Prezident Kiska a biznis lídri študentom: Buďte zodpovednými a meňte Slovensko!

Prezident Kiska a biznis lídri študentom: Buďte zodpovednými a meňte Slovensko!
Prezident Kiska a biznis lídri študentom: Buďte zodpovednými a meňte Slovensko! / Foto: Nexteria

Bratislava, 1. December - Nebojte sa zmeny, nevzdávajte sa pri pádoch. Postavte sa na vlastné nohy a pomáhajte. Úspešní biznismeni na čele s prezidentom SR Andrejom Kiskom, počas Night of Chances Business 2016, vyslali študentom jasný odkaz: staňte sa zodpovednými biznis lídrami a meňte Slovensko.


Skúsenosti z fungovania korporácií či malých firiem, osobné úspechy i pády, horúce trendy v manažmente, biznis v dátach... Desiatky prednášok či workshopov pritiahlo opäť na pôdu Fakulty informatiky a informačných technológií STU v Bratislave 30. novembra takmer 700 zanietených študentov. Hlavnou témou už 6. unikátnej študentskej konferencie bolo zodpovedné podnikanie.

„Od prvého ročníka NOC-i je zámerom neziskovej organizácie Nexteria, prepájať tých najlepších študentov s najlepšími aj  eticky angažovanými firmami, a tiež prinášať medzi študentov tie najhorúcejšie spoločenské témy,“ pripomenul význam inšpiratívneho podujatia CEO združenia Nexteria Tomáš Hasala. V úvode hlavnej panelovej diskusie zdôraznil, že je mu cťou, že tému – zodpovednosť biznis lídrov za stav krajiny - otvára práve prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

 

Základ úspechu je nebáť sa

Podľa prezidenta SR má každý povinnosť pomáhať. Avšak na to, aby človek mohol skutočne pomáhať, musí podľa Andreja Kisku v prvom rade dobre stáť na vlastných nohách. „Čím budete úspešnejší, tým budete môcť vedieť pomôcť viac, vysvetľoval z vlastných skúseností. „Nebojte sa zmeny. Nesmiete sa báť. Za každým jedným úspechom je nesmierne veľa pádov. Neverili by ste koľko ja mám za sebou zlyhaní,“ priznal pred študentami slovenský prezident. Vyjadril tiež presvedčenie, že každý, môže posunúť Slovensko vpred. Za nedávny príklad uviedol aj Zuzanu Hlávkovú. Tá sa podľa neho nebála sebavedomo a slušne povedať, čo jej v slovenskej spoločnosti prekáža.  „Slovensko potrebujeme posunúť dopredu a ste to práve vy, budúci lídri, ktorí v tom, aj mne, môžete pomôcť.“

 

Líder slúži ľuďom

„Čím viac biznis toleruje nedodržiavanie základných hodnôt, tým negatívnejšie prostredie a nerovnejšiu súťaž v krajine vytvára,“ pripája sa s názorom v hlavnej diskusii Peter Škodný (CEO Accenture). Stanislav Boledovič (CEO Teach for Slovakia) zase v debate opisuje predstavu biznis lídra: „Myslím si, že existuje len líder bez prívlastkov. Je len jeden typ lídra. Taký, ktorý slúži ľuďom...“ V otázke či má ísť firmám len o zisk, mali diskutéri, spolu s Michalom Lidayom (CEO Tatra Banka) a Petrom Virsíkom (CEO Adidas Group) jasno. Nie, určite nemá. A pri vyjadrovaní sa k spoločenským či politickým otázkam, by sa biznis lídri nemali báť povedať svoj občiansky názor, domnievajú sa skúsení biznismeni.

 

Po inšpirácie prišli zo školských lavíc i z kancelárií

Téma etického podnikania pritiahla na NOC aj Miroslavu. Hovorí, že každý nesieme istú zodpovednosť. „Zaujala ma aj prednáška o biznis dátach firmy Exponea – pracujem s dátami, chcela som vedieť aké sú trendy, či je moja firma popredu či pozadu. Po inšpiráciu som si prišla aj na prednášku Failom k povýšeniu, pretože, prirodzene, aj ja mám obavu zo zlyhania.“ Študujúci i pracujúci 24-ročný  Andrej sa zase NOC-i zúčastnuje pravidelne. S tohtoročnou je spokojný. „Teším sa, že som sa zúčastnil aj záverečnej prednášky Jakuba Ptačina, ktorý je jeden z mojich vzorov.“ Lívia, študentka brandmanažmentu v Rakúsku si zase vybrala Speeddating s Petrom Virsikom (CEO adidas Group). „Pán Virsik pôsobí medzinárodne, tiež mám takú ambíciu. Zauijímalo ma, ako je možné skoordinovať aktivity, ak povinnosti človeka presahujú sedem hraníc. Desať minúť rozhovoru bolo veľmi inšpirujúcich.“ No a dá sa to teda? Peter Virsik tvrdí, že áno. „Ale len vtedy, keď líder stavia na lídrov, ktorým dáva veľký priestor na sebarealizáciu. Ak má tím, ktorí má cit nielen pre biznis, ale aj pre ľudí, teda cíti aj morálnu zodpovednosť za celý tím, radil zo skúseností.

Čítajte viac o téme: Kariéra, Konferencie | Semináre
Zdieľať na facebooku