) – Rektorky a rektori slovenských vysokých škôl sa dlhodobo usilujú o posilnenie akademickej integrity v slovenskom vysokoškolskom prostredí. V tejto súvislosti Slovenská rektorská konferencia (SRK) už pred viac ako rokom prijala uznesenie, v ktorom jednoznačne odmieta akékoľvek formy plagiátorstva. Vo svojom stanovisku to uviedli zástupcovia SRK.
      

"Ochrana duševného vlastníctva patrí k základným výsadám akademickej obce i všetkých tvorivých ľudí mimo nej. Konanie vedúce k zneužitiu duševného vlastníctva je v rozpore s princípmi etiky vedeckej práce a umeleckej tvorby," tvrdia. Preto SRK podľa nich dbá o to, aby vzdelávanie študentov viedlo k tomu, aby si počas štúdia alebo projektovej práce osvojovali predpísané zásady práce s literatúrou a elektronickými informačnými zdrojmi a tiež správny spôsob citovania výsledkov iných autorov.
      

Porušenie zásad etiky vedeckej práce a umeleckej tvorby SRK vníma ako neospravedlniteľné správanie.
     

Prezident SRK Rudolf Kropil na svojom prvom stretnutí s ministrom školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislavom Gröhlingom (SaS) 2. apríla tlmočil požiadavku SRK pripraviť a prijať nový vysokoškolský zákon. V súčasnosti platný zákon z roku 2002 od svojho prijatia prešiel viac ako 40 novelizáciami a vysokoškolské prostredie podľa SRK v takejto podobe zákona nedokáže efektívne reagovať na meniace sa aktuálne potreby.
      

Predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) mal podľa medializovaných informácií vo svojej záverečnej práci skopírovať niekoľko strán z publikácie svojho školiteľa, pod ktorého vedením diplomovku písal. Ten ju podľa Denníka N nedal Kollárovi prerobiť, ale umožnil mu v roku 2015 získať magisterský diplom na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici. Denník označil Kollárovu 58-stranovú prácu za plagiát.

Zdieľať na facebooku