Slovenský úspech na svetovej „olympiáde“ vedeckých talentov opäť z AMAVET-u

Miriam FERETOVÁ a Samuel SMOTER z Gymnázia sv. Mikuláša v Prešove
Miriam FERETOVÁ a Samuel SMOTER z Gymnázia sv. Mikuláša v Prešove / Foto: AMAVET

(Los Angeles – Bratislava, 22.05.2017)

Po desiatich dňoch opäť svetový úspech slovenských stredoškolákov z „liahne“ Asociácie pre mládež, vedu a techniku – AMAVET! Sedemnásťroční Miriam FERETOVÁ a Samuel SMOTER z Gymnázia sv. Mikuláša v Prešove získali na najprestížnejšej projektovej súťaži na svete Intel ISEF 2017 úžasné druhé miesto. V kategórii Animal Sciences uspeli so spoločným projektom „Prírodné éterické oleje  v prevencii pred kliešťami rodu Dermacentor“. Ich mená budú blúdiť vesmírom na asteroidoch, ktoré pomenovali po nich, čo je tiež jedna z foriem odmeny. V Los Angeles, Kalifornii, USA súťažilo 1800 súťažiacich v 17 kategóriách z viac ako 70 krajín sveta! Mirka a Samko získali aj špeciálne ocenenie Special Awards a cenu od China Association for Science and Technology (CAST) s finančnou odmenou.


Mirka Feretová a Samuel Smoter boli úspešní už v minulom roku. Vtedy ako šestnásťroční stredoškoláci získali s individuálnymi projektami prvý svetový úspech. Ich um predčil mnohých rovesníkov a slovenská vlajka viala na počesť dvoch bronzových umiestnení na prestížnej celosvetovej projektovej súťaži I-SWEEEP, International Sustainable World (Energy, Engineering & Environment) Project Olympiad v Houstone, štát Texas v USA. Do Ameriky sa vrátili na prestížnejšiu súťaž Intel ISEF. Spojili sily a um do jedného projektu a dokázali byť ešte úspešnejší!

 

Priam ukážkový príklad koncentrovania vedomostí a následného výsledku. Ich slová po návrate zneli jednomyseľne: „V stredu nás čakal najdôležitejší bod celej výpravy - Judging Day, kedy nás navštívilo 11 porotcov z Grand a aj zo Special Awards Comitee. S naším projektom sme súťažili v Animal Sciences a zároveň sme boli v tejto kategórii jediní Európania. Vo štvrtok bol Public Day a pri našej prezentácii sa zastavilo približne 60 ľudí, s ktorými sme viedli neskutočne zaujímavé debaty o našom projekte. Celá súťaž bola neuveriteľným a nezabudnuteľným zážitkom. Spoznali sme tu množstvo nových ľudí a teraz už našich kamošov z celého sveta. Slovami sa ani nedá opísať, čo všetko sme zažili.“

 

 

Využitie výsledkov ich bádania v praxi nie je zanedbateľné. Éterické oleje sú koncentrované prchavé silice, ktoré sa získavajú z rastlín a niektoré môžu mať antibakteriálny, repelentný alebo antiparazitárny účinok. Cieľom ich práce bolo zistiť repelentný účinok éterických olejov rastlín na kliešťov Dermacentor reticulatus (pijak lužný).

 

Spoločný projekt na Intel ISEF prezentovali aj Dominika Gáborová a Juraj Vasek. Ich projekt „Meranie kvality spánku pomocou Xiaomi Mi Band 1S“ tentokrát nezískal ocenenie poroty, ale už účasť na najprestížnejšej celosvetovej súťaži mladých vedcov je veľkým úspechom pre slovenských stredoškolákov. Aké sú dojmy Juraja? „Aj keď sme nakoniec nič ďalšie nevyhrali, súťaž celkovo dopadla nad moje očakávania. Od začiatku s nami bolo veľmi milo a profesionálne zaobchádzané. Všade vládla super atmosféra a organizátori nám dávali jasne najavo, že už účasť tu je výhrou. Nechýbal ani nabitý program, popri ktorom som stretol aj veľa zaujímavých ľudí a získal aj pár dobrých priateľov. Celý program bol sprevádzaný množstvom zaujímavých vedeckých prednášok, od hodnotenia projektov, cez vysvetľovanie základov štatistiky pomocou balíčkov lentiliek, až po publikovanie vedeckých článkov. Na projekt boli dobré ohlasy a porotcovia boli tiež v danej problematike veľmi skúsení. Sem-tam sa opýtali na plány do budúcna, prípadne navrhli smer, kde by sa dalo pokračovať alebo ako projekt speňažiť. Z Intel ISEF-u som si odniesol veľké množstvo skúseností, inšpirácie a vedeckých poznatkov z prvej ruky.“

Čítajte viac o téme: Súťaž
Zdieľať na facebooku