Analytici ÚV SR sa pozrú na možnosti zlepšenia kvality vysokého školstva

Analytici Úradu vlády SR sa pozrú na možnosti zlepšenia kvality vysokého školstva na Slovensku.
Analytici Úradu vlády SR sa pozrú na možnosti zlepšenia kvality vysokého školstva na Slovensku. / Foto: Pexles

Bratislava 20. apríla (TASR) – Analytici Úradu vlády (ÚV) SR sa pozrú na možnosti zlepšenia kvality vysokého školstva na Slovensku. Zároveň tvrdia, že napriek tomu, že sa podarilo presadiť niekoľko reforiem v oblasti vysokého školstva, naďalej Slovensko čelí v tejto problematike rôznym výzvam. TASR o tom informovali z ÚV SR.
      

Jednou z výziev je napríklad automatizácia a s ňou spojený nedostatok pracovníkov s kľúčovými zručnosťami. "Ďalšou skutočnosťou je vysoký podiel slovenských študentov, ktorí sa rozhodnú pre štúdium na vysokej škole v zahraničí, momentálne ide o 17 percent v porovnaní s dvojpercentným priemerom krajín OECD. Napriek tomu, že počet študentov vysokých škôl stúpa, stále v ich počte zaostávame za zvyškom krajín OECD," tvrdia analytici. Vysoké školstvo sa podľa nich potrebuje prispôsobiť potrebám pracovného trhu a stať sa čo najlepšou možnosťou štúdia pre mladých ľudí.
      

Projekt na zvýšenie kvality vysokého školstva bude zameraný na analýzu a preskúmanie legálnych a inštitucionálnych štruktúr vysokého školstva v porovnateľných štátoch EÚ, ktoré úspešne implementovali zmeny a nové politiky, ako aj vypracovanie akčného plánu pre vysoké školstvo so zameraním na riadenie a financovanie. V rámci projektu bude Inštitút pre stratégie a analýzy SR spolupracovať s Európskou komisiou a OECD, spolupráca je naplánovaná aj s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR a jeho inštitúciami.
      

Program na podporu štrukturálnych reforiem je program EÚ, ktorý poskytuje cielenú podporu všetkým krajinám EÚ pri ich inštitucionálnych, administratívnych reformách a reformách podporujúcich rast. Podpora z tohto programu zahŕňa celý reformný proces od prípravy a koncepcie reforiem až po ich realizáciu a je poskytovaná na základe dopytu.
 

Zdieľať na facebooku