Pripravujeme našich stredoškolákov dostatočne na povolania budúcnosti?

  Foto: BeREADY CONFERENCE

Ôsmeho novembra sa v priestoroch Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave konala vďaka spolupráci študentov Dominika Hamaja a Petra Neumanna s MATADOR Group historicky druhá BeREADY FOR THE FUTURE konferencia. Tematicky sa organizátori zamerali na budúcnosť priemyslu, dopad automatizácie, či trendy a príležitosti, ktoré sa v budúcnosti dotknú najmä dnešných mladých ľudí. Ruku k dielu priložila aj stredoškoláčka Barbora Hamajová, ktorá popri príprave na maturitu stíhala manažovať celý marketing, dobrovoľníkov a PR konferencie.

 

Konferencia BeREADY FOR THE FUTURE bola určená pre najlepšie priemyselné a odborné stredné školy a podarilo sa ju zorganizovať taktiež vďaka aktívnej účasti spoločností ako IBM a PPA CONTROLL a.s. a v neposlednom rade Fakulty informatiky a informačných technológií STU. Zúčastnilo sa jej cez 400 študentov, z ktorých niektorí merali cestu až zo Žiliny.

Konferencia oficiálne začala o 9:30 a na študentov čakal okrem možnosti získať nové kontakty a priateľstvá bohatý odborne zameraný program. Doobedňajší rečnícky panel otvoril Juraj Čapek z MATADOR Group, ktorý študentom priblížil budúcnosť automobilového priemyslu, nové trendy a príležitosti pre uplatnenie mladých ľudí.

 

Foto: BeREADY CONFERENCES

 

Po ňom sa Monika Martišková venovala téme polarizácie pracovného trhu a prvú časť prednášok uzavrela Martina Sokolíková z Google svojou prednáškou o nevyhnutnosti nadobudnutia digitálnej gramotnosti.

 

Foto: BeREADY CONFERENCES

Od jedenástej prebiehala aktívna prestávka, počas ktorej sa študenti mohli občerstviť a absolvovať rôzne odborné workshopy. Ponuka bola naozaj pestrá. Na jednom z nich sa vďaka PPA CONTROLL a.s. dozvedeli,  čo obnáša práca skúšobného technika v jadrovej elektrárni a dozvedeli sa niečo o projekte ITER, v rámci ktorého viac ako 35 krajín spolupracuje na stavbe zariadenia, ktoré by nám malo umožniť vytvárať energiu pomocou fúzie – čo je proces, ktorá prebieha aj v našom Slnku a hviezdach.

Na workshope od MATADOR Group si na vlastnej koži vyskúšali, ako čeliť výzvam budúcnosti a hľadať efektívne riešenia na problémy, ktoré s ňou prichádzajú. Taktiež si mohli vyskúšať tímovú prácu a natrénovať prezentačné zručnosti.  

 

Foto: BeREADY CONFERENCES

Pomocou platformy Flutter si vďaka IBM vytvorili mladí IT nadšenci vlastné mobilné aplikácie a vďaka organizácii IUVENTA študenti pochopili, prečo je neformálne vzdelávanie kľúčové pre ich uplatnenie na budúcom trhu práce.

O trinástej odštartoval Ronald Ižip z týždenníka TREND druhý rečnícky panel prednáškou o schopnostiach, ktoré by mali študenti ovládať, ak sa chcú po škole úspešne uplatniť. Celú konferenciu vo veľkom uzavrel pán Alexander Matušek, ktorý hovoril o automobilovom priemysle na Slovensku a výzvach, ktorým čelí.

Rečnícke panely však nezostali len na úrovni jednostranných monológov. Na konci každého z nich prebehla aktívna diskusia, počas ktorej sa študenti pýtali rečníkov na najrôznejšie otázky o svete práce, ktorý ich v nie až tak ďalej budúcnosti čaká.

Počas celej konferencie BeREADY FOR THE FUTURE mohli využiť aj bohatý sprievodný program, kde samozrejme nemohla chýbať ani virtuálna realita či PlayStation.

 

Konferenciu ukončilo vyhodnotenie súťaží, ktorých sa študenti mohli počas dňa zúčastniť. A ak náhodou strávili príliš veľa času na workshopoch a nemali čas súťažiť počas dňa, na záver sa konal BeREADY kvíz, v ktorom tí najlepší vyhrali rôzne zaujímavé ceny.

 

Foto: BeREADY CONFERENCES

„Podľa toho, čo nám hovorili návštevníci i partnerské spoločnosti, musím zhodnotiť, že sme všetci spoločne vytvorili veľmi úspešný koncept konferencií, prostredníctvom ktorého vieme mať pozitívny dopad na budúcu kariéru našich stredoškolákov. Už teraz sme uzavreli viaceré spolupráce na rok 2020 a ideme celý koncept posunúť ešte o level vyššie. Po košickej konferencii, ktorá nás čaká o pár dní, sa púšťame naplno do toho.“ – Dominik Hamaj

Čítajte viac o téme: Konferencie | Semináre
Zdieľať na facebooku