Články: Pre študentov
O projekte

 

Z odborov v rámci duálneho vzdelávania dominuje strojárstvo a automobilový priemysel

TASR
Autor článku
Foto: Shutterstock
O duálne vzdelávanie je najväčší záujem v strojárskom a automobilovom odvetví. / Foto: Shutterstock

Bratislava 29. novembra (TASR) – Najviac zapojených žiakov a škôl v systéme duálneho vzdelávania je v Trenčianskom kraji, za ktorým nasleduje Žilinský kraj. Z pohľadu odborov je najviac žiakov, a to 2070, zapojených do strojárskych a automobilových odvetví, za nimi nasleduje oblasť elektra, obchodu a gastronómie, uviedol to riaditeľ Štátneho inštitútu odborného vzdelávania (ŠIOV) Michal Němec.


"Máme záujem rozširovať duálne vzdelávanie aj do sektorov, ktoré sú v zahraničí bežné, ale u nás nie. Už sme dohodnutí s niektorými bankami, ktoré majú záujem, aby si vychovávali budúcich zamestnancov," uviedol riaditeľ ŠIOV. Ako doplnil, ŠIOV pripravuje aj nový študijný odbor, a to bankový úradník, napredovať plánuje aj v oblasti IT technológií.  

 

"Ľudí vzdelaných a zároveň zorientovaných v praxi akútne potrebuje aj sektor obchodu a služieb, v ktorom sa tiež dá vzdelávať duálne," myslí si Marcel Blaščák, zástupca dm drogerie markt v Slovenskej aliancii moderného obchodu (SAMO), ktorý doplnil, že absolventi duálneho vzdelávania môžu štúdium ukončiť maturitou a ďalej pokračovať vo vysokoškolskom štúdiu, napríklad externe. Podľa ŠIOV cieľom kombinovanej formy štúdia je, aby študenti získali pracovné návyky, schopnosť hospodáriť s financiami a mali zároveň aj reálnu predstavu o živote z pohľadu práce ešte počas strednej školy. 

 

Počet študentov, ktorí sú zapojení do duálneho vzdelávania v školskom roku 2018/2019, je vyšší ako vlani. K 15. septembru sa do tohto systému zapojilo 1615 prvákov, pričom ide oproti vlaňajšku o nárast o takmer 400 žiakov. Němec poznamenal, že vďaka novele zákona o odbornom vzdelávaní a príprave majú žiaci tento školský rok prvýkrát možnosť vstúpiť do duálneho vzdelávania celý prvý polrok prvého ročníka. 

Články na portáli Eduworld.sk nie sú zamknuté, pretože si uvedomujeme dôležitosť šírenia hodnotných informácií o vzdelávaní a výchove. Dokážeme ich ale tvoriť len vďaka dobrým ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. Budeme si nesmierne vážiť, ak sa k nim pridáte aj vy.
×
Píšeme len vďaka podpore dobrých ľudí. Chcem podporiť

Čítajte viac o téme: Duálne vzdelávanie
Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Si stredoškolák? Prihlás sa do nášho newslettru pre stredoškolákov a žiadna novinka ti neunikne.