Kvôli čomu študent najčastejšie ponocuje? Sú to skúšky, žúrky, nočné brigády? Každý z vás to vie najlepšie sám. V utorok 9. apríla približne 300 študentov prišlo bdieť do najmodernejšej slovenskej školy – do priestorov Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity (FIIT STU).
Čo ich priviedlo večer od 18:00 do polnoci naspäť do školy? Občianske združenie Manageria, ktorého cieľom je výchov mladých lídrov tak, aby raz na významných pozíciách pracovali slušní a schopní ľudia zorganizovalo na „FIT-ke“ netradičné kariérne podujatie Night of Chances (NOC). Stretli sa na ňom študenti s top predstaviteľmi predovšetkým IT firiem na Slovensku.
Súčasťou akcie, ktorá trvala do neskorej noci bola diskuskia a workshopy o IT budúcnosti Slovenska, ale aj o nárokoch, ktoré by mali študenti informačných technológií spĺňať ako potenciálni zamestnanci top zamestnávateľov na Slovensku, ako boli zúčastnení predstavitelia spoločností Google, Eset, Accenture, Orange, HP či Tatrabanka.
„Priniesli sme špičkové firmy až k študentom a vytvorili sme priestor, aby sa navzájom spoznali do väčšej hĺbky. Študenti mali počas workshopov možnosť sa ukázať, stať sa favoritmi pre svoj možno vysnený prvý džob,“ povedal spoluzakladateľ Managerie Rado Tausinger. Manageria v rámci svojho kľúčového Manageria Leadership Programu poskytuje študentom možnosť rozvíjať svoje schopnosti a nadobudnúť praktické znalosti už počas štúdia. Nejde pritom iba o študentov IT odvetví, aj keď táto akcia bola predovšetkým pre nich.
Študentov zaujímalo, aké nároky by mali splniť, aby mali šancu byť prijatí do top IT spoločnosti. „Dnes sme počuli, že učiť sa dobre v škole nestačí. Aby sme boli pre kľúčové firmy zaujímaví, musíme ponúknuť nejakú pridanú hodnotu, napr. zaujímavú mimoškolskú činnosť, prax či projekty, do ktorých sme sa zapojili“, povedala Ivana.
„Som prvák a vidím ako musím zamakať, aby som niečo dokázal. Nie je to len o tom, niečo naprogramovať, ale problém treba do hĺbky rozobrať a snažiť sa porozumieť celému odvetviu, nielen špecifickej úlohe“, myslí si Jakub, ktorý odchádzal z NOCi plný motivácie.
Vladimír Hudek, vývojár z ESETu pomenoval výhrady, ktoré mu prekážajú na uchádzačoch o prácu: „Naši študenti sú v porovnaní napr. s absolventmi v USA slabo pripravení pre prax. Myslia si, že stačí ovládať programovací jazyk, ale to je len základná abeceda. Softvér treba udržiavať, rozširovať. Len veľmi zriedkakedy sa mi stane, že na pohovor príde uchádzač, ktorý programuje pre radosť, nad rámec bežných vecí, čo pritom mňa najviac osloví “.
Programovanie musí byť „wow“
Atmosféra podujatia Night of chances (NOC) venovaného IT ma fascinovala, hoci študujem európske štúdiá a v Managerii sa venujem výchove mladých hodnotovo a eticky založených ľudí so záujmom o verejnú správu a politiku. Stručne povedané, Manageria podporuje organizáciu Youth Politics Education, kde sa o tieto ciele snažíme.
Podujatie Night of chances mi ukázalo, ako dnes biznis v IT vyzerá. Bolo veľmi zaujímavé vidieť to, aké spoločnosti a vzdelávacie programy aj v oblasti IT, v top firmách dnes existujú. Pri diskusiách s ľuďmi z tohto biznisu som pochopila, že IT "nie je len o programátoroch, čo sedia za počítačom". Počúvať v panelovej diskusii šéfov Accenture, Google, či Eset a vnímať ich „insiderské“ nazeranie na tento biznis bolo mimoriadne prínosné. Študenti v novej budove Fakulty informatiky a informačných technológií STU (FIIT STU) sa dozvedeli, že nestačí len študovať, aby boli pre top zamestnávateľov v sektore zaujímaví. Treba ukázať schopnosti, záujem, a už počas školy sa zapájať do rôznych projektov, zdokonaľovať sa, aby mal človek na pohovore čo o sebe povedať.
Ako študentka Európskych štúdií som netušila, aké „wow“ by mohlo byť programátorkou. Po prednáške Tomáša Voleka zo spoločnosti Accenture, som si pomyslela, „to musí byť výborná práca, inšpiratívna a inovatívna“. Takým bol aj priestor FIIT STU, ktorý pre NOC vytvoril interaktívny priestor, kombináciu prejavov zástupcov popredných spoločností z oblasti IT, a kvalitný program, ktorý položil základy unikátneho podujatia na Slovensku.
NOC pre mňa znamenala nielen kontakt s IT biznisom , ale aj miesto, kde som si mohla pri káve, čaji sediac na tuli vakoch podiskutovať napr. aj o tom, čo sú to integrované systémy v IT spoločnostiach. Ako vyzerajú, ako sa tvoria, alebo ako sa spravujú dáta o ľuďoch.
Snažila som sa rozmýšľať ako prepojiť tento svet so svetom študentov, ktorí neštudujú IT, prípadne, ako svet IT vieme čo najefektívnejšie skĺbiť so sférou vecí verejných. Zaujímalo by ma čo dnes naša spoločnosť získava na zákazkách , ktoré realizujú štátne inštitúcie v oblasti IT.
O osobnú skúsenosť sa podelila Andrea Tittelová ( Zakladateľ Youth Politics Education, Manageria leadership program študent )
Text vychádza v tlačovej forme v časopise Student Life.